Sıvı ihtiyacımızı en iyi gideren besinler hangileri?

by Basak Oksak

Bunları biliyor muydunuz?

Yaz aylarında hava sıcaklıklarındaki artışa bağlı oluşan terleme ve sıvı kaybı, susama duygusunu daha çok hissettiriyor. Vücuttaki her organın fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için, kaybedilen sıvının yerine konulması ve düzenli su tüketimi büyük önem taşıyor. İşte susuzluğu gideren ve sıvı ihtiyacımızı karşılayan 7 besin…

1 Salatalık 

Salatalığın içeriğinde yüzde 95 oranında su bulunuyor. Dolayısıyla yaz sıcaklarında kaybedilen sıvının yerine konulması açısından oldukça yararlı bir sebze. Ayrıca A ve C vitaminleri bakımından da zengin.

2 Kavun

Kavun, yüzde 90 oranındaki su içeriği, iyi bir potasyum ve C vitamini kaynağı olma özelliğiyle kan basıncını düzenliyor, kabızlığı gideriyor ve tok tutuyor.

3 Domates

Domates, içeriğindeki likopen sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve dolaşımın yavaşlamasına engel oluyor. İçeriğindeki yüzde 95’e yakın su ile hücreleri su kaybından kurtarıyor. Ayrıca domatesteki likopen miktarı, pişirildiğinde ve parçalandığında daha fazla artıyor. Bu nedenle yaz aylarında domates suyu tüketimi vücut sağlığı için oldukça yararlı.

4 Çilek

C vitamini bakımından çok zengin olan çilek, içeriğinde yüzde 90’dan fazla su miktarına sahip. Kalp ve damar hastalıklarını önlüyor, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı oluyor. Lifli yapısı sayesinde uzun süre tok tutuyor.

5 Yoğurt

Yoğurtta yüzde 80 oranında su bulunuyor. Ayrıca içerdiği yararlı bakterilerle bir bağırsak düzenleyici. Serinletici bir özelliği de var. Kemikler, dişler, kaslar ve sinir iletimleri için çok yararlı.

6 Karpuz

Karpuzun su içeriği yüzde 92 oranında. Ayrıca beta-karoten, likopen ve C vitamini bakımından da oldukça zengin bir meyve. İçeriğindeki B vitaminleri ile gün içinde enerjiyi korumaya yardımcı oluyor. Kan dolaşımını hızlandırıyor ve zararlı maddeleri damarlarınızdan uzak tutarak kolesterol seviyesinin yükselmesini engelliyor. Ancak yaz aylarında en fazla tüketilen ve serinlik veren karpuzun, yüksek miktarda şeker içerdiği unutulmamalı.

7 Limon

İçeriğinde yüzde 90’dan fazla su bulunduran limon, yaz aylarında şekersiz limonata şeklinde tüketilebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange