KAHVESE SEVERLER İÇİN YENİ BİR ÇİKOLATA MARKASI:‘LÄCKER CHOCOLATES’

by efe

İyi bir kahve, iyi bir çikolata ile eşleştiğinde, damaklara çok özel tatlar bırakır.

Kahve ve çikolata… İkisinin ayrı ayrı seveni olsa da aynı anda sevenler de oldukça fazla. Bu iki özel lezzet, birbiriyle oldukça uyumlu. Yeni nesil kahve akımıyla, gastronomik bir alana hitap eden kahve kadar artizan çikolatalar da son dönemde revaçta.
Artizan çikolata çeşitleriyle son dönemde adından söz ettiren Läcker Chocolates, hammadde kalitesi, çeşitleri ve sunumlarıyla kahvenizin yanına çok yakışacak. Läcker, çok yeni bir marka. Markanın kurucuları olarak sizler de yeme-içme sektörüne yeni katılan isimlersiniz. Sizleri tanıyabiliriz miyiz?


Nur Ellialtıoğlu Deniz: Öncelikle bu sayınızda bize yer verdiğiniz için teşekkür ederiz. Gıda sektörüne girmeden önce son üç
senedir kurucusu olduğum sosyal medya ve dijital ajansı yönetmekteyim.


Egehan Deniz: Lise ve üniversite eğitimimi Amerika’da tamamladım. Daha sonra Amerika ve Türkiye’de birçok çok uluslu şirketin satış, marka ve e-ticaret departmanlarında deneyim edindim. Özel sektör kariyerimin ağırlıklı kısmı
gıda sektöründe geçti. Läcker’i kurmamızla birlikte özel sektörü bırakarak markaya yoğunlaşma kararı aldım.

Peki, markanın kuruluş süreci nasıl gerçekleşti?
N. E. D. : Läcker Chocolates sektörde her ne kadar yeni bir marka olsa da kökeni, ailemizin bu sektörde uzun süredir bulunmasına dayanmaktadır. Buradan aldığımız güç, Egehan’ın gıda sektöründeki deneyimi ve bizim Studio Fiftysix ajansı olarak tecrübemiz Läcker’in hayata geçmesini sağladı.

“ENDÜSTRİYEL VE SON TÜKETİM ÇİKOLATA ÜRÜNLERİNİ TEK ÇATI ALTINDA TOPLAYAN BİR MARKA ”
Läcker, bir çikolata markası. Çeşitler ve çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?


N. E. D. : Läcker, endüstriyel çikolata ürünleri ile son tüketime uygun ürünleri tek çatı altında toplayan bir marka. Türkiye’de bu vizyon ve konseptte tek çatı altında ilerleyen başka bir marka bulunmuyor. Endüstriyel ürünlerin bulunduğu ‘Läcker Mutfak’ kategorimizle en kaliteli endüstriyel çikolata ürünlerini mutfakseverler ile buluşturuyoruz. Bunun haricinde lokal işletmeler ve artizan şefler bizim için çok değerli. Olağanın dışına çıkmaları, yenilikten korkmamaları ve en iyi içerikleri müşterilerine sunmak istemeleri sebebiyle bu tarz şef ve işletmelerle yakın bağlar kurmaya çalışıyoruz.

E. D. : Aynı zamanda kendi kuvertürlerimizde üretilmiş artizan çikolata serimiz mevcut. Biz burada kendi hammaddemizden ne kadar güzel bir çikolata yaratılabileceğini göstermek istedik. Bu kategori çikolataseverlere ne kadar hitap etse de aynı zamanda son dönemlerde hızla büyüyen butik çikolata markalarına da ilham kaynağı olmasını istedik.

Çikolata dünyaca sevilen bir tat, ülkemizde de öyle. Dünyanın her yerinde artizan çikolatalardan tutun da marketlerde basit bir tüketim gıdası olarak satılan çikolata çeşitleri ve markaları mevcut. İyi bir çikolata dediğimizde ne anlıyoruz?
N. E. D. : İyi bir çikolata için en kritik üç madde sayabiliriz. Bunlar hammadde kalitesi, üretim süreci ve tutarlılığıdır. Bugün ne yazık ki çikolata olarak satılan birçok ürünün içerisinde kakao yağına bile rastlanamamaktadır. Biz tüketici gözüyle içerisinde kakao yağı hariç bir yağ kullanılmış çikolatayı denemek için bile olsa asla tüketmiyoruz.

“KAHVE, ÇİKOLATANIN LEZZETİNİ ARTTIRIR ”
Kahvenin önemli eşlikçilerinden biri de çikolata. Kahve ve çikolata eşleşmeleri içerisinde hangi çeşidiniz, hangi tür kahvelerle uyumlu sizce?

E. D. : Kakao ve kahvenin bu kadar yakın bir bağlantısının olmasının nedeni, üretimlerinin benzer olmasıyla ilgilidir. Kahve ve kakao benzer coğrafyalarda, yakın enlemden gelir, her ikisi de fermente edilip kurutulan tropik bir meyvenin tohumlarıdır ve her ikisi de lezzet profillerini ortaya çıkarmak için dikkatlice kavrulur. Birlikte tüketilirken, kahvenin sıcaklığı ve acılığı, çikolatanın tatlı pürüzsüzlüğüyle birleşiyor. Kahve, çikolatanın lezzetini arttırır. Hem kahve hem de çikolata, çeşitli
benzersiz tatlara sahiptir ve bağımsız olarak karmaşıktır. Bir araya getirildiğinde lezzetli kombinasyonlar oluşur. Bizim en sevdiğimiz eşleştirme, güçlü bir espresso ile yüzde 71.5 bitter çikolatamızın birlikte tüketilmesidir.

Läcker markasına tüketiciler nasıl ulaşabilir? Nerelerde satışınız yapılıyor?
N. E. D. : Läcker oldukça genç bir marka. Şu anda kendi web sitemiz olan www.lackerchocolates.com üzerinden satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Bunun haricinde bilinen alışveriş sitelerinde ve İstanbul’da Flan Bakery, Büyük Kulüp, Naive Floral, Collection Point Zorlu Center’da belirli ürünlerimizin satışı gerçekleşmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange