Nişantaşı’nda Fransız esintileri: La Patisserie Lune

by selenay

“Hikâye her zaman hitap ettiğin kitleyle başlar” diyen La Patisserie Lune kurucusu ve mutfak şefi Hilal Özdek, Fransız lezzetlerini Türk damak tadıyla harmanlayarak kendi tariflerini oluşturmuş. Ayrıca gelirinin yüzde 40’ını Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’na bağışladığı ekler ve makaron kutuları da var… 

İstanbul’un Teşvikiye semtinde şık mı şık bir kafe. Önce vitriniyle kendine çekiyor, içeriye adım attığınız anda ise nerede olduğunuzu unutturuyor. Birbirinden lezzetli tatlılarıyla, çalan müzikten renkli fincanlarına kadar adeta Paris’te bir kafe hissi yaratan La Patisserie Lune, İstanbul’un göbeğinde Fransız havası estiriyor.

Tatlıların yanı sıra makaronları ve kahvaltı çeşitleriyle de öne çıkan mekânda tüm ürünler günlük ve taze olarak hazırlanırken mevsiminde olan malzemeler kullanılıyor, menü de bu doğrultuda yenileniyor.

“Kendimi bildim bileli mutfakta kekler, pastalar pişirmeye çalışıp her yeri dağıtırdım. Annemin ‘Yaptığın işi tertemiz bırakmalısın, senden sonra gelen ne yaptığını anlamamalı’ kurallarıyla ilk eğitimimi aldım diyebilirim.” La Patisserie Lune’un kurucusu ve mutfak şefi Hilal Özdek mutfakla ilk tanışmasını böyle anlatıyor. Sonrasında hiç moda olmayan yıllarda mutfak eğitimine sarmış ve ODTÜ eğitiminden sonra Bilkent Üniversitesi’nde turizm bölümünü bitirerek sağlam bir mutfak eğitimini tamamlamış. “İlk yabancı şeflerle çalışma fırsatını üniversitede yakaladım ve mutfak dersine girdiğimde şef Wolgang’ın kulağıma ‘Doğru yerdesin’ diye fısıldamasını hâlâ gülümseyerek hatırlıyorum” diyor o günleri anlatırken…

La Patisserie Lune’un menüsünde neler var ve menüyü oluştururken neleri dikkate aldınız?

La Patisserie’nin menüsünü oluştururken, Fransız tatlarını Türk damak tadına harmanlayarak kendi tariflerimi oluşturdum. Kahvaltılarda da aynı yolu izledim ve bulunduğum bölgenin yaşayanlarını da tanıdıktan sonra doğru kararı verdiğimi bir kez daha anlamış bulundum.

Menü öncelikle konsepte göre hazırlanmalı, evet… Ama hikâye her zaman hitap ettiğin kitleyle başlar.

Sabah kahvaltısı için seçenekleriniz neler?

Kahvaltılarda en çok sattığımız; croissant arası çırpılmış yumurta ve benedict seçeneklerimiz. Kendi yaptığımız brioche ekmeği üzerine 4 farklı seçenekten oluşan malzemelerle poşe yumurta ve taze hazırladığımız hollandaise sos ile servis ediyoruz.

Peki imza tatlılarınız?

İmza tatlım ‘Dacquoise’, makaron ve fıstık rulo diyebiliriz. Aynı zamanda hepsi glutensiz. Badem ve vanilya özlü pasta kreması arası taze çilek. Bizden başka hiçbir yerde yiyemeyeceğiniz eşsiz tatlılarımızdan.

Çay ve kahve çeşitleri dışında özel içecekleriniz var mı?

Çay ve kahve çeşitleri dışında, yazın milkshake, limonata ve soğuk çay çeşitlerimiz var. Kışın ise sıcak Belçika çikolatası ve salep yapıyoruz.

Paket servisiniz var mı, varsa hangi bölgelere?

Paket servisimiz var, belirli yemek aplikasyonlarında hizmet veriyoruz. Bunun dışında özel pasta sipariş teslimlerimiz de var.

Gelirinin yüzde 40’ını Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’na bağışladığınız özel kutularınız ile ilgili de biraz daha detay bilgi verir misiniz?

Özel bir kutu çalışmasıyla satışa sunduğumuz ekler ve makaron kutularımız. Bu projeyi uzun zamandır hayata geçirmek istiyordum. Benim için biraz buruk ama mutluluk duygusu veren, gururlu bir proje. Din, dil, ırk ve cinsiyet ayırmaksızın bilinçlenmiş bir hayata doğru ilerlememiz umuduyla…

Adres: Teşvikiye Akkavak Sokak No: 14

Nişantaşı – Şişli / İstanbul   Tel: 0212 232 62 82

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange