Sebze ve Baharatların İyileştirici Gücü

by selenay

Dengeli ve düzenli beslenme, virüslere karşı sahip olduğumuz en iyi savunmalardan biri. Bugün yediklerimiz yarınki zihinsel, fiziksel ve ruhsal halimizi etkiliyor. Bugün vücudumuza koyduğumuz her şey, yarın hepimizin en çok ihtiyaç duyduğu bağışıklığımızı düzenlemeye yardımcı olacak güce sahip.

Tarihe baktığımızda, virüsler dalgalar halinde gelmiş. Şu anda da bir dalganın içindeyiz. Bizler, dalganın içine girmemek veya dibe batmamak, bağışıklığımızı artırmak için elimizden geleni yapmaya çalışalım. Özellikle virüslere maruz kaldığımız bu dönemde çok basit malzemelerle, evde hazırlayabileceğimiz mucize bir tarifi sizinle paylaşmak istiyorum. Ama önce gelin bazı temel bilgileri gözden geçirelim ve ardından bağırsaklara ve bağışıklık sistemine yardımcı olmak için ilk adımı birlikte atalım. Bağışıklık sistemimizin yüzde 70-80’inin bağırsağımızda olduğu bilgisi çok net. Bağışıklık sistemine ait hücrelerin yanı sıra bağırsağımız ayrıca pek çok başka sakini de ağırlıyor. Bu bakteri ve maya toplulukları, bağışıklık sistemimizle etkileşime girerek vücudu ateşleyen veya yatıştıran sinyaller gönderiyor. Bu sinyaller, enfeksiyon riskimizi artırıyor veya en aza indiriyor. Hangisinin olacağı bize bağlı. Bağırsağı güçlendirmenin, yeniden inşa etmenin ve bağışıklık sistemini desteklemenin en kolay yollarından biri, doğal probiyotik sebzeler. Onlar market raflarında bulunmaz; ancak mutfağınızdan çıkarsa şifalı olur. Her biri güçlü birer antiviral olan bu dört doğal bitki, bağırsaktaki iç ekosisteme veya bağışıklık sistemine zarar vermiyor. Ayrıca baharatların gücünü de unutmayalım. Bir de benim 3 K formülüm var: Kişniş, kimyon, kakule. Kişnişin limonsu, kakulenin tatlı, kimyonun topraksı tadı ile hepsi müthiş uyumu yakalıyor. Bu 4 atlı ile 3 K’yı bir sebzeyle buluşturalım…

Bağışıklık Artırıcı Tarif

Malzemeler

1 orta boy jülyen doğranmış lahana (Üstteki yaprağını kenara alın daha sonra kullanacağız)

1/2 tatlı kaşığı taze biberiye (veya 1/4 tatlı kaşığı kurutulmuş)

1/2 tatlı kaşığı taze kekik (veya 1/4 tatlı kaşığı kurutulmuş)

1/2 tatlı kaşığı taze adaçayı (veya 1/4 tatlı kaşığı kurutulmuş)

1/2 tatlı kaşığı taze lavanta (veya 1/4 tatlı kaşığı kurutulmuş)

1 dış sarımsak, ezilmiş

2 yemek kaşığı kaya tuzu

Üzerini geçmeyecek kadar su

1 çay bardağı kefir veya yoğurt suyu ya da peyniraltı

Suyu (ev yapımı olursa daha şahane olur)

YAPILIŞI

Başlangıç için lahanayı 2 yemek kaşığı kaya tuzu ile iyice ellerinizle ovun, yumuşatın. Ovma esnasında suyunu salmaya başlayacak. En az 1 saat üzeri örtülü beklettikten sonra daha da çok su saldığını göreceksiniz. Üzerine ekleyeceğiniz peynir altı suyu, yoğurt suyu veya kefir miktarını lahananın saldığı suya göre ayarlayabilirsiniz. Lahana, otlar ve sarımsağı bir araya getirip yavaşça karıştırın. Karışımı gerektiği büyüklükte cam kavanoza alıp sıkıca bastırarak yerleştirin. Sebzelerin genişlemesi için yukarıdan 2 parmak bırakarak mümkün olduğunca fazla havayı bastırarak alın. Ayırdığımız lahana yapraklarını üstüne yerleştirin ve yine bastırarak kapatın. Su lahananın üstüne çıkmalı ki hava ile temas etmesin. Üzerine temiz bir taş da koyabilirsiniz. Daha sonra 1 haftalığına gün ışığından uzak bir dolabın içine alın. Lahanada doğal olarak bulunan bakteriler, daha asidik bir ortam oluşturmak için, şekerlerini yiyerek sihirlerini sergileyecekler. Bu, yararlı bakterilerin hızla çoğalmasını sağlayarak size birkaç günden birkaç haftaya kadar lezzetli, probiyotik açısından zengin bir fermente besin oluştururlar. Tuzlu suyu test etmek ve fermantasyon sırasında açığa çıkan gazları serbest bırakmak için kavanozu günde bir kez açın. Üstte bir tabaka oluşmuşsa, sıyırın. İlk 3 gün gaz çıkışı rahat olsun diye kavanozların kapağını tam kapatmayabilirsiniz, üçüncü günden sonra kapağını kapatın. Oda sıcaklığında 1 veya 2 hafta bu şekilde fermente edebilirsiniz. Fermantasyonu yavaşlatmak için hazır olduktan sonra buzdolabına alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange