KAKAO‘NUN İNANILMAZ 5 FAYDASI

by zeynep

Kakao ve çikolataya olan sevgimiz aşikar, buna rağmen bu sevdiğimiz şeyin sağlığımıza faydalarından haberdar değiliz. İlk olarak Mayalar tarafından Avrupa’ya getirilmiş olan kakao, o dönemlerde ilaç olarak bile kullanılmıştır. Bu haberde geçmişten beri oldukça sevilen kakaonun faydalarından bahsedeceğiz.

Obezite Riskini Azaltır

Gereğinden fazla miktarda bitter çikolata tüketmediğiniz sürece, kakao kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olur. Fito-besinler içeren kakaonun yağ ile şeker oranı düşüktür, enerji seviyenizi yükselterek, tokluk hissi verir.

Diş ve Cilt İçin Faydalıdır

Kakao, diş ve diş etlerinizi korur. Diş minenizdeki asitle savaşan polifenoller içerir, böylece çürümeyi önlemeye de yardımcı olur. Ciltte sivilceye neden olduğu düşünülse de bunun aksi kanıtlanmıştır ve cildinizi güneşten korumaya ve nemlendirmeye yardımcı olur. Bu nedenle cilt için de oldukça faydalıdır.

Regl Ağrılarını Azaltır

Regl ağrılarını doğal yolla azaltmak için bitter çikolata oldukça faydalıdır. Magnezyum içeren bitter çikolata, kakaonun rahatlatıcı özelliklerini taşır. Kalça ve karın gibi bölgelerdeki ağrılar için çikolata tüketerek içindeki magnezyumdan faydalanabilirsiniz.

Bağışıklık Fonksiyonunu Arttırır

Kakao; sakinleştiren, kan akışını hızlandıran ve bağırsakları daha sağlıklı bir hale getiren antioksidan özellikler içerir. Bu nedenle de bağışıklığınızı yenilemek için oldukça iyi bir besindir.

Astım ve Alerjilere İyi Geliyor

Kakao, anti-astım olarak bilinen teobromin ve teofilin adında iki bileşen içerir. Teobromin, akciğerlerdeki hava yollarının açılmasına yardımcı olarak alerji riskini azaltır. Hatta akciğer kanserine karşı bile koruma sağlar. Teofilin ise solunum yollarını rahatlatır ve atniinflamatuar özellikler içerir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange