Sağlıklı zayıflamak için brokoli tüketin

by Basak Oksak

Baharla birlikte zayıflamanın daha fazla gündeme gelmesinden ötürü önerilerini paylaşan Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, sağlıklı bir şekilde zayıflamak için tatlandırıcıları hayatımızdan çıkarmamız gerektiği uyarısında bulunuyor.

Tatlandırıcılar kilo aldırıyor

Dr. Aktaş, “Şeker yerine tatlandırıcı kullanmak, yağmurdan kaçıp doluya tutulmaya benziyor. Hayatınızdan bir zehri çıkarıp yerine daha beter bir zehri koymanın sağlıklı hiçbir yanı yoktur! Tatlandırıcılar, kilo aldırır. Sağlıklı kilo vermek istiyor ancak tatlı isteğinizden vazgeçemiyorsanız çaylarınızda tarçını kullanın. Tatlı isteğinizin hızla yok olduğunu göreceksiniz!” diyor.

Rezene, meyan kökü ve tarçın karışımı çayla mucize yaratın!

Tatlandırıcıya yönelik yapılan araştırmalar, beynin şeker tadındaki kalori değeri olmayan tatlandırıcıları şeker olarak algıladığını gösteriyor. Şekerden vazgeçip onun yerine kimyasal bir zehir olan tatlandırıcılar kullanmaktan vazgeçilmeli! Tatlandırıcı kullanıldığında beyin vücuda şeker girmiş gibi reaksiyon göstererek ve insülin hormonu yükseltiyor. Bu da daha çok acıkmamıza neden olurken diyabet riskini artırıyor. Zayıflamak isterken daha çok kilo alma tehlikesiyle karşı karşıyasınız! Tatlı arayışından vazgeçemeyenler; rezene, meyan kökü ve tarçın karışımıyla hazırlanan çayı denemeliler.

Dr. Ümit Aktaş, Mutluluk Kürleri 2 kitabında yer alan Tatlandırıcısız Yaşam İçin 5 Öneri” bölümünü şöyle sıralıyor.

  • Suni tatlandırıcılardan kaçınmak için tüm diyet ürünlerden uzak durun.
  • Ne diyet, ne light, ne de zero: Gazlı içeceklerin tamamını hayatınızdan çıkarın.
  • Yoğurdu bile toz halinde satılan suni tatlandırıcı katıp yiyenler var! Sakın böyle bir hata yapmayın. Canınız tatlı bir şeyler çektiğinde ev yoğurduna tarçın ve meyve dilimleri ekleyin. Tarçın tatlı isteğini bastırmanın en sağlıklı yoludur.
  • Çayınızı tatlandırıcı, şeker kullanmadan, Türk kahvenizi sade için.Çayı şekersiz içmek zor geliyorsa, içine birkaç damla limon sıkın.
  • Unutmayın: Kilo vermek için içtiğiniz diyet içecekler aksine kilo aldırır! Bu tüm suni tatlandırıcılar için geçerli.

Yaza brokoliyle hazırlanın!

Hücre yenileyici özelliğiyle vücutta mucizeler yaratan sebzelerden biri olan brokoliyi, sağlıklı kilo vermek isteyenlerin dostu olarak tanımlayan Dr. Ümit Aktaş, karnabahar ailesinin en şifalı üyelerinden biri olan brokolinin, içeriğindeki glukosinolat maddesi sayesinde metabolizmanın hızlanmasını sağladığını belirtiyor.

Dr. Aktaş, “Brokoli, böbrek fonksiyonlarını, bağırsak sağlığını destekleyerek metabolizmanın hızlanmasında çok etkili bir besin kaynağı. Diyabetle savaşmak ve kansere karşı etkili bir savunma sağlamak da brokolinin faydalarından biri. Yaza brokoliyle hazırlanırken, kansere karşı da onu silah olarak kullanın! Pişirilme aşamasında sıcak suyla buluşan brokolinin aynı anda tüm vitamin değerlerinin yok olur, brokolinin çiğ olarak tüketilmesi en doğru yöntemdir, çiğ tüketmekten hoşlanmıyorsanız sadece birkaç dakika buharda pişirin, dilerseniz üstüne biraz zeytinyağı gezdirip limon sıkabilirsiniz. Bu yeşil sebzeden günde bir-iki porsiyon tüketerek ve diyetinizi brokoli ekstresi ile destekleyerek kısa sürede en iyi sonucu alabilirsiniz” diyor.

Zencefil: Kilo vermede tetikleyici

Zencefilin de kan şekerini düzenlemeye yardımcı olması açısından kilo vermeyi tetikleyen bir işlevi olduğuna işaret eden Dr. Ümit Aktaş, et ve tavuk yemeklerine çok yakışan zencefilin şifalı özelliklerinden daha fazla faydalanmak için çayını içmeyi öneriyor. Günde 3-4 fincan tüketilen zencefil çayının kısa sürede etkilerinin görülebileceğini söylüyor.

Dr. Ümit Aktaş’tan Zayıflama Kürü

Malzemeler: Yumruğunuz büyüklüğünde brokoli, 7 yaprak roka, 1 diş dövülmüş sarımsak, 1 limonun suyu ve rendelenmiş kabuğu.

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri mutfak robotuna koyun. Brokoli iyice parçalanana kadar çalıştırın. Malzemeleri bir kâseye alarak ağzını kapatın. 30 dakika dinlenmesini bekleyip tüketebilirsiniz.

Tarçın çayı tarifi

Bir tatlı kaşığı rezene, bir parça meyan kökü ve 1 çubuk tarçını porselen ya da cam bardağa koyup üzerine kaynar su ekleyin. 10 dakika demleyin.

Zencefil çayı tarifi

1 limonun suyunu sıkıp, kabuğunu rendeleyin. 1 parça taze zencefil kökünü soyup ince ince dilimleyin. Tüm malzemeleri 1 bardak kaynar suda 10 dakika demleyin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange