Sam Çeviköz: “Türkiye’nin Kahve Pazarı Son Sekiz Senede Çok Gelişti”

by selenay

Son yıllarda yeni kahve markaları sektöre girerken, bu işletmeler arasında sektörün deneyimli isimleri de yeni markalarıyla yer alıyor.

Sam Çeviköz, Türkiye’de yeni nesil kahvecilik dendiğinde akla gelen isimlerden biri. Sektöre birçok yeni markayı kazandıran deneyimli isim, yeni bir markasıyla yine adından söz ettiriyor. Coffex İstanbul’da bir araya geldiğimiz Sam Çeviköz, yeni sayımızda sorularımızı yanıtladı.

Özetle Türkiye’de kahve pazarını değerlendirir misiniz?

Türkiye’nin kahve pazarı son sekiz senede çok gelişti. Türk kahvesinin dahil edilmediği tüketim miktarlarına bakıldığında 2013-14 yıllarında kişi başına düşen tüketim Türkiye’de 250 gramken, 2021 yılında bu rakam 1,1 kg kadar yükselmiştir. Yine o yıllarda Türk kahvesi odaklı zincir işletmeler geriden izlerken günümüzde iş planı odaklı zincirler bir hayli gelişmiş ve artmıştır.

“KAHVE PİYASASI BENCE BÜYÜMESİNİ DAHA YENİ BAŞLATAN BİR KONUMDA”

Kahve pazarı doyum noktasına geldi mi? Gerçeği nasıl görüyorsunuz?

Bence kahve piyasası doyum noktasına ulaşmaktan ziyade büyümesini daha yeni başlatan bir konumdadır. Gerek butik işletmeler gerek zincir mağazacılıkta artan talep gözler önündedir. Türkiye’de başlatılan zincirler artmakta ve bununla beraber yurt dışı zincir markalar da pazar içinde konumlanmak istemektedirler. Bunun en büyük sebebi Türkiye pazarının gelişmekte olan büyük bir paya sahip olmasıdır.

Kafe işletmelerinin yapısını açıklar mısınız?

Geneli aile işletmesi olmakla beraber ortaklı iş planları bulunmaktadır. Beyaz ve mavi yakadan ayrılan kişilerin hayatlarını değiştirmek üzere 2-3 kişi birleşerek sektöre yatırım yaptığı örnekler sıklıkla görülmektedir. Genel olarak geçmişte hazır markaların şube yatırımları talep görürken günümüzde tercihler marka yaratma üzerine evrilmiştir. Yaratılan büyüklü küçüklü çoğu marka başarısızlıkla sonuçlansa da güzel ve başarılı yatırımlarda ortaya çıkmaktadır. Başarısızlıkların çoğunun ortak noktası yapılan işin kolay sanılması ve kahve hakkında bilgi edinilmeden harekete geçmektir.

“YENİ MARKAMIZ COFFEE HEADQUARTERS’I 2021 ŞUBAT AYINDA KURDUK”

Yeni markanız Coffee Headquarters’ı anlarır mısınız; özelliği/farklılığı nedir, neyi amaçladınız?

Yeni markamız Coffee Headquarters’ı 2021 Şubat ayında kurduk. Evet aslında oldukça yeni bir şirketiz. Barista akademi, kahve tedariği ve şubelerimiz ile sektöre hizmet verme çabası içerisindeyiz. Uzun bir hazırlık sürecinden geçmemizin amacı kahvenin her noktasındaki ihtiyaçlar cevap verebilmektir: Mikro ve makro roasting, nitelikli çekirdeklerden seçilmiş geniş çekirdek alternatifleri, SCA sertifikalı eğitmen kadrosu, online ve uygulamalı akademi eğitim ve atölye (workshop) uygulamaları.

Akademimizde profesyonel veya profesyonel barista adayları için yurt dışı geçerliliği olan SCA sertifika ve kurs programlarımız bulunmaktadır. Ev kullanıcıları, kurumsal şirket çalışanları ve hobi edinmek isteyen kişilere özel çok farklı eğitim ve atölye programlarımız mevcut.

Eğitimini tamamlayan baristalar, şubelerimizde 1 ay süre ile staj yapmaktadırlar. Stajlarını başarı ile tamamlayan stajyerlere şubelerimizde iş imkânı sunmaktayız. Böylelikle butik bir hizmeti nitelikli standartlar ile sunuyoruz.

Türkiye’de geleceğe yönelik düşünceleriniz nelerdir?

Türkiye’de hizmet sektörü ve özellikle kahve işletmeleri ve tüketimi olması gerektiği noktada değildir. Köklerimiz incelendiğinde çay kültürünün ön plana çıktığı fakat aslında kahve kültürüne sahip bir toplumdan geldiğimizi hatırlatmak isterim.

Bu sebeple jenerasyonun değişimi, genç kitlenin kahve tüketimin artması ile kişi başına tüketimin artmasını bekliyorum. Yıllık 500.000.000₺ pazar payı bulunan Türkiye’de 5 yılda %100 büyüme beklemekteyim.

Son zamanlarda sektörümüze olan ilginin oldukça farkındayız fakat hizmet ve kahve kalitesinden ödün vermeden sürdürülebilir olan firmaların başarılı olacağı kesin bir doğrudur.

Belirlenmiş olan doğruların kırılmasını sağlamak bizlerin görevi Coffee Headquarters olarak bu görevi amaç ve hedef edinmiş durumdayız. Doğru kahve kişinin tüketirken mutlu olduğu kahvedir.

Kaliteden ödün vermeden tüm yenilik ve farklı sürprizlerimiz ile tekrardan yanınızdayız.

Röportaj: Ferit Özkaşıkçı

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange