Dukan Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

by selenay

İlk olarak 2000 yılında ortaya çıkan Dukan Diyeti, meslek hayatının büyük bir kısmını diyet yapan insanlara yardım etmeye adamış Fransız tıp doktoru Pierre Dukan tarafından tasarlanmıştır. Pierre Dukan, kendi diyetinin temelini evrelere ve yulaf kepeğine dayandırıyor. Peki nedir bu diyet ve nasıl yapılır? İşte Dukan diyetine dair merak ettiğiniz her şey burada…

Dukan diyetine göre; vücut tükettiği proteini yakmak için daha fazla kalori harcarken, karbonhidrat ve yağı yakmak için çok az kalori harcar. Bu yüzden Dukan Diyeti protein ağırlıklı bir beslenme programıdır ve karbonhidrat kaynağı olarak başlangıçta sadece yulaf kepeğinin tüketilmesine izin verir. 4 farklı evreden oluşan bu diyetin ilk evresinde, vücudun şaşırması bekleniyor. Bu sayede alışkın olduğu düzenden çıkan vücut, daha hızlı sonuçları da beraberinde getiriyor. Ardından diğer evreler uygulanıyor ve kalıcı, hızlı kilo verilmesi sağlanıyor. Sakatat, hindi füme, dana füme, jambon ve etlerin bolca bulunduğu Dukan, 4 aşamasını en zorundan en rahatına şu şekilde tanımlıyor:

1-Atak; kısa ve sarsıcı

2-Seyir; istenilen kiloya kadar çetin

3-Güçlendirme; kaybedilen kilo başına 10 gün

4-Tam koruma; ömür boyu her Perşembe protein + asansör kullanımını bırakma + 3 yemek kaşığı yulaf kepeği

Dukan diyeti atak evresi: En zorlu ama en hızlı kilo kaybının yaşandığı evreye atak evresi denir. Atak evresi 1-10 gün arasında sürmektedir. Bu aşama saf protein kaynaklarından, 1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesinden ve en az 6 bardak sudan oluşmaktadır. Yağsız sığır eti, dana eti, sakatat, balık, yağsız jambon, deniz ürünleri, yağsız hazırlanmış yumurta, yağsız süt, peynir ve yoğurt serbest olarak tüketilebilir. Bu besinler yağsız hazırlanmış şekilde günün herhangi bir saatinde tüketilebilir. İlk evrenin amacı hızlı ve fark edilir kilo kaybının sağlanmasıdır.

Dukan diyeti seyir evresi: Bu aşamada saf protein kaynakları alınmaya devam edilir ve her geçen gün beslenme programına sebze çeşitleri eklenir. Ancak tüketilmemesi gereken bazı besinler vardır. Bunlara patates, mısır, bezelye, fasulye, mercimek, avokado ve meyve çeşitleri örnek verilebilir. Bu aşamada 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi tüketilmeye devam edilebilir. Beslenme programında saf protein günleri ve protein kaynaklarının yanında sebzelerin de tüketildiği günler yer alır. Bu aşama, kaybetmek istenilen her 1 kilogram için 3 gün uygulanmalıdır. Yani 10 kg verilmesi isteniyorsa bu aşama 30 gün boyunca uygulanmalıdır.

Dukan diyeti güçlendirme evresi: Bu aşama kaybedilen kiloların korunduğu ve vücuda geri alınmasının engellendiği aşama olarak tanımlanır. Kaybedilen her 1 kilogram için 5 gün bu aşamanın uygulanması gerektiği belirtilir. Yanı 20 kg verilmiş ise bu aşama 100 gün boyunca uygulanmalıdır. Güçlendirme evresinde hem protein kaynakları hem de sebzeler birlikte tüketebilir ve günlük 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi yine beslenme planınında bulunmalıdır. Aynı zamanda diyete az miktarda meyve (muz, üzüm, kiraz ve meyve suları hariç) ve 2 dilim kepek ekmeği eklenebilir. Bu aşamada haftanın 2 günü kutlama yemekleri yenilebilir ve makarna, pirinç gibi nişastalı besinler tercih edilebilir.

Dukan diyeti koruma evresi: Önceden uygulanan aşamalarda sağlıklı beslenme alışkanlığının oluştuğu düşünülür ve bu kuralların uygulanması gerektiği belirtilir. Son aşama olan koruma evresi ömür boyu sürecek olan bir süreçtir. Bu süre boyunca günde 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi yenmesi ve 20 dakika yürüyüş yapılması gerektiği belirtilir. Dikkat edilmesi gereken konu ise her haftanın perşembe günü saf protein ile beslenilmesi gerektiğidir.

Dukan diyeti yaparken tüketebileceğiniz gıdalar nelerdir ?

Dana bonfile, pastırma ,dana pirzola, biftek, tavuk eti, tavuk ciğeri, hindi eti, bıldırcın, yumurta, alabalık, somon, sardalya , uskumru, ton balığı, yağsız süt ve süt ürünleri tüketilebilir.

Dukan diyeti ile ortalama kaç kilo verilebilir ?

Diyetin ilk aşamasında 2 ile 7 gün arasındaki kilo kaybı, 1.5 veya 3 kg arasında olabilir. Seyir aşamasına geçtikten sonra ise haftada 2 kilogram kadar bir kilo kaybı beklenebilir.

Dukan diyetinin sağlığa zararları var mı?

Dukan Diyeti’nin sıkı bir beslenme programı olduğu ve katı kurallarının bulunduğu unutulmamalıdır. Bu sebeplerde dolayı diyete başlayan bir çok kişinin süreci tamamlamadan diyeti yarıda bıraktığı görülmektedir. Diyete başlanılan ilk aşamada kilo kaybı çok hızlı görülebilir. Bu kilo kaybının büyük bir kısmı vücutta su kaybının olmasından kaynaklanmaktadır. Kaybedilen suyun vücuda alınmaması sonucunda baş ağrısı, ciltte kuruluk ve sindirim sistemi sorunları gibi birçok problem görülebilir. Dukan diyet listesinde karbonhidrat kaynakları yok denebilecek kadar azdır. Bunun sonucunda vücutta ileri dönemde vitamin ve mineral eksikliğinin görülme riski fazladır. Aynı zamanda yorgunluk, halsizlik, unutkanlık, ağız kokusu ve baş ağrısı en sık görülen şikayetlerdir.

Örnek Dukan Diyeti Listesi

Atak Evresi için:

1. Gün

Kahvaltı: 2 adet haşlanmış yumurta, (yağsız süt ve dana jambon ile beraber)

Öğlen: Yağsız beyaz peynir ve 2 dilim dana jambon, 1 paket sade quark

Akşam: Izgara dana eti (3 damla sıvı yağ, soya sosu, zencefil, sarımsak, karanfil, karabiber ile sos hazırlanabilir)

2. Gün

Kahvaltı: 1 kase yağsız yoğurt, 1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesi (karıştırarak tüketilir)

Öğlen: 200 gram kuşbaşı doğranmış tavuk göğüs, 1 paket sade quark ( içerisine 1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesi eklenmiş)

Akşam: Izgara balık (3 damla sıvı yağ ile hazırlanmış), doğranmış yeşillik salatası

3. Gün

Kahvaltı: 2 yemek kaşığı Yulaf ezmesi ve yağsız süt ile hazırlanmış karışım

Öğlen: 150 gram kıyma ile hazırlanmış omlet, 2 yumurta ile

Akşam: 3 adet yumurta (3 damla sıvı yağ ile hazırlanmış), 1 paket sade quark

4. Gün

Kahvaltı: 2 adet yumurta, 1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve yağsız süt ile hazırlanmış omlet

Öğlen: 2 adet yumurta ile hazırlanmış 1 yemek kaşığı zeytinyağlı salata

Akşam: 200 gram somon balığı, haşlanmış kuşkonmaz veya brokoli

5.Gün

Kahvaltı: 2 adet yumurta ile hazırlanmış yulaflı omlet ( 2 yemek kaşığı yulaf )

Öğlen: 200 gram kuşbaşı doğranmış tavuk göğüs, 1 paket sade quark

Akşam: Izgara Balık (3 damla sıvı yağ ile hazırlanmış), doğranmış yeşillik salatası

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange