Dünyanın En İyi 50 Restoranı 2022 Listesi Açıklandı

by efe

Dünyanın En İyi 50 Restoranı 2022 listesi açıklandı. Birinci sırada Kopenhag’daki Geranium, ikinci sırada Peru’dan Central, üçüncü sırada ise Barcelona’daki Disfrutar bulunuyor.

1. Geranium, Kopenhag

Şef Rasmus Kofoed ve restoran sahibi Søren Ledet, Kopenhag’daki güzel Fælledparken bahçelerine bakan sekizinci katta yer alan Geranium’da her konuklarının kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlıyor. Şu anda ‘Bahar Evreni’ olarak adlandırılan ve tütsülenmiş yumrulu balık yumurtası, orman mantarı, salamura şerbetçiotu, lahana ve elma gibi et içermeyen bir menüyü kusursuz bir konukseverlikle sunuyor.

Bu yıl ki listede 1 numara seçilen birinci sınıf restoran seçilen Geranium, S.Pellegrino ve Acqua Panna sponsorluğunda Avrupa’nın En İyi Restoranı ve Dünyanın En İyi Restoranı 2022 olarak taçlandırıldı.

2. Central, Lima

Şefler Virgilio Martínez ve Pía León’un amiral gemisi restoranı Central, tam bir Peru restoranıdır. 2022 Güney Amerika’nın En İyi Restoranı olarak taçlandırılan Central, kara ve denizin sunduğu en iyi yemekleri sunar: Deniz tarağı, kalamar ve istiridye kıyıdan ve Amazon’dan taze gelirken, Kutsal Vadi domuz göbeği ve keçi boynu yemekleri meşhurdur. 

3. Disfrutar, Barcelona

El Bulli’nin ünlü şefleri Oriol Castro, Mateu Casañas ve Eduard Xatruch, Disfrutar’ı Barselona’nın Eixample semtinde 2014’te açtı. Aydınlık bir yemek odasında konuklara, yumuşak antep fıstığı ve yılan balığı ile çok küresel pesto veya havyar ve ekşi krema ile panchino (kabarık bir çörek) gibi cüretkar lezzet kombinasyonları sunulur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange