Kitap önerileri

by Basak Oksak

Aşk Kokulu Baharatlar

Kitap ne hakkında? Dergimizin yazarlarından Maria Ekmekçioğlu, eşsiz lezzetleri ve merak uyandıran hikâyeleri barındıran, baharatların başrolde olduğu tariflerini, İnkılâp Kitabevi etiketiyle yayımlanan kitapta bir araya getirdi. Maria Ekmekçioğlu’nun neşeli üslubuyla zenginleşen kitapta birbirinden güzel yemek tarifleri fotoğrafları ile yer alıyor. Özellikle baharatların bir araya geldiklerinde oluşturdukları lezzet dünyasını okuyucuya sunan kitap, baharatları kullanmanın püf noktalarına da yer veriyor.

Neden okunmalı? gemiler ve kervanlarla yüzyıllar boyunca Doğu’dan Batı’ya, Batı’dan Doğu’ya hikâyeleri, masalları ve birbirinden güzel tatlarıyla taşınan baharatların yeni durağı sofralarınız olacak.

Fiyatı: 60 TL

Antikçağ’da Beslenme ve Damak Tadı

Yazar Ali Güveloğlu

kitap ne hakkında? Yazar, kitabı için şunları söylüyor: “Yemek hayatımızın tam merkezinde olmasına karşın tarihle ilişkilendirmekte güçlük çektiğimiz bir alandır. İmparatorlukların doğmasına-yıkılmasına, savaşların gidişatına nasıl yön verdiğini bir türlü göremeyiz ya da görür de altında daha büyük sebepler ararız. Oysa doğruluğu tartışmalı olmakla birlikte Fransa Kralı 16. Louis’nin eşi Marie Antoinette’in açlıktan yakınan yoksul halkın şikâyetlerini savuşturmak amacıyla söylediği varsayılan ‘Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler’ sözünün Fransız devrimine giden yolu açtığını ve sözün sahibinin giyotinle idam edildiğini bilmeyen yoktur.”

Neden okunmalı? Yemeğin tarihle ilişkisini merak edenler için doğru bir kaynak.

Fiyatı: 35 TL

Kim Demiş Yiyemezsin

Yazar: Gülşen Altın

Kitap ne hakkında? Beslenme uzmanı Gülşen Altın’ın, insülin direnci, tiroit ve menopoz sürecindekiler için yaptığı 10 yıllık araştırmaları sırasında ortaya çıkan kitabı, özenli denemeler sonucu kaleme alınarak raflarda yerini aldı. Başta bu şikâyetleri yaşayanların hayat kalitelerini daha da arttıran bilimsel notlarıyla, ardından da kalorisi düşük yemeklerin lezzetsiz olduğu mitini ortadan kaldıran, ezber bozan, besin ve protein değeri yüksek tarifleriyle “Artık yasak yok!” diyerek yepyeni bir yaşamın kapılarını aralamaya davet ediyor.

Neden okunmalı?

Yepyeni bir başlangıç yaparak yaşam standardını daha kaliteli hale getirmek isteyenlere, sürdürülebilir beslenmenin yöntemlerini merak edenlere doğru bir kaynak.

Fiyatı: 49 TL

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange