Çilek Suyunun Şaşırtıcı 8 Faydası

by selenay

Çilek suyu, besinler ve antioksidanlarla dolu lezzetli ve ferahlatıcı bir içecektir ; Piyasada bulunan en yaygın meyve suyu olmasa da, kesinlikle günlük yaşamınıza eklemeye değer.

Çilek suyu, vücuda konsantre bir vitamin, mineral ve antioksidan patlaması da sağlayabilen düşük kalorili bir kilo kaybı gıdası olarak kabul edilir. Çilek suyu, vücudumuzdaki çeşitli sistemler üzerinde ölçülebilir bir etkiye sahip olan C vitamini , potasyum , folik asit , manganez , bakır , çinko , E vitamini , kalsiyum , B-ailesi vitaminleri, polifenolik bileşikler ve doğal şekerler açısından zengindir.  Bu popüler meyvenin suyu tek başına tüketilebilir veya günün herhangi bir saatinde ekşi, sağlıklı ve enerji verici bir içecek için diğer meyve suları ile karıştırılabilir!

Çilek Suyunun Faydaları

Çilek suyunun en etkileyici sağlık yararlarından bazıları, cilt sağlığını destekleme, bağışıklık sistemini güçlendirme, kan basıncını düşürme, dolaşımı artırma , doğum kusurlarını önleme, kemik mineral yoğunluğunu artırma ve kan şekerini düzenleme becerisidir.

Cilt bakımı

Antioksidanlara ve E ve C vitamini gibi temel vitaminlere sahip olan bu meyve suyu, cilt iltihabı ve tahrişini tedavi etmek için idealdir, aynı zamanda çizgi ve kırışıklıkların yanı sıra yaşlılık lekeleri ve lekelerin görünümünü azaltır. 

Kemik Gücünü Artırır

Manganez, bakır, demir , fosfor , potasyum ve çinko içeren bu meyve suyu kesinlikle mineral alımınızı tamamlamaya ve kemik mineral yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur.

Kan Basıncını Düşürür

Çilek suyundaki önemli potasyum seviyeleri, kan basıncınızı düşürmek ve kardiyovasküler sistem üzerindeki yükü azaltmak için mükemmeldir. Potasyum, kan damarları ve arterler üzerindeki gerilimi azaltan, kalp krizi, felç ve ateroskleroza karşı koruyan bir gıdadır.

Diyabeti Kontrol Eder

Diyet lifi, vücuttaki kan şekeri seviyelerini düzenleme yeteneğine sahiptir, bu da diyabetik hastalar için çok tehlikeli olabilecek kan şekeri artışlarını ve damlalarını ortadan kaldırır. Çilek suyunu sıkmak yerine karıştırırsanız, liften faydalanırsınız.

Dolaşımı Artırır

Çilek suyu, dolaşım sisteminizi destekleyebilecek önemli düzeyde demir ve diğer önemli minerallere sahiptir, böylece vücudunuzdaki hücrelerin ve dokuların düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu kaynakları ve oksijeni sağlar. 

Antikanser Potansiyeli

C vitamini, elajik asit, bitkisel besinler ve folik asit, vücudun kansere karşı mücadelesinde anahtar rol oynayabilir. Neyse ki, dondurulmuş çilekler ve çilek özleri bu aktif bileşenlerden bol miktarda içerir ve bu nefis suyu göğüs ve rahim ağzı kanseri riskinizi azaltmak için çok etkili bir araç haline getirir. 

2012 yılında yapılan bir araştırma, çileklerdeki metanol özünün kanser önleyici özellikler gösterebildiğini ve meme kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini buldu. 

Metabolik Aktiviteyi İyileştirir

B ailesi vitaminleri, enerji üretiminden hormon dengesine kadar her şeyi düzenleyen metabolik aktivitede kilit oyunculardır ve çilek suyu yüksek düzeyde B6 vitamini , folat, riboflavin , niasin ve tiamin sunar.

İyileşmeyi hızlandırır

Yüksek C vitamini ve yoğun bir mineral, vitamin kaynağı olduğundan, bu meyve suyu vücudu iyileşme sürecini başlatmaya teşvik edebilir, bu da hastalık, yaralanma veya ameliyattan sonra iyileşme süresini hızlandırır.

Çilek Suyu Nasıl Yapılır?

Meyve suyu kategorisindeki en yaygın seçenek bu olmadığından, çilek suyunu evde yapmak nispeten kolaydır. 

Çilek suyunuzu, çilekleri katı meyve sıkacağı ile ya da  bir smoothie veya biraz daha yoğun bir meyve suyuyla karıştırarak hazırlayabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange