Türk sinemasının kahveci güzelleri

by Basak Oksak

Yıl 1941, yönetmen Muhsin Ertuğrul, filmin adı, ‘Kahveci Güzeli’. Senaryo yazarı ise büyük şair Nâzım Hikmet Ran. Kahveci güzeli ise bir kadın değil erkek. Üstelik de ünlü bir besteci, Münir Nurettin Selçuk. 27 yıl sonra yeni versiyonu çekiliyor ama konu biraz değişiyor. Kahveci güzelimiz bu defa güzeller güzeli Türkân Şoray oluyor…

Yönetmen: Muhsin Ertuğrul

Senarist: Nâzım Hikmet Ran

Tür: Dram

Yapım Yılı: 1941

Özellikler: 35 mm, Siyah-Beyaz

Süre: 80 dk

Dil: Türkçe

Vizyon Tarihi: 1941

Kahveci Güzeli (1941)

Filmde, evlenmek istemeyen bir adamın başından geçenler anlatılır. Keloğlan ve Tekin iki kardeştir. Bir gece çırak olma isteğiyle bir kahveye gelirler. Kahvenin uzun süredir müşterisi olmadığı için işe alınmazlar. O gece orada geceleyen ikili, üç dervişin gelmesiyle uyanır. Dervişlerin dualarıyla kahve müşteriyle dolup taşar. İki kardeşe de keramet sahibi gözüyle bakılır. Ünü dünyaya yayılan Tekin’le Hint, Çin ve Kaf prensesleri evlenmek ister ve kahveye elçiler yollanır. Bu tekliflerin hiçbirini kabul etmeyen Tekin, sonunda gönlünü çoban kızı Zeynep’e kaptırır.

Yapımcı: Muzaffer Arslan

Yönetmen: Muzaffer Arslan

Senarist: Bülent Oran

Tür: Dram

Yapım Yılı: 1968

Özellikler: 35 mm, Siyah-Beyaz

Süre: 93 dk

Vizyon tarihi: 2 Nisan 1968

Kahveci Güzeli (1968)

Film, Nermin ile Ayhan’ın aşkını konu alır. Nermin’in babası Selim, bir otelde müdür olarak çalışır. Nermin de otelin misafirlerine kahve ikram eder. Bir heves olarak başladığı bu iş müşteriler tarafından çok iyi karşılanmış, adı ‘Kahveci Güzeli’ne çıkmıştır.  Otel sahibinin oğlu Ekrem, Nermin’e âşıktır, onunla evlenmek ister. Fakat Nermin hayatının aşkını beklemektedir. Gazeteci olan Ayhan’la karşılaştıklarında ikisi de yıllardır bekledikleri aşka kavuştuklarını anlarlar. Evlenmeye karar verirler. Fakat Ayhan’ın savaş muhabiri olarak Vietnam’a gitmesi gerekir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange