Kitap önerileri

by Basak Oksak

Bilge Mutfağım

Yazar: Tuğba Öztermiyeci Bayburtluoğlu

Kitap ne hakkında?

Gıda mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu hem mühendis hem de anne titizliğiyle okurları temel bir mutfak yolculuğuna çıkarıyor. Mutfağa girilen andan itibaren yapılacaklar; steril bir alan yaratmak, market ve pazar alışverişi, gıda ürünlerini saklama koşulları, sağlıklı yemekler yapmanın ipuçları ve hemen ardından, hepimizin ihtiyacı olan, basit ama besleyici tarifler…

Neden okunmalı?

Bu kitap, marketlerde etiket okuduğunuz andan, masanın üzerine yemeği koyduğunuz Ana kadar size eşlik etmeye hazır.

Fiyatı: 20 TL

Tuz, Yağ, Asit, Isı

Yazar: Samin Nosrat

Kitap ne hakkında?

Samin Nosrat nasıl yemek pişirmemiz gerektiği gibi geniş ve karmaşık bir konuyu dört kelime ile özetlemeyi başarıyor: Tuz, yağ, asit, ısı. Bu kitapla tarife ihtiyaç duymadan herhangi bir malzemeyle, herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda leziz yemek pişirmeyi öğrenebilirsiniz. Wendy MacNaughton’un eğlenceli çizimleri yemek pişirmenin temellerini daha iyi kavramanıza yardımcı oluyor. Kısaca keşif ve neşe dolu bir kitap var karşınızda.

Neden okunmalı?

Mutfakla ilgilenen, yemek pişirmeyi seven, özellikle de daha iyi bir aşçı olmak isteyen herkesin okuması gereken bir kitap.

Fiyatı: 89 TL

Kıtlık ve Bolluk

Yazar: Massimo Montanari

Kitap ne hakkında?

Kitap, Avrupa’da yemeğin tarihini ve bunun 2 bin yılı aşkın bir süre içerisinde, Avrupa kültürlerinin evriminde oynadığı rolü ele alıyor. Bu geniş kapsamlı tarih araştırmasında yazar, Avrupa’nın sınıfları, bölgeleri ve ulusları, Eskiçağ’ın alışkanlıklarıyla günümüzün sorunları arasında ustaca gidip geliyor. Tüketim, üretim ve lezzetin iç içe geçmiş evrimini inceleyerek, bunların hem geçmişte Avrupa’nın çeşitli kültürleri ve halkları arasında neyi ortaya koyduklarını hem de bugün ne anlama geldiklerini gösteriyor.

Neden okunmalı?

Bu geniş kapsamlı tarih araştırması yemekle ilgilenen herkesin kitaplığında bulunmalı.

Fiyatı: 30 TL

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange