İstanbul’daki en iyi ‘al-götür’ kahve mekânları

by Basak Oksak

İyi kahvenin peşinde olup, salgın dönemi boyunca mekânlara gitmek istemeyenler için  al-götür / take away kahve iyi bir çare oldu.

Salgın dönemi yeniden açılan kahve mekânlarının imdadına, al-götür ya da İngilizceden dilimize aparttığımız ‘take away’ kahveler yetişti. Karton veya plastik bardakta aldığınız kahveleri yolda ya da park-bahçelerde içmek pratik bir çözüm. Bu yazıda take away ya da al-götür denilen şekilde kahve alabileceğimiz bazı mekânları bir araya getirmeye çalıştım. Farklı semtlerde farklı alternatiflere yer verdiğim listenin bazı üyeleri üçüncü dalga kahve akımının öncülerinden, bazıları ise oldukça yeni girişimler. Ama hepsinin ortak noktası iyi kahve yapmaları.

Coffee Sapiens 

Karaköy – Kanyon AVM

Açıldıkları dönemde Karaköy, yeni hareketlenmeye başlamış bir semtti. Eski torna atölyelerinin, elektrikçilerin ve metruk binaların bulunduğu bölgenin yeme içme anlamında değerlenmesinde, bence Coffee Sapiens’in ciddi bir katkısı vardır. Şahsen o civardaysam nitelikli kahve adına hep öncelikli tercihim oldular. Coffee Sapiens bugün Kanyon AVM’de ikinci şubesi, Hasköy’de kavurma atölyesi olan ve online satışta çokça tercih edilen bir marka durumunda. Büyümelerinde bence iyi kahveye duydukları saygı kadar, kurucusu Burak Göğüş’ün son derece sevilen bir karakter olması da etkili. Karaköy’ün sokaklarında veya Kanyon AVM’de gezerken elinizde nitelikli bir kahve olsun istiyorsanız, adres belli. Farklı aroma arayışındaki kahveseverler için geçtiğimiz yıl Brezilya’daki kahve çiftliklerine yaptıkları seyahat sonrası ithal ettikleri kahve çekirdeklerini tavsiye ediyorum.

Four Letter Word 

Burgazada

Adalar dendiğinde aklıma Burgazada, Burgazada dendiğinde de Sait Faik ve Burgazada’nın tek kahve mekânı olan, yeni nesil kahveciliğin İstanbul’daki öncü adreslerinden Four Letter Word gelir. Mekân, 2014 yılında Eylem Özkaya ile çocukluk arkadaşları Ria Neri ve Kevin Heisler tarafından Burgazada’da kuruldu. İlk olarak kahve kavurma atölyesi olarak başlayan mekân daha sonra konukların ilgisiyle bir sokak kafesine evrildi. 2017 yılında Chicago’da roastery ve 2019’da yine Chicago’da coffee shop açarak yollarına devam ediyorlar. Mekânda farklı damak notlarına hitap edecek nitelikli kahveler var: Brezilya Sunrice Naturel, Colombia Bella Vista, Colombia Mirador, Ethiopia Chelelektu, Ethiopia Abysinian Mocca. Yaz ayları Four Letter Word’e uğramak benim içim bir ritüel. Mekânın yaz dolayısıyla favori al-götür kahveleri de cold brew ve iced latte.

At Origin Coffee 

Balmumcu – Göztepe Nida Kule

Uzun yıllar eşi Sevgi Hanım ile Afrika’da altyapı projeleri yapan Volkan Bey, yurda dönüşünde en büyük hobisi olan kahveyi işe dönüştürmüş. Balmumcu’da kavurma öncelikli açtıkları mekânda Afrika’dan getirdikleri nitelikli kahveleri sunmaya başlamışlar. Ben de açıldıktan birkaç ay sonra kendileriyle tanışmıştım ve o günden beri müdavimleriyim. Gayrettepe’de çalıştığım dönemde Balmumcu şubesinden, Anadolu Yakası’na geçtiğimde ise Göztepe Nida Kule şubesinden kahve almadan geçmiyordum. Kanada ve Almanya’da kahve dükkânları açan At Origin Coffee’nin yakın zamanda İngiltere üzerinden getirdikleri nitelikli çekirdekleri son derece keyifli. Mekânın espresso’su benim damağıma çok uygun. Sabahları güzel bir take away espresso için At Origin önerim.

Coffee Manifesto 

Kadıköy Çarşı – Moda – Yeldeğirmeni

2014 yılında, ilk İstanbul Kahve Festivali’nde dolaşırken tanıştığım Coffee Manifesto, tat tercihlerim konusunda beni ters köşeye yatırmıştı. Ortaklarından Emel ve Güvenç Usta çiftinin hoş sohbet eşliğinde ikram ettiği Raunda çekirdeğinden demlenmiş espresso’nun acemi damağımı nasıl şaşırttığını bugün dahi hatırlıyorum. Nitelikli kahve böyle bir şey işte… O günlerde sadece kahve kavurma ve catering yaparken, yıllar içinde arka arkaya dükkânlar açtılar. Mühendislik harikası Kees Van Der Westen espresso makinelerinin Türkiye temsilcisi olan firmanın baristaların ustalığına verdiği önem de takdire değer. Kadıköy Çarşı’da gezerken, Moda’yı turlarken, tarihi Yeldeğirmeni Mahallesi’ni keşfederken, İstModern Sanat Müzesi’nde dinlenirken veya Suadiye’de alışveriş yaparken elinizde bir Coffee Manifesto kahvesi olsun.

No 7 Coffeehouse 

Suadiye

Suadiye’nin Ayşe Çavuş Caddesi’nde minicik bir dükkân olarak hayata geçtiğinde, No7 Coffeehouse’un bu denli bir müdavim mekânı olacağını tahmin etmemiştim. Kurucusu Şenol Özyılmaz’ın müşterileri ile kurduğu samimi ve sıcak iletişimin yanı sıra her zaman işini en iyi şekilde yapmaya çalışması, insanları buraya bağlıyor. Kendi kahvesini kavuran işletmenin son derece leziz tatlıları ve Asia Chai Art’tan temin edilen nitelikli çayları bulunuyor. Eğer imkânınız varsa oturup bu şirin kafenin keyfini çıkarmanızı öneririm ama kahvenizi alıp gitmeniz gerekiyorsa bölgedeki en leziz kahvelerden bazılarını burada bulabilirsiniz.

Cumbalı Kahve

Balat

Balat’ın dar sokaklarını arşınlarken turkuaz dekorasyonu ile gözünüzü okşayan dükkâna geldiyseniz doğru yerdesiniz. Cumbalı Kahve, bu kadim semtte karşınıza çıkabilecek güzel sürprizlerden biri. Kurucusu Serhat Ersürel’in ‘oralar henüz dutluk iken’ açtığı bu mekân, başlangıçta çeşit çeşit Türk kahvesi sunulacak şekilde düşünülmüş. Ardından nitelikli çekirdeklerden ve farklı demleme metotlarından alternatifler menüde yerini almış. Sokak hayvanlarına verdiği destekle gönlümü kazanan Cumbalı Kahve’den aldığınız take away kahve ile Balat sokaklarında tarih turuna çıkmanın keyfine doyum olmuyor.

Monstera

Acıbadem

Yıllardır Acıbadem Caddesi üzerinde neden iyi kahve bulunamıyor derken, son iki-üç senedir güzel yatırımlar yapıldığını görerek mutlu oluyorum. Bunlardan Monstera Coffee Company, butik pastacılıkta çok tanınmış bir isim olan Burçin Birdane ve eşi Murat Bey tarafından hayata geçirilmiş. Kendi kahvelerini kavurabilmenin yanı sıra son derece leziz tatlılar sunmaları, onları çevredeki alternatiflerinden bir adım öne çıkarıyor. Oturup huzurlu dekorasyonun tadını çıkarmaya vaktiniz yoksa, sıcak ve soğuk al-götür kahveler ile damağınızı ödüllendirebilirsiniz.

Klar

Caddebostan

Baristalıktan gelerek kendi mekânını açan Soner Özdemir’in oyuncu çift Kıvanç Kasabalı ve Sedef Avcı ile ortaklaşa girişimi Klar, Caddebostan’da yeni bir keyif noktası olmuş. Sade dekorasyonu, iyi kahvaltılık ve tatlı alternatifleri, dinamik servis personeli sayesinde oturmak da bir keyif ama eğer kahvenizi alıp götürecekseniz bolca seçenek mevcut. Etiyopya, Kenya, Guatemala, Kolombiya ve Costa Rica çekirdeklerinden demlenen kahveleri sıcak veya soğuk olarak alabiliyorsunuz. Havalar ısınmışken size önerim, bir bardak cold brew ile serinlemeniz olacaktır.

Luvi Coffee 

Kadıköy

Luvi Coffee, yeni nesil kahveciliğe giriş yapan çok taze bir mekân.  Kadıköy’ün meşhur boğa heykelinden aşağı inen Kuşdili Caddesi Vişne Sokak’ta kalan Luvi Coffee, eski bir Kadıköylü olan Çağatay Avcı tarafından açıldı. Mekânın kahveleri de bir o kadar nitelikli ve taze. Mekânın çekirdekleri, kavurduğu kahvelerle son zamanlarda adından söz ettiren William’s Roastery imzası taşıyor. El Salvador La Majada çekirdeği, Luvi Coffee’nin lezzetli çekirdeklerinden. Mekânın tatlı ve ekşi mayalı tost çeşitleri oldukça başarılı. Luvi Coffee’den alacağınız al-götür bir kahve ile hemen yakın lokasyonunda yer alan Yoğurtçu Parkı ya da Kalamış Parkı’nda yazın tadını çıkarabilirsiniz.

Yazı: Zafer Arsay (@eating_diaries) – Fotoğraflar: Reha Kadak

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange