Bu besinler mutluluk veriyor

by Basak Oksak

Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu/MemorIal Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü

Bazı besinler içerdikleri serotonin gibi maddeler nedeniyle mutluluğun kapılarını aralayabiliyor. Mutluluk veren besinler sayesinde stresi azaltırken, kilo almamak için tüketilen miktarlara dikkat etmek gerekiyor. Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, bizi mutlu eden besinler hakkında bilgi verdi.

— Çoğu insan mutsuz ya da stresli olduğunda daha çok yemek yeme eğiliminde oluyor. Özellikle stres altındayken çiğneme refleksiyle daha çabuk stres atmak için sert yiyecekler tercih ediliyor ya da daha fazla tatlı tüketiliyor. Bunlar haricinde fast-food ve yağlı yiyecekler de kolay yoldan doygunluk sağladıkları için kişilere geçici bir mutluluk sağlayabiliyor. Serotonin içeren yani mutluluk veren besinler yüksek enerji veriyor, kalorileri de fazla oluyor. Örneğin kuruyemişler, enerji verdikleri için beraberinde mutluluk da getiriyor. Bunların fazla tüketimi, enerji ve mutluluk artışının yanı sıra kilo artışına da neden olabiliyor. Bu yiyeceklerin geçici mutluluğa sebep olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Geçici mutluluğun artan kilolarla birlikte kalıcı bir mutsuzluğa dönüşmemesi için bu gıdaların sınırlı olarak tüketilmesi büyük önem taşıyor. Her sıkıldığınız ya da strese girdiğinizde bu gıdalardan tüketmemeye; ofis çekmecelerinde, evdeki dolaplarda bu gıdalardan fazla miktarlarda bulundurmamaya özen gösterin. Gün içinde şekerin düşmesi de beraberinde mutsuzluğu getirebiliyor. Yoğun çalışma temposu nedeniyle öğün atlayan kişiler şekerleri düştüğü için daha mutsuz olabiliyor. Uzun süre yemek yemeyen, şekeri düşen kişiler, şekeri hızla yükseltecek paketli gıdalara yönelebiliyor. Bu nedenle kişinin hangi durumlarda yüksek kalourili atıştırmalıklara yöneldiğini fark etmesi önem taşıyor. Böyle anlarda doğru miktarda tüketildiğinde, kişiye kendini daha iyi hissettirecek sağlıklı gıdalar tercih edilmesi gerekiyor.
İşte kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlayacak 8 besin:

1 – BİTTER ÇİKOLATA

Tatlı isteğini diğer çikolatalara oranla daha hızlı kesiyor. Kahvenin yanında küçük bir ya da iki kare bitter çikolata tüketmenin sakıncası yok.
2 – MUZ

Serotonin içeriği yüksek olan bir meyve. Ara öğün olarak günde 1 tane tüketilebilir
3 – CEViZ

Fındık, çiğ badem, fıstık gibi kuruyemişler serotonin açısından zengin olsalar da ceviz bu konudaki en etkin kuruyemiş. Günde 2-3 ceviz tüketmek kişinin stresinin azalmasına ve kendini daha mutlu hissetmesine yardımcı olabilir.

4- AY ÇEKİRDEĞİ Hem çiğneme refleksini harekete geçirmesi hem de yüksek serotonin oranıyla stresi azaltan önemli bir yiyecek.

5 – KURU İNCİR

Serotonin içeren kuru meyvelerin başında kuru incir geliyor. Ara öğünlerde tercih edilen kuru incir kan şekerini düzenleyerek kaygı seviyesini azaltıyor.

6- BEZELYE

Ana öğünlerden birinde bezelye tüketmek kişinin kendini daha iyi hissetmesini yardımcı oluyor. Bezelye, serotonin seviyesini yükseltmek için önemli bir kaynak.

7 – PEYNİR

Kahvaltıda peynir tüketerek güne serotonin içeren bir öğünle başlamak, gün boyu daha enerjik ve mutlu olmaya fayda sağlıyor. Miktarı kilo artışına neden olabilecek kadar çok olmamalı.

Nohut, buğday, fasulye, kinoa gibi tahıl içeren salataların öğünlerin birinde tüketilmesi stresle baş etmede kolaylık sağlayabiliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange