Çorbaların Kesilmemesi İçin Püf Noktaları

by selenay

Sofraların değişmez başlangıcı çorbalardır. Soğuk havalarda içimizi ısıtacak, yaz aylarında da ferah bir başlangıç olarak yoğurtlu çorbaları mutfağımızda sık sık hazırlıyoruz. Malzemeler değişirken, aromayı çeşitlendirmek içinde içerisine farklı soslar hazırlıyoruz. Bu soslara genel olarak terbiye deniyor. İşte lezzetli bir çorba hazırlamanın en kritik anı da bu terbiye ile çorbayı birleştirdiğimiz kısım. Bu anda yaptığımız bazı küçük hatalar, çorbanın kesilmesine yani terbiyenin, çorbanın içinde parça parça topaklanmasına sebep oluyor. İşte bu talihsiz durumu yaşamamak, çorbaların kesilmemesi için neler yapmamız gerektiğine gelin şimdi birlikte göz atalım!

Kullanılan Malzemeler

Yoğurtlu çorbaların terbiyesinde genel olarak un, yumurta sarısı, limon ve yoğurt kullanılır. Bu malzemelerin taze, yoğurtların ekşimemiş olduklarından mutlaka emin olun. Tüm malzemeleri homojen bir şekilde karıştırmak önemli. Özellikle unu eleyerek kullanın ki topaklanmasın.

Suyun Sıcaklığı

Terbiye soğuk, çorba da çok sıcak olursa, çorbada kesilmeler meydana gelecektir. Çorbanın suyundan terbiyenin içerisine birkaç kepçe yedirin ve çırpın. Bu şekilde çorba ve terbiyeyi birbirlerine alıştırarak sıcaklık dengelenmiş olur.

Terbiye ve Çorbanın Buluşma Anı

Terbiyeyi çorbaya eklerken azar azar çorbanın içerisine aktarın ve bir yandan da karıştırmaya devam edin. Pürüzsüz bir kıvam aldığında birkaç dakika daha kaynatın ve bu aşamalarda içerisine kesinlikle tuz atmayın. Ocaktan aldıktan sonra tuz ile lezzetlendirin.

Sıvı Yağ Eklemek

Hazırladığınız çorbayı ocağa almadan önce içerisine 1 çorba kaşığı kadar sıvı yağ ekleyebilirsiniz. Bu çorbanızın kesilmesini önleyecektir.

Tencereye Metal Bir Cisim Yerleştirmek

Eskilerin çok sık kullandığı bu yöntemle çorbaların kesilmesini önleyebilirsiniz. Tencereye metal kaşık veya çatal yerleştirin. Çorba kaynayana kadar tencerenin içerisinden bu metal parçayı çıkarmayarak ta kesilmenin önüne geçilebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange