“Türkiye’nin Beş Kahve Kavurma Fabrikasından Biriyiz”

by selenay

“Önemli olan markalaşmadan önceki süreçtir. Ben buna emek, zaman ve deneyim diyorum. Bu kıstaslardan vazgeçmeden kahvenin kalitesini, asiditesini, aromasını, hangi çekirdeğin hangi çekirdekle uyumlu olup olmadığını bilmeden markanızı geliştiremezsiniz.”

Kahve, bulunduğu tarihten günümüze gelene kadar farklı süreçlerden geçerek hazırlandı. Bu süreçlerin olmazsa olmazlarından biri de kavurma aşaması. Kahve kavurmada ülkemizde fabrika düzeyinde büyük kahve kavurma firmaları var. Ülkemizin ilk beş kahve kavurma fabrikaları arasında bulunan İzze Coffee, Hakan Polat önderliğinde 2009 yılından bu yana faaliyet gösteriyor

Hakan Bey, çok uzun yıllardır kahve sektöründesiniz. Kendinizden bahsedebilir misiniz?

1977 yılında Gaziantep’te doğdum, 1996 yılında İstanbul’a geldim, bu süreçte kafe ve restoran işletmeciliği ile farklı birimlerin yöneticiliğini yaptım. Sonrasında 2004 yılında gelen bir teklif üzerine kahve sektöründe satış ve operasyon birimlerinde iş hayatıma devam ettim. Sizin uzmanlık alanınız kahve kavurma.

Hakan Polat

Mesleğe ilk başladığınız zamanlarda kahve kavurmaya dair ilgi nasıldı?

Yaklaşık 15 yıl öncesinden bahsediyoruz. O zamanlarda Türk kahvesi hariç kahveye olan ilgili çok fazla değildi. Türk kahvesi haricinde de kahve kavuran çok fazla kişi yoktu diyebiliriz. Yıllar geçtikçe, Türkiye’deki yerli ve yabancı zincir kafe markalarının sayıları arttıkça ve sonrasında da butik diyebileceğimiz küçük kafeler açılıp nitelikli kahveler tercih edilmeye başlanınca kahve kavurmanın yani ‘roaster’ dediğimiz kahve kavuruculuk mesleğinin de önemi arttı.

Peki, İzze Coffee serüveniniz nasıl başladı?

2004 yılında kahve sektörüne giriş yaptıktan sonra satış kısmıyla birlikte kahvenin mutfak kısmı da ilgimi çekmeye başladı. Kahve kavurma işinde yeşil bir kahve çekirdeğini alıp onu insanların keyif alacağı bir fincan espresso ya da filtre kahveye çevirmenin hazzı beni kahve kavurmayı öğrenmeye itti. Bu süreçte belki de en iyi şansım, Türkiye’nin en iyi, dünyanın da sayılı kavurmacılarından biri olan John Sytmen’in yanında çalışmak ve kendisindençok ciddi deneyimler edinmek oldu. Bu vesileyle de kendilerine buradan sevgilerimi iletmek isterim. Sonrasında yıllar içinde edindiğim tecrübelerimi artık kendi firmamda uygulamam gerektiğine karar vererek 2009 yılında da İzze Coffee markasını kurdum.

“ORGANİK KAHVE ÜRETİMİ VE İŞLENMESİ SERTİFİKASINA SAHİP SAYILI FİRMALARDANIZ”

İzze Coffee olarak altyapısı oldukça donanımlı bir kavurmahaneye sahipsiniz. Marka olarak ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

İçinde bulunduğumuz sektörde marka yaratmak bireysel olarak çok kolay. Siz de takdir edersiniz ki sosyal medyanın ve basının gücünü ticari olarak kullanıp bu süreçte markasal olarak ilk sırada yer alınabilinir. Önemli olan markalaşmadan önceki süreçtir. Ben buna emek, zaman ve deneyim diyorum. Bu kıstaslardan vazgeçmeden kahvenin kalitesini, asiditesini, aromasını, hangi çekirdeğin hangi çekirdek ile uyumlu olup olmadığını bilmeden, kısacası bunlar için emek vermeden markalaşmanın sadece olduğu yerde kalacağı düşüncesindeyim. Biz İzze Coffee olarak, kahveyi bildikten sonra amaçtan çok gereç olarak markalaşma yoluna girdik. Sektörde adımızdan önce, tadımızdan bahsedilmeye başlayınca süreç bize artık markalaşmanın zamanının geldiğini söyledi. Bu sürecin sonunda İstanbul’da Dudullu İmes Sanayi Sitesi’ndeki ilk fabrikamızı açtık. Daha sonra da yine aynı sanayi sitesinde bulunan daha büyük bir yere taşındık. Bununla beraber kapasitemizi artırarak açık üretim

ve kafesi olan, müşterilerimizin kahve prosesini yani kahvenin hangi işlemlerden geçtiğini görmesi için açık fabrika konseptini oluşturduk. Fabrikamıza yeşil çekirdek olarak gelen kahve, kavrulduktan ve siparişlere özel işlenip paketlendiktensonra son tüketicinin kullanımına hazır halde çıkar. Bugün, doğru süreç, doğru ekip ve doğru yönlendirme sonucu Türkiye’nin ilk beş kahve kavurma fabrikasından biri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Fabrikamızda başta İzze Coffee’nin ürünlerini ve kurumsal firmaların özel ürünlerini üretiyoruz. Ürünlerimizin tamamı ISO 9001 ve ISO 22000 gıda güvenliği sertifikası ile üretilmektedir. Ayrıca Türkiye’de çok az üretici firmanın belirli standartları sağlayarak elde edebildiği ‘Organik Kahve Üretimi ve İşlenmesi Sertifikası’na sahip sayılı firmalardanız. Bu doğrultuda fabrikamızda sertifikalı organik kahve üretimi ve satışı yapılabilmektedir. Kahve satışıyla ilgili Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde iç piyasaya ürünlerimizi veren bayilerimiz de bulunmaktadır. 2021 yılının ilk çeyreğiyle birlikte İzze Coffee markalı ürünlerimiz yurtdışında da satılmaktadır. Profesyonel dış ticaret ekibimiz bu süreci bizimle birlikte yönetmektedir. Fabrikamızda kahve üretiminin yanı sıra bireysel ya da zincir markalar için başlangıç ve ileri seviyelerde kahve kavurma ve barista eğitimleri ve de sektöre dair çeşitli eğitimler verilmektedir.Markamızın pazarlama bölümü İzze Coffee’nin marka değerinin yükselmesi, pazarda satış ve karlılığın artması, markamızın diğer markalarla rekabet edebilmesi, tanıtım ve tutundurma faaliyetlerinin yapılması, en çok tüketilen kahve türünün dönemsel olarak değişim analizi alınarak müşteri tercihlerinin değerlendirilmesi, kurumlarla iletişim çalışmalarını, e-ticaret gibi bütün bu süreçleri kapsayan operasyonunun başında aynı zamanda eşim de olan Pazarlama Direktörü Melis Polat yer almaktadır.

“21 ÜLKENİN 55 FARKLI BÖLGESİNDEN KAHVE ÇEKİRDEKLERİ KULLANIYORUZ”

Nerelerden toptan kahve alıp kavuruyorsunuz? Kaç çeşit kahveniz bulunuyor?

Yeşil çekirdek kahveyi, anlaşmalı olduğumuz yerel ithalatçı firmalardan temin ediyoruz. Aslında şöyle; iyi olan her kahveyi satın almaya çalışıyoruz. 21 ülkenin 55 farklı bölgesinden gelen nitelikli kahve çekirdeklerini kullanıyoruz. Bu kahve çekirdeklerini kendi proseslerimizde ya da özel siparişlerde müşterilerimiz için oluşturduğumuz reçetelerle kavuruyoruz. Aynı zamanda kendi firmamıza ait çok sayıda blend espresso ve filtre kahvelerimiz de bulunmakta. Türk kahvesinde ise geleneksel metotları bozmadan kavurup, taş değirmenlerde öğütüyoruz.

“TÜRK KAHVESİNE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

Önem verdiğiniz çeşitlerden biri de Türk kahvesi. Bu çeşidinizde de kahve sektöründe adınızdan söz ettiriyorsunuz. Türk kahvesinde sizi farklı kılan özelliğiniz nedir?

Evet. Türk kahvesi de İzze Coffee’nin önem verdiği kahve çeşitlerinden. İyi bir Türk kahvesi hangi çekirdekten iyi sonuçlar veriyor, iyi bir Türk kahvesinin kavurma ve öğütme dereceleri nasıl olmalıdır gibi süreçlere çok ama çok önem veriyoruz. Biz tüm kahveseverlerin her fincanda aynı kalite ve lezzetle buluşmalarını sağlıyoruz. Bu nedenle satın alımlarımızda da Türk kahvesi için olabildiğince kusursuz ve nitelikli kahve çekirdeklerini tercih ediyoruz. Türk kahvesinde en önemli konulardan biri de öğütülme aşaması. Birçok firma hızlı ve seri üretim yapabilme adına tam otomatik ve çelik bıçaklı öğütme ekipmanlarını kullanmayı tercih ediyor. İzze Coffee olarak biz, geleneksel Türk kahvesi lezzetinden ve kalitesinden ödün vermemek adına gerçek taş değirmenlerde kahve öğütmeye devam ediyoruz. Bu da bizi sektörde farklı kılıyor.

Müşteri portföyünüz içinde daha çok sektörün hangi alanlarıyla çalışıyorsunuz?

Aslında herkese hitap edecek ürün gamımız mevcut. Yurtdışı dahil olmak üzere HoReCa kanalında satış yapan tedarikçifirmalar başta olmak üzere, Türkiye’nin önde gelen zincir kahve firmalarından son tüketiciye kadar ulaşıyoruz.

Sizce bir kahve nasıl kavrulmalı? Kavurma süreçleri ve kullanılan makine nasıl olmalı?

İzze Coffee olarak biz, kavurma sürecine başlamadan önce tesisimize gelen her kahveden örnekler alarak küçük kavurma makinelerimizde kavurup cupping testlerini yapıyoruz yani kahvenin fiziksel yapısı, gövdesi, aroması gibi özelliklerini değerlendirip süreci yönetiyoruz. Sonra müşterimizin beğenisine sunabileceğimiz özelliklere sahip yeşil kahve çekirdeklerini büyük kahve makinelerimizde kavurarak kavurma sürecini başlatıyoruz. Kavurma makinesi tabii ki çok önemli. Bu anlamda dünya çapında da tanınmış olan yerel ekipman üreticileriyle çalışıyoruz.

Son 10 yıldır yeni nesil kahve akımıyla birlikte kahve kavurmada da farklı çalışmalar yürütülmeye başlandı. Yeni nesil kahve akımını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yeni nesil kahve akımıyla birlikte çeşitlenen kahve demleme yöntemleri, farklı kahve kavurma profilleri tüketicilerin kahveye olan bakış açısını olumlu yönde değiştirip, kahve tercihlerini daha bilinçli şekilde yapmalarına ve tüketmelerine yön verdi. İzze Coffee olarak biz de teknolojik yatırımlarımızı bu doğrultuda yapmaya çalışıyoruz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange