İstanbul’da Türk kahvesi içilecek en iyi 10 mekân 2019

by Basak Oksak

Arkadaş buluşması, alışveriş molası, yorgunluk hediyesi… Bir kahve içimlik vaktiniz var, ama nerede? İstanbul’u köşe bucak dolaştık ve geleneksel Türk kahvesi lezzetini tadabileceğiniz en iyi mekânları sizler için derledik.

Gastrofests jürisi seçti;

Mandabatmaz

Beyoğlu’nda asırlık bir çınar

“Kahvenin öyle yoğun köpüğü var ki üzerine manda koysan batmaz” denirmiş. Beyoğlu’ndaki minicik dükkânın adı da bu yüzden Mandabatmaz olmuş. Hatta içinde bulunduğu Olivia Geçidi bile Mandabatmaz Sokağı olarak anılıyor. Dünyanın pek çok ülkesinden gurme programlarına konu olmuş, sık sık yabancı misafirleri ağırlayan bir kahveci burası. Çekirdeğin tazeliğinden pişirme suyunun sıcaklığına, ateşin şiddetinden sunum süresine kadar, her aşamasında emek ve özen var. 1967 yılından bu yana aynı adreste. Mekânın sahibi Cemil Filik’i geçtiğimiz aylarda kaybettik ama 1967’den bu yana aynı adreste olan Mandabatmaz’ı yeğeni Can Özmen ve oğlu Cüneyt Filik aynı titizlikle yaşatıyor.

Adres: Asmalımescit Mah. Olivia Geçidi 1/A Beyoğlu/İstanbul

Tel: 0212 243 77 37

Sade Kahve

Kahvaltı üstü kahve keyfi

Sırf manzara uğruna kötü kahveye razı olmanız gerekmiyor. Rumelihisarı’nda, Boğaz’a karşı usulüne uygun hazırlanmış közde Türk kahvesi içebileceğiniz bir mekân var: Sade Kahve. Hafta sonları kahvaltı için gelenler masaları dolduruyor, bilenler kahvaltının üzerine bir fincan Türk kahvesinin çok iyi gideceğini biliyor.

 Adres: Yahya Kemal Cad. No: 20/A Rumelihisarı/Sarıyer/İstanbul

Tel: 0212 358 23 24

Cumbalı Kahve

Balat’ın sıra dışı kahvecisi 

Balat’ta mavi dekorasyonu ile hemen dikkat çeken şirin bir kahveci Cumbalı. Biraz sıra dışı biri olan mekânın sahibi Serhat Bey’den kahveyle ilgili pek çok bilgi alabilirsiniz. Dibek, menengiç, Süryani, damla sakızlı ve kakuleli kahve çeşitleri de var. Duvarlardaki saksı niyetine kullanılmış eski kahve cezveleri size nostaljik duygular yaşatabilir.

Adres: Ayvansaray Mahallesi, Kürkçü Çeşmesi Sokak No: 12,
Balat/Fatih/İstanbul

Tel: 0539 415 80 80

Bebek Kahve

1945’ten bugüne

Boğaz’ın gözde semti Bebek’in, balıkçılık ve hayvancılık yapılan küçük bir köy olduğu zamanlardan kalma bir kahve burası. 1945 yılında açılan mekân bugün pek çok ünlünün de uğrak yeri. Kalabalık seviyorsanız hafta sonu, biraz huzur ve sakinlik istiyorsanız hafta içi uğrayın ve denizi seyrederek bol köpüklü Türk kahvenizi yudumlayın. Pişman olmazsınız.

Adres: Bebek Mah., Cevdet Paşa Cad. No: 18, Beşiktaş/İstanbul

Tel: 0532 716 37 49

Okkalı Kahve

Farklı tatlar arayanlara

Yandan çarklı, menengiç, cilveli, dibek, Hatay kahvesi, Adana Gar kahvesi, kervansaray, kakuleli, Tatar kahvesi… Okkalı Kahve’nin menüsünde onlarca seçenek var. Mekânın en popüler kahvesi ise kervansaray. Adıyaman’a özgü bir kahve çeşidi ve Türk kahvesine göre biraz daha yumuşak içimli. Kahvede farklı tatlar arayanların ilgisini çekebilir.

Adres: Rasimpaşa Mahallesi, Halitağa Cad. No: 42

Kadıköy/İstanbul

Tel: 0216 414 43 31

Niyazi Bey’in Türk Kahvesi

Dibek kahvesi çok seviliyor

Kadıköy Balıkpazarı’ndaki ara sokaklardan birinde yer alan, lezzetli Türk kahvesi içilebilecek mekânlardan. Menünün gözdelerinden dibek kahvesinin de çok seveni var. Güzel havalarda dükkânın önüne atılan mermer masalarda oturup gelip geçenleri seyrederken kahvenizi keyifle yudumlayabilirsiniz.

Adres: Osmanağa Mahallesi, Serasker Cad. No: 4 Kadıköy/İstanbul

Tel: 0216 349 39 49

Latife

Bol kahveli sohbetler

Beşiktaş Çarşı’da yer alan mekân günün her saati kahveseverlerin özellikle de gençlerin uğrak yeri. Damla sakızlı, kakuleli gibi kahve çeşitleri de var. Kahveyi kendileri çektikleri için dükkâna girer girmez mis gibi kahve kokusu sizi karşılıyor. Türk kahvesi dışında menüde üçüncü dalga kahve çeşitleri, ev yapımı tatlı ve kurabiyeler de bulunuyor.

Adres: Türkali Mahallesi, Yeni Hamam Sokak, No: 11/A, Beşiktaş, İstanbul

Tel: 0212 327 88 46

Fazıl Bey’in Türk Kahvesi

Kadıköy’de bir kahve molası

Kadıköy’ün her daim kalabalık çarşısında dolaşırken yorulduysanız, kahve molası için Fazıl Bey’in Türk Kahvesi sizi bekliyor. İki katlı şirin bir mekân burası. Kahvelerinin özelliği, en az bir saat daha fazla kavrulması. Bu yüzden alışkanlık yapıyor olmalı ki günün hangi saati olursa olsun masalar boş kalmıyor.

Adres: Caferağa Mahallesi, Serasker Cad. Kadıköy/İstanbul

Tel: 0216 450 28 70

Tarihi Bağdat Kurukahvecisi

Damla sakızı Yunanistan’dan

Özel olarak harmanladıkları Türk kahvesini sunuyorlar. Çikolatalı ve damla sakızlı Türk kahvesi başta olmak üzere menüde oldukça zengin kahve seçenekleri bulunuyor. Doğal damla sakızı, Yunanistan’ın Sakız Adası’ndan temin ediliyor. Mekânın macun ve lokum çeşitleri ile Kavala kurabiyesi de meşhur. Keyfini çıkarmak size kalıyor.

Adres: Suadiye Mahallesi, Bağdat Cad. Kazım Özalp Sokak Kazım Kulan Pasajı No: 371 D:6, Kadıköy/İstanbul

Tel: 0216 363 69 64

Şark Kahvesi

Kapalıçarşı’nın eskilerinden

İstanbul’un en önemli simgelerinden Kapalıçarşı’nın içinde yer alan Şark Kahvesi, Türk kahvesini kumda pişirerek hazırlıyor. Çarşının tarihi atmosferinde gelip geçenleri seyrederken bol köpüklü kahvenizi yudumluyorsunuz. Kum ateşinde ve pirinç cezvede pişirilen kahvelerin yanında lokum da ikram ediliyor.

Adres: Beyazıt Mah. Yağlıkçılar Sokak No: 134, Fatih/İstanbul Tel: 0212 512 11 44

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange