Izgara etlerin olmazsa olmazı: Hardal tarifleri

by selenay

Hardal, hardal bitkisinin tohumlarından elde edilir. Turpgiller familyasından olan sarı çiçekli bu bitkinin kabuğunda 25.000 kadar tohum yetişir. Kökeni Roma tarihine kadar uzansa da bu aromatik lezzeti, yemeklerini tatlandırmak için kullanan ilk toplum Fransızlardır.

Hardal bitkisinin, ona yakın çeşidi olduğu bilinse de en çok görülen türleri beyaz, siyah ve kırmızı hardaldır. Acılığı, üretiminde kullanılan tohuma bağlıdır. Ne kadar çok kahverengi hardal tohumu kullanılırsa, elde edilen hardal o kadar acı olur.

Izgara etlerin lezzeti için, kullanılan sosların büyük önemi vardır. Sizlere özellikle kırmızı etlerle muhteşem bir uyum içinde olan hardal ile hazırlayabileceğiniz sosları derledik…

Steak with classic mustard and green peppercorns sauce on rustic wood background

Dijon Hardallı Acı Sos

5 yemek kaşığı Tereyağı

2 yemek kaşığı dijon hardalı

1 diş sarımsak

Taze soğan

1 tutam taze kekik

1 çay kaşığı kırmızı biber

1 çay kaşığı karabiber

Yarım çay kaşığı tuz

Tereyağını eritin ve tüm malzemeleri tereyağının içerisine aktarıp hızla çırpın. 10 dakika bekledikten sonra etiniz ile birlikte servis edebilirsiniz.

Spices: two bowls filled with whole grain and Dijon mustard shot from above on dark wooden table. Spoons with mustard are beside the bowls. The composition is at the right of an horizontal frame leaving useful copy space for text and/or logo at the left. Predominant colors are gold and brown. High resolution 42Mp studio digital capture taken with Sony A7rII and Sony FE 90mm f2.8 macro G OSS lens

Ballı Hardallı Tatlı Sos

2  yemek kaşığı  mayonez

4  yemek kaşığı sarı hardal

3  yemek kaşığı bal

Yarım çay kaşığı elma sirkesi

Yarım çay kaşığı tuz

Tüm malzemeleri bir kapta iyice karıştırın ve etiniz ile birlikte servis edin.

Grilled chicken breast with cream sauce and broccoli

Kremalı Hardal Sos

200 ml yemeklik krema

Yarım su bardağı dijon hardalı

Yarım çay kaşığı karabiber

Yarım çay kaşığı tuz

Küçük bir sos tenceresine krema, hardal ve biberi alın. Kısık ateşte sos hafifçe koyulaşana kadar (yaklaşık 2 dakika) sürekli karıştırarak pişirin. Tuzla tatlandırın ve etiniz ile birlikte servis edin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange