Sağlıklı mangalın püf noktaları

by Basak Oksak

Geleneksel pikniklerin vazgeçilmezlerinden biri de mangal. Ama yanlış pişirilen etler kansere davetiye çıkarabiliyor. Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, “Bir mangal keyfimiz var, nasıl yapalım?” diyenlere sağlıklı mangalın püf noktalarını anlattı.

Etlerin pişirilme sürecinde gerçekleşen reaksiyonlarda oluşan polisiklik hidrokarbon ve heterosiklik aminlerin kanserojen etkisi olduğu uzun zamandır bilinen bir gerçek. Bu bileşikler, Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından da potansiyel kanserojen listesinde yer alıyor.

Her ikisinin de mutajenik etkileri mevcut, yani DNA üzerinde kalıcı hasarlara yol açıyor. Yapılan bilimsel araştırmalar, bu bileşiklerin en çok kalın bağırsak,meme ve mide kanseri ile ilişkili olduğunu gösteriyor. Etlerin pişirme sürecinde ortaya çıkan polisiklik hidrokarbonların oluşum miktarları ise; pişirme sıcaklığından, pişirme süresinden, pişirme esnasında kullanılan yakıtın cinsinden, etin ateşe uzaklığından ve pişen besinin yağ içeriğinden etkileniyor. Özellikle polisiklik hidrokarbonların etten ızgaraya damlayan yağın yapısının değişmesi ve tekrar ete ulaşması ile oluştuğu düşünülüyor.

İlk tercih balık olsun

Yapılan bilimsel araştırmalarda ızgarada pişen balığın kırmızı ete göre bu bileşenleri daha az içerdiği saptandı. Bu durumun, balığın kırmızı ete göre daha kısa sürede pişmesi ile ilgili olduğunu söyleyebiliriz.

Etleri çevirerek pişirin

Çevirme işlemi ile etlerin ısıyla temas süreleri daha kısa olduğundan, daha az kanserojen oluşuyor.

Etleri az/orta derecede pişirin

Et ne kadar uzun süre pişerse o kadar fazla madde oluşumu gerçekleşiyor. Etleri az veya orta pişmiş tüketmek bu nedenle çok daha sağlıklı.

Ateşle temastan kaçının

Etlerin direkt ateşe temas etmesi daha fazla kanserojen madde oluşmasına sebep oluyor. Bu nedenle mangalda etler direkt ateş ile temas etmemeli ve etler mangaldan 10-15 cm daha uzakta bulunmalı

Etlerin yağlı kısımlarını ayırın

Yağ içeriği yüksek etlerde daha fazla bileşen oluşuyor, bu nedenle tercih edilen et türünü pişirmeden önce görünür beyaz yağlarından ayırmak önemli.

Baharatlar kurtarıcıdır

Yapılan bilimsel araştırmalarda, pişirme öncesi kırmızı biber, karabiber, defne, sarımsak gibi lezzet artırıcılar ile marine edilen etlerde daha az madde oluşumu gözlemleniyor. En az kanserojen madde karabiber ile marinasyonda oluşuyor.

Mangalı çok seviyorsanız probiyotik kullanın

Düzenli probiyotik tüketiminin kanser riskini yüzde 40-60 civarında azaltabileceği düşünülüyor. Bu nedenle özellikle mangal sevenlerin düzenli kefir, probiyotik yoğurt tüketmeleri veya probiyotik tablet kullanmaları daha sağlıklı bir alternatif.

Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange