En İyi 10 Glutensiz Un

by selenay

Un, ekmekler, tatlılar ve erişte ve makarna dahil olmak üzere birçok gıdada temel maddedir. 

Unların çoğu buğdaydan yapılır. Birçok kişi için sorunsuz olmakla birlikte, çölyak hastalığı olanlar, çölyak dışı gluten duyarlılığı olanlar veya başka nedenlerle glutenden kaçınanlar için gluten içermeyen farklı un alternatifleri aramak kaçınılmaz oluyor.

Neyse ki, piyasada her biri farklı bir tada, dokuya ve besin bileşimine sahip çeşitli glutensiz unlar bulunmakta. İşte en iyi 10 glutensiz un!

1.  Badem Unu

Badem unu , en yaygın glutensiz unlardan biridir. Öğütülmüş, beyazlatılmış bademden yapılır, bu da kabuğunun çıkarıldığı anlamına gelir.

Bir fincan badem unu yaklaşık 90 badem içerir ve cevizli bir tada sahiptir. Genellikle unlu mamullerde kullanılır ve ekmek yapımına tahıl içermeyen bir alternatif olabilir.

Tipik olarak normal un veya buğday unu yerine 1: 1 oranında ikame edilebilir. Bu tür unla pişiriyorsanız fazladan bir yumurta kullanın. Hamurun daha kalın ve son ürününüzün daha yoğun olacağını unutmayın.

Badem unu, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, bakır ve manganez dahil olmak üzere birçok mineral içerir. Aynı zamanda iyi bir E vitamini ve tekli doymamış yağ kaynağıdır.

Bununla birlikte, yağ içeriği, kalori miktarını fincan başına 640 kaloriye yükseltir, bu da buğday unundan 200 kalori daha fazladır .

2. Karabuğday Unu

Karabuğday “buğday” kelimesini içerebilir, ancak buğday tanesi değildir ve glutensizdir. 

Karabuğday unu zengin, topraksı bir lezzet sağlar ve mayalı ekmekler için iyidir.

Çeşitli B vitaminleri içerir ve demir, folat, magnezyum, çinko, manganez ve lif mineralleri bakımından zengindir. Karabuğday unu, antioksidanlar, özellikle anti-inflamatuar özelliklere sahip olan polifenol rutin bakımından da yüksektir

Karabuğday, işleme, nakliye sırasında veya buğdayla birlikte dönüşümlü bir ürün olarak kullanıldığında gluten içeren gıdalarla çapraz kontamine olabilir. Güvende olmak için sertifikalı ürün aldığınızdan emin olun.

3. Sorgum Unu

Sorgum unu, 5.000 yıldan fazla bir süredir yetiştirilen eski bir tahıl tanesinden yapılır. Tahıl doğal olarak glutensizdir ve dünyanın en önemli beşinci tahıl tanesi olarak kabul edilir.

Hafif, tatlı bir tada sahip olmanın yanı sıra açık renk ve dokuya sahiptir. Ağır veya yoğun un olarak kabul edilir, genellikle diğer glutensiz unlarla karıştırılır veya az miktarda un gerektiren tariflerde kullanılır.

Sorgum tanesi lif ve protein bakımından yüksektir ve bu da şeker emilimini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, bol miktarda mineral demir içerir.

Araştırmalar, sorgum ununun iltihabı azaltmaya ve kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilecek besinler içerdiğini göstermektedir.

4. Amaranth Unu

Karabuğday gibi, amarant da sahte bir tahıl olarak kabul edilir. Bir zamanlar İnka, Maya ve Aztek uygarlıklarında temel gıda olarak kabul edilen tahıl grubudur.

Amaranth, topraksı, lezzetli bir tada sahiptir ve diğer bileşenlerin lezzetini alma eğilimindedir. Buğday ununun% 25’inin yerini alabilir ancak pişirme sırasında diğer unlarla birleştirilmelidir. Bu tür unun en iyi kullanımı tortilla, turta kabuğu ve ekmek yapmaktır.

Lif , protein ve mikro besinler manganez, magnezyum, fosfor, demir ve selenyum açısından zengindir.

Glüten intoleransınız varsa etiketleri okuduğunuzdan emin olun. Buğdayla aynı tesislerde işlenen amarant, eser miktarda gluten içerebilir.

5. Teff Unu

Teff, dünyanın en küçük tanesidir ve bir buğday tanesinin 1/100 büyüklüğündedir.

Beyazdan kırmızıya ve koyu kahverengiye değişen çeşitli renklerde olabilir.  Açık renklerin hafif bir tadı vardır, koyu tonların tadı daha topraksıdır.

Teff unu geleneksel olarak fermente edilmiş ekşi maya benzeri Etiyopya ekmeği olan injera yapmak için kullanılmıştır. Artık krep, tahıl gevrekleri, ekmekler ve atıştırmalıklar gibi diğer yiyecekler için de kullanılıyor. 

Teff unu protein bakımından yüksektir, bu da tokluk hissini teşvik eder ve iştahı azaltmaya, kilo kaybına yardımcı olabilir.

Dahası, diğer tahıllardan daha fazla kalsiyum içerir ve C vitamini içeren tek eski tahıldır.

Her tahılda olduğu gibi, teff ununuzun % 100 glutensiz olmasını sağlamak için nerede işlendiğine bakın.

6. Kahverengi Pirinç Unu

Kahverengi pirinç unu, öğütülmüş kahverengi pirinçten yapılır. Tam tahıllı bir un olarak kabul edilir ve kepek, mikrop ve endosperm içerir.

Kahverengi pirinç unu genellikle erişte yapmak için kullanılır ve ekmek, kurabiye ve kek tarifleri için diğer glutensiz unlarla birleştirilebilir.

Bu un, protein ve lif bakımından yüksektir ve her ikisi de kan şekeri seviyelerini düşürmeye ve vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca demir, B vitaminleri, magnezyum ve manganez ile lignanlar adı verilen bitki bileşikleri açısından da zengindir. Araştırmalar, lignanların kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

7. Yulaf Unu

Yulaf unu, tam tahıllı yulafın öğütülmesiyle elde edilir. Unlu mamullere çok amaçlı undan daha fazla lezzet verir.

Yulaf, çok sayıda sağlık yararı olan beta-glukan adı verilen bir tür çözünür lif içerir. Bu lif, “kötü” LDL kolesterolün yanı sıra kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca protein, magnezyum, fosfor, B vitaminleri ve antioksidan grubu avenantramidler gibi diğer besinler açısından da zengindirler.

Yulaf ve yulaf unu, nasıl yetiştirildiklerine ve nerede işlendiklerine bağlı olarak genellikle kontaminasyona maruz kalır. Glüten yiyemiyorsanız, glütensiz olarak onaylanmış ürünleri aradığınızdan emin olun.

8. Mısır Unu

Mısır unu, mısır ununun çok ince öğütülmüş halidir. Mısır unu, kepek, tohum ve endosperm dahil olmak üzere bütün çekirdekten yapılır.

Genellikle sıvılar için koyulaştırıcı olarak kullanılır ve tortilla ve ekmek yapmak için kullanılabilir.

Mısır unu beyaz ve sarı çeşitlerde olur ve pizza hamuru yapmak için diğer glutensiz unlarla birleştirilebilir.

Lif içeriği, B6 vitamini, tiamin, manganez, magnezyum ve antioksidan selenyum açısından da yüksektir.

Mısır, glüten açısından zengin buğday, arpa ve çavdardan farklı olarak çim ailesinin bir dalındandır. Mısır unu ile yapılan işlenmiş gıdalarda çapraz bulaşma daha olasıdır. Mısır ekmeği bile normal un içerebilir.

9. Nohut Unu

Nohut, baklagil ailesinin bir parçasıdır. Nohut unu kuru nohuttan yapılır ve nohut unu, gram unu ve besan olarak da bilinir.

Nohutun cevizli bir tadı ve taneli dokusu vardır ve Orta Doğu ve Hint mutfağında popülerdir. Nohut unu, falafel, humus ve gözleme yapmak için kullanılır.

İyi bir lif ve bitki bazlı protein kaynağıdır . Bu besinler sindirimi yavaşlatmak, tokluğu artırmak ve vücut ağırlığını yönetmek için birlikte çalışır.

Nohut unu, her ikisi de kalp sağlığının iyileştirilmesinde olumlu bir rol oynayan magnezyum ve potasyum mineralleri bakımından da yüksektir.

Diğer glüten içeren unlarla yapılan bazı üretilmiş gıdalarda çapraz kontaminasyon meydana gelebilir.

10. Hindistan Cevizi Unu

Hindistan cevizi unu, kurutulmuş hindistan cevizinden yapılır ve hafif bir hindistancevizi tadı sunar.

Hafif dokusu, normal una benzer sonuçlar verir ve ekmek, tatlı pişirmek için iyidir. Hindistan cevizi ununun normal undan veya badem unundan çok daha fazla su emdiğini unutmayın.

Hindistan cevizi unu, fındık ve glüten alerjisi olanlar için iyi bir seçenektir. İşleme aşamasında kontamine olabilir, bu nedenle ununuzun nerede üretildiğine baktığınızdan emin olun.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange