Kahvaltı yapmayan kilo alıyor

by Basak Oksak

Uykudan uyandığımızda çok düşük olan metabolizmamız, kahvaltıyla birlikte hızlanıyor. Eğer kahvaltıyı atlarsak bir sonraki öğünde alacağımız besinlerdeki yağlar depolanmaya başlanıyor. Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamak, edineceğimiz en doğru beslenme alışkanlığı olabilir…

Kilo vermek isteyenler ve çocuklar için günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Gece boyunca uyusak dahi vücudumuz çalışmaya devam eder. Bu süreç sonrasında güne kahvaltı ile başlamak metabolizmamızı da uyandırmanın püf noktasıdır. Genelde gece geç saatte yenilenler ya da akşam yemeğinde fazla kaçırmalar kahvaltıyı atlamaya neden olur. Üstüne bir de öğle yemeği de geçiştirilince akşamüzeri ve gece yeme bir kısır döngüye girer. Bu döngü kilo artışı yanında reflüye de davetiye çıkarır.

Öncelikle öğün atlayarak zayıflamanın mümkün olmayacağını vurgulamak istiyorum. Genellikle atlanılan öğünlerde kalori tasarrufu yapılmış görünse bile diğer öğünlerde çoğunlukla bu açık kapatılıyor. Üstelik uzun süre aç kalarak yavaşlamış olan metabolizmanın bu gelen enerjiyi harcaması da zorlaşıyor. Harcamadığı enerjiyi de maalesef yağ olarak depoluyor. Kahvaltı ile güne başlamak bu döngünün kırılmasında en etkili çözüm oluyor.

Kahvaltı ile güne başlamanın önemini birçok çalışma kanıtlıyor. Kahvaltıda sağlıklı seçimler yaparak yağlardan kurtulmak mümkün. Ancak kahvaltı yapmamak için mazeretler bitmiyor.  Şimdi hemen bu mazeretleri bir kenara bırakıp değişime adım atmaya ne dersiniz?

 1. Yumurta ve peynir yiyin.
 2. Tam tahılları eksik etmeyin.
 3. Şekerli seçeneklerden uzak durun.

İşte hepsi bu kadar…

Gün içerisinde almamız gereken toplam kaloriye ve yaşam tarzımıza uygun olarak bir beslenme uzmanı tarafından hazırlanmış beslenme programlarının, kilo verme sürecinde çok daha efektif ve kalıcı olacağı unutulmamalı.

Örnek kahvaltı menüleri

 1. İki dilim tam tahıllı (buğday, çavdar, yulaf olabilir) tost ekmeği, 30 gram peynir ve domatesle tost veya sandviç.
 2. 30 gram peynir, 5 adet badem, 2 adet ceviz, 1 porsiyon meyve (her meyve için bir porsiyon miktarları farklıdır).
 3. 1 adet muz , 2 adet ceviz, 1 su bardağı süt.
 4. 1 adet haşlanmış yumurta, 1 dilim tam tahıllı tost ekmeği, domates, salatalık, yeşillik.
 5. 1 su bardağı süt, 3-4 yemek kaşığı kuru meyveli müsli.
 6. 3-4 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 su bardağı süt, 2 adet ceviz, 3 adet gün kurusu kayısı.
 7. 3 yemek kaşığı yoğurt, 1 adet orta boy elma veya 1 adet orta boy armut.
 8. 3 yemek kaşığı yoğurt, içine 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi ile 1 adet orta boy ayvanın yarısı (rendelenmiş ve kabuklu), 5-6 adet fındık.
 9. 1 su bardağı kefir, 1-2 adet tam tahıllı galeta veya grisini.
 10. 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi, 1-2 adet tam tahıllı grisini.
 11. 1 adet yumurta ve tam buğday unundan yapılmış krep, 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi

Uzman görüşü – Uz. Dyt. Nihan Yakut / MemorIal Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange