Kahvaltıda hem göze hem damağa:  Forno Balat ve Moda Chocolate & Breakfast

by Basak Oksak

Hafta sonlarını iple çekenler için kahvaltı, en önemli öğün hatta en önemli aktivite. Ama iyi bir hafta sonu kahvaltısı hem göze hem damağa aynı anda hitap etmeli…

Gözümüzü yeni güne açar açmaz damağımız ilk önce su, sonrasında da kahvaltıya ihtiyaç duyar. Kahvaltı, yaşadığımız coğrafyanın olmazsa olmaz en başat öğünüdür.

Yörelere, bölgelere göre değişkenlik gösteren kahvaltı kültürümüzde değişmeyen tek şey -özellikle hafta sonları- dolu dolu kurulan bir kahvaltı masasıdır.

İstanbul’da hafta içinin iş koşturmacası sonrası hafta sonuna yapılan planların başında mutlaka bir kahvaltı etkinliği gelir. Özellikle ev dışı yapılan bir kahvaltı etkinliği için gidilecek yerlerde nitelikli ürünler kullanmasının yanı sıra doygun bir kahvaltı menüsüyle hem göze hem de damağa aynı anda hitap etmesi aranır. Üstelik bu mekanlar bir de İstanbul’un önemli vakit geçirilen Balat ve Moda gibi semtleriyse sabah başlayan kahvaltı gün içinde başka bir keyfe dönüşür.

 İstanbul’un açık büfe kahvaltı fenomeni: Forno Balat

İstanbul’un Bizans’tan günümüze en eski semtlerinden biri olan Balat, tarihin ve turizmin iç içe geçtiği bir bölge. Son yıllarda Balat’ın bu kadar ilgi görmesinin nedenlerinden biri de bölgede açılan kafelerin/yeme-içme mekanlarının olması. Balat’ın bu dönüşümüne öncülük eden, bölgede diğer yeme-içme mekanlarının açılmasına neden olan mekansa başta açık büfe kahvaltısı olmak üzere pizza, pide, lahmacun ve tatlılarıyla meşhur Forno Balat.

Forno, İtalyanca “fırın” anlamına geliyor. 2013 yılında Yona Grunberg’in kapılarını açtığı Forno Balat, Yona Hanım’ın vefatından sonra bugün Grunberg ailesi adına Nurettin Kapıyoldaş tarafından, Yona Hanım’dan kalan tarifler ve de yönetim şekliyle aynı kalite ve hizmetle işletilmekte.

Tarihi sokaklarında içinde kalan Forno Balat’ta gün kahvaltıyla başlıyor. Bu güzel mekan nezih bir açık büfe kahvaltısıyla meşhur. Açık büfe kahvaltı hafta sonları 09:30-15.00 ve çarşamba günleri de 09:30-13.00 arasında kuruluyor, diğer günler sadece alakart kahvaltı tabağı servis ediliyor. Forno Balat’ta açık büfe kahvaltı kullanılan kaliteli malzemelerden lezzetlerine, mekanın dekorundan tarihi bir bölgenin içinde kahvaltı edilmesine kadar hem göze hem de damağa aynı anda hitap ediyor.

Her açık büfe kahvaltı gününde müşterileri yöresel peynir çeşitleri, doğal pancar şekerinden yapılan mevsimine uygun ev yapımı reçeller, fındık ve fıstık ezmesi, ekşi mayalı ekmek, taş fırın simit, peynirli börek, özel mandıradan alınan manda kaymağı, kuru meyve, ceviz, yeşil-siyah zeytin, domates, salatalık, biber, ev yapımı acuka, taş fırında porselen sahanda yapılan sade/kavurmalı/kaşarlı/sucuklu yumurta çeşitleri, kek, çay ve kruvasan bekliyor. Ayrıca isterseniz menüden menemenle pide çeşitleri de sipariş vererek kahvaltınızı daha da genişletebilir, kahvaltı sonrası da sadece Forno Balat’a özel olan kayısılı sufle siparişi vererek damağınıza şımarıklık yapabilirsiniz.

Forno Balat’ta bir diğer güzel olan durum da açık büfe kahvaltıda yediğiniz ev yapımı lezzetlerden reçeller, acuka, fıstık ezmesi, fındık ezmesi ve menemen sos ile mekân sahiplerinin Aydın’daki zeytin bahçesinden sadece kendi aileleri ve Forno Balat için yaptırdıkları erken hasat soğuk sıkım zeytinyağlarının satışının yapılması.

Forno Balat, güne uzun bir kahvaltı yapıp yanınızda bu güzel lezzetlerden de alarak kendinizi mutlu edeceğiniz bir yer.

Adres: Vodina Caddesi, Fener Kireçhane Sk., No:13/, Balat

Kahvaltıda aradığınızdan fazlası: Moda Chocolate & Breakfast

Anadolu Yakası denince akla Kadıköy, Kadıköy denince de mutlaka Moda gelir. Moda, birbirinden farklı yeme-içme noktalarına ev sahipliği yapan bir semtimiz. Bu yeme-içme noktaları içinde de kahvaltı veren yerler haliyle oldukça revaçta. Ama adını Moda’dan alan, çikolatayla birlikte kahvaltı çeşitleriyle de oldukça geniş bir yelpazeyi menüsünde bulunduran Moda Chocolate & Breakfast, kahvaltıda aradığınızdan fazlasını size vaat ediyor.

2019’un Ekim ayında kapılarını açan Moda Chocolate & Breakfast, bölgede çikolata adına kendini ispat etmiş önemli bir marka olan Moda Çikolatacısı’nın da kardeş kuruluşu. Selçuk Vayiç’in mutfağından halkla ilişkilere kadar özenle işlettiği mekanda kahvaltıya dair hem gözünüz hem de damağınız doyuma varacak.

Moda Chocolate & Breakfast’ın kahvaltı menüsünde ilk önce dikkati çeken iki kişilik “Moda Breakfast” seçeneği. “Moda Breakfast” içinde yörelerinden temin edilen peynirler, Hatay kırma zeytin, Gemlik siyah zeytin, zeytin salatası, 2 çeşit reçel, Trabzon tereyağı, bal-kaymak, sütlü çikolata, söğüş tabağı, patates kızartması, zahterli zeytinyağı, karadut reçeli-kaymak, Van usulü murtağa, lüthenitsa, söğüş tabağı, tuzlu yoğut, pişi, mini demlik çay ve seçeceğiniz sahanda yumurta/sahanda sucuk/muhlama/menemen lezzetlerinden ikisi masanıza geliyor. Hepsi ayrı ayrı masanın yıldızı olan “Moda Breakfast” seçeneğine alternatif olarak menüden isterseniz “Hot Breakfast”, “Cool Breakfast”, “Fit Breakfast”, “Pancake Breakfast” ve de “Croissant Breakfast” gibi modern kahvaltı tabakları da sipariş verebilirsiniz.

Moda Chocolate & Breakfast ayrıca İstanbul’da yiyebileceğiniz çok iyi bir kruvasana da imza atıyor. Menüdeki kruvasan sandviç seçenekleri damak zevkinize göre size farklı lezzetler sunuyor.

Mekan kahvaltı adına sadece bunlarla da sınırlı kalmıyor. Omlet çeşitleri grubundan başlı başına bir öğün olarak günün her saatinde yiyebileceğiniz omletler de damağınızın ilgisini çekecektir. Kendi ekşi mayalı ekmeklerini de yapan Moda Chocolate & Breakfast, son zamanlarda tercih edilen ekmek üstü kahvaltı tabakları ve kendi yorumlarını kattıkları Fransız tostlarıyla da sizi fazlasıyla şımartacak.

Finalde damaklarını ayrıca tatlandırmak isteyenleriyse tamamen el yapımı çikolatalar ve özel tatlılar bekliyor. Bir diğer bonusunuz da elbette Moda’nın tam ortasında keyifli bir gün geçirmek olacak.

Adres: Caferağa Mahallesi, Şair Nef’i Sokak, 24/1A, Moda Kadıköy

Yazı ve fotoğraf Reha Kadak

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange