En iyi 10 steakhouse 2019

by Basak Oksak

Gastrofests jürisi tarafından seçilen en iyi 10 steakhouse

Lezzet tutkunlarından oluşan Gastrofests jürisi, köşe bucak geziyor, yemekler tadıyor ve ‘en iyi’leri sizler için seçiyor. Mekânlara habersiz gidiyor, tarafsız değerlendiriyor. Bu yüzden de isimleri bizde saklı. Bu sayıda durağımız en iyi steakhouse’lar.

BEEVES BUTCHER & STEAKHOUSE

Kobe beef’i Japonya’dan ithal

İstanbul’da Kobe bifteğini en iyi yiyebileceğiniz mekânlardan. Kars ve Gebze’de hayvan çiftlikleri olan ve beş yaşından beri bu çiftliklerde yaşadığını söyleyen Sidar Budak’ın baba mesleği. Etler özel dry aged odalarında 28 gün dinlendirildikten sonra tek tek özel olarak işleniyor. Bir steakhouse patronunun daima dükkânının başında olması gerektiğine inanan Sidar Budak, Miami International Culinary School’da eğitim gördükten sonra ABD’deki steakhouse’larda çalışmış ve ayrıca Arjantin’de de et pişirme konusunda eğitim almış.

Adres: Hamidiye Mahallesi Ulubatlı Hasan Caddesi No:12 Ekşioğlu Orkent Evleri Çekmeköy /İstanbul

Telefon: 0216 411 35 15

ViRGiNiA ANGUS STEAKHOUSE

Bir angus hikâyesi

Steakhouse ve burger kategorisinde ilk akla gelen markalardan Virginia Angus; 2009 yılında M. Burak Altay’ın Türkiye’de  yüzde 100 yerli angus yetiştirme hayaliyle hayvan yetiştiriciliğine girmesi sonrasında başlıyor. 2011’de Eminönü’nde ilk dükkân açılıyor. Önceleri kendi çiftliklerinde yetiştirdikleri black angus’larla, sonrasında ise çözüm ortaklarından da tedarik ettikleri lezzetli etlerle hizmet veriyorlar. Menüde şefe teslim, şaşlık, dry-aged steaks gibi özel lezzetlerin dışında yaprak ve burger çeşitleri bulunuyor. Eminönü Mercan dışında Nişantaşı ve Ataşehir’de de şubeleri var.

Adres: Uzunçarşı Caddesi, No: 136, Mercan, Eminönü/İstanbul

Telefon: 0212 528 38 08

DÜKKAN STEAKHOUSE

Türkiye’nin ilk steakhouse’larından

Dükkan Steakhouse, 2004 yılında Dükkan Kasap olarak satılan ürünleri tattırma tarzıyla işe başladı. Daha sonra müdavimleri arttı ve Türkiye’nin ilk  steakhouse’larından birisi oldu. Etiler’in gecekondu mahallesi Armutlu’daki mekân açıldığı günden bu yana, ağzının tadını bilen etseverler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Dükkan’ın menüsünde ideal yağ dağılımına sahip, kemik üzerinde 28 gün dinlendirilmiş dry aged beef çeşitleri, dry aged rib eye steak, NY steak, T-Bone steak, tahılla beslenen süt danası ürünleri ve burger’ler yer alıyor.

Adres: Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Atatürk Caddesi, No: 6, Sarıyer/İstanbul

Telefon: 212 277 38 48

GÜNAYDIN STEAKHOUSE

Etin ustasından

Yıllar önce Cüneyt Asan’ın Bostancı’da küçük bir kasap dükkânında başlayan ve bugün yurtdışına da yayılan markası Günaydın, et denilince ilk akla gelenlerden. Türkiye’de steakhouse restoran konsepti Günaydın’la başladı desek yanlış olmaz. Etlerini Balıkesir’deki kendi çiftliklerinde özel olarak yetiştiriyorlar. Mekânın zengin et menüsünden önerilerimiz işe şöyle: Lokum, kuzu biftek, küşleme, dry aged biftek, dana carpaccio, füme et tabağı. Ayrıca burger’lerin yanı sıra tatlılardan katmerin de mutlaka tadına bakın.

Adres: Nispetiye Cad. Seheryıldızı Sokak No:15/A Etiler/İstanbul

Telefon: 0212 265 77 77

NUSR-ET

Ünü ülke sınırlarını aştı

Nusret Gökçe, uzun yıllar Etiler Günaydın Steakhouse’ta çalıştıktan sonra et konusunda başta Arjantin olmak üzere çeşitli ülkelerde et ve pişirme teknikleri üzerine eğitim aldı. Sonrasında İstanbul, Etiler’de açtığı Nusr-Et, etseverlerin mekânı haline geldi. En iyi et yenilebilecek yerlerden olan mekânın en lezzetlileri arasında lokum, küşleme, kuzu kafes ve özel sosuyla pişirilen şaşlık yer alıyor. Yurtdışında da -özellikle ABD’de ünlülerin uğrak yeri- bilinen bir marka olan Nusr-Et’in İstanbul’da Etiler, Bebek, Kanyon, İstinyePark ve Sandal Bedesteni’nde şubeleri var.

Adres: Nispetiye Caddesi No: 87 Etiler
Beşiktaş/İstanbul

Telefon: 0212 358 30 22

BALTAZAR STEAKHOUSE 

Kömür ateşinin lezzeti

Baltazar’da, Trakya’daki özel çiftlikten seçilen etler, dry aged dolaplarda bir ay bekletiliyor, kömür ateşinde itina ile pişirilerek konuklara servis ediliyor. Menüsü sadece et ile sınırlı değil. Farklı sosları deneyebileceğiniz çeşitli salataları tek başına ya da etin yanında tercih edebilirsiniz. Karaköy’ün tarihi ve salaş havasında kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir ortama sahip. Baltazar house burger, fume burger, Texas burger, cheese burger, kasap köfte, kaşarlı köfte ve bonfile Baltazar’ın menüsündeki denemeniz gereken lezzetler arasında.

Adres: Kılıç Ali Paşa Mescidi No: 12/A Karaköy/İstanbul

Telefon: 0212 243 64 42

BEYTİ

Her zaman bir numara

Beyti Güler, 1945 yılında başladığı et restorancılığında, kendine özgü hazırladığı beytisi ile ete ismini veren ilk ustalardan.  İlk günden bu yana etleri kendisi bizzat seçip, dinlendirip pişiriyor. “Etin en iyi piştiği yer” sözünün hakkını veriyor. Ailece et yemek isteyenler için Beyti’nin sessiz ve rahat ortamı oldukça uygun. Otantik ve modern bir havada, geleneksel Osmanlı-Türk mimarisinin ambiyansında ete doyabileceğiniz ender mekânlardan. Menüdeki favorilerimize gelince… Sıcaklardan mantarlı pilav ya da patlıcan beğendi, ızgaralardan kuzu şiş kebap ya da Beyti kebap, ana yemek olarak Beyti usulü karışık ızgarayı tatmanızı öneriyoruz.

Adres:  Orman Sokak No: 8 Florya / İstanbul

Telefon: 0212 663 29 90

BUTCHA STEAKHOUSE & BUTCHER

Geleneksel kasap özeni

Butcha’da hedef, et ve et ürünlerini müşterilerine kasap reyonundan değerlerini kaybetmeden sunabilmek. Geleneksel tatları ile 28 günden fazla kurutulmuş etler marine edilmiyor. Etleri en iyi ve en lezzetli şekilde pişirebilmek için restoranda odun ateşi ve ızgara olmak üzere iki farklı pişirme tekniği kullanılıyor. Ara sıcaklardan acılı dana yanak, ızgara dana ilik, tek kekikli mozzarella köfte denenmesi gereken lezzetlerden. Butcha baby bonfile, istiridye mantarlı bonfile, asado ve şefin spesiyali ise menüdeki diğer favori etlerden.

Adres: Tepe Prime AVM Eskişehir Yolu No: 9 Ankara

Telefon: 0312 285 11 12

İstanbul: Park Dedeman Levent Hotel No: 187 Levent/İstanbul

Telefon: 0212 939 01 91

ETÇİİ BAHÇEŞEHİR STEAKHOUSE

Özel sucukları meşhur

1996’dan itibaren İstanbul’un en seçkin ve nadide mekânlarının kırmızı et ihtiyaçlarını karşılayan Emin-Et, 2010 yılından bu yana da Etçii Bahçeşehir’in Chef Hasan Rıza Erciğer yönetimindeki ekibiyle kaliteli ve lezzetli etleri misafirlerine sunuyor. Sade bir steakhouse olmanın dışına taşan menüsüyle etseverlerin tercih ettiği mekânlardan. En çok tercih edilen ürünleri özel Etcii ızgara sucuk, yaprak ciğer tava, uykuluk ızgara, kiremitte pastırma, t-bone steak, club steak, yaprak biftek, porterhouse, flank steak… Eğer etinizi evde kendiniz pişirmek isterseniz restoranın içerisindeki kasap reyonundan satın alabiliyorsunuz.

Adres: Bahçeşehir 1. Kısım Mahallesi Vali Recep Yazıcıoğlu Caddesi Doğa Parkı Evleri Sitesi 170/1 Ada No:13 Başakşehir-Bahçeşehir/İstanbul

Tel: 0 212 608 0612

MEAT & MEET KASAP DURSUN

Ünlü restoranlara da et veriyor

Etlerini Amasya, Çanakkale ve Bursa’dan özel olarak seçen, yıllardır kasaplık yapan ve pek çok ünlü restoranın etlerini de veren  Dursun Kasap’ın mekânı. Porsiyonları gayet doyurucu, fiyatları da makul. Bonfile, şaşlık, lokum, pirzola, antrikot ve satır köftesini denemenizi tavsiye ediyoruz. Lokum, haşlanmış sebzeler ve patatesle servis ediliyor. Tatlı olarak ise katmerin tadına bakmayı ihmal etmeyin.

Adres: Cumhuriyet Mahallesi Silahşör Caddesi No: 24/A Şişli/İstanbul

Telefon: 0212 234 24 34

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange