Etiketsiz ürünleri tüketmek brusella riskini artırıyor

by Basak Oksak

Ateş atakları ile seyreden bulaşıcı mikrobik hastalık olan brusella, insanlara da bulaşabilen bir hayvan hastalığı olarak biliniyor. Koyun, keçi, at, sığır ve köpekler arasında sıkça görülen hastalık, gribal şikâyetlerle başlıyor. Belirtileri hemen hemen her hastalığa benzediği için tanı konulması zorlaşabiliyor ve sinsice ilerliyor. Memorial Antalya Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Şirin Elmi, brusella hastalığı ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalık olan brusella, kendini hafif belirtilerden ağır şikâyetlere kadar değişebilen akut veya kronik seyirli bir şekilde gösterebiliyor. Birçok hastalığı taklit edebilen bu sistemik enfeksiyon hastalığı, ülkemizde ve gelişmekte olan ülkelerde yaygın görülen, ekonomik kayıplara neden olan ve gıda güvenliğini doğrudan etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunu.

Brusella ile ilgili bilinmesi gerekenler

Kırsal kesime seyahat olanağında artış, taze peynir ve krema tüketimindeki yükseliş de brusella görülmesinde etken olabiliyor. Bunun yanında brusellaya bağlı hastalıkların görülme sıklığı 15-45 yaş grubunda en yüksek oranda oluyor. Brusella ile ilgili bilinmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

Çocuklar infeksiyona büyükler kadar duyarlı oluyor.

İlkbahar ve yaz aylarında daha çok görülüyor.

Hayvanlarda salgınlar görülmesi insan brusellozu oranını artırıyor.

Köylerde ve hayvancılığın yoğun olduğu bölgelerde kentlere göre daha sık görülüyor.

Kimler risk altında?

Veterinerler

Hayvancılıkla uğraşanlar

Kasaplar ve mezbaha çalışanları

Çiğ süt ve taze peynir tüketenler

Laboratuvar çalışanları ve sağlık personeli

Pastörizasyon brusellayı öldürüyor

Brusella cinsi bakteriler 60 °C’de ısıtılmakla 10 dakikada ölüyor. Normal mide asidi mikroorganizmayı öldürmeye yeterli. Hayvanların barındığı ahır tozlarında 6 hafta, suda 10 hafta canlılığını sürdürebiliyor. Düşük yapmış hayvan fetüsünde 75 gün, infekte çiğ sütten yapılmış dondurmada 30 gün, çiğ sütten yapılmış tuzsuz krema yağında buzdolabında 142 gün, yüzde 10 tuz içeren salamura peynirde 45 gün, yüzde 17 tuz içerende ise 1 ay yaşayabiliyor. Ancak pastörizasyon ile ölüyor.

Bunlara dikkat!

Etiket bilgileri bulunmayan, kaynağı belli olmayan ve güvenli yerlerde üretildiğinden emin olunmayan süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri tüketilmemeli. Pastörize olmayan veya iyice kaynatılmamış sütten yapılan süt ürünleri (peynir, krema, tereyağı, kaymak, dondurma gibi) tüketilmemeli. Salamura peynirler en az 3 ay, yumuşak peynirler en az 6 ay bekletildikten sonra tüketilmeli. Et ve et ürünleri yeterince pişirilmeden tüketilmemeli.

Hayvanlar hastalığa karşı aşılatılmalı

Hayvancılık işletmelerine kontrolsüz ve muayene edilmeyen hayvanlar sokulmamalı. Hayvanlar düzenli olarak bruselloza karşı aşılatılmalı. Atık yaptıklarında atık yavruya, yavru zarlarına ve plasentaya kesinlikle çıplak elle temas etmeden veteriner hekime müracaat edilmeli ve hastalık hakkında bilgi alınmalı. Hastalıklı hayvanlara ait atık yavru, yavru zarları, plasenta gibi materyaller, etrafa bulaştırılmadan yerleşim alanlarından uzak yerlere sızdırmaz poşet içerisinde, yırtıcı hayvanların (kedi, köpek, tilki, kurt, çakal gibi) ulaşamayacağı derinliğe, üzerlerine kireç dökülerek gömülmeli.

Hasta hayvanların sütünden uzak durun!

Hasta hayvanların bulunduğu ahırlar ve kullanılan alet ve ekipmanlar dezenfekte edilmeli, dezenfeksiyon işlemi periyodik olarak tekrarlanmalı. Hasta hayvanların sütleri kesinlikle tüketilmemeli, buzağılar emzirilmemeli, kaynatılarak imha edilmeli. İşletmesinde hastalıklı hayvan tespit edilen kişiler ile bakıcıları veya bulaş olanlar hemen sağlık kuruluşuna başvurmalı. Hücre içi bir bakteri olan brusella bakterisini tedavi etmek için uzun süreli ve kombine, en az iki antibiyotik içeren tedaviler kullanılıyor. Tuttuğu bölgeye göre tedavi süresi 6 hafta ile 9 aya kadar uzayabiliyor.

Şirin Elmi Uzman Doktor

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange