Bir İtalyan Gibi Makarna Hazırlamanın Püf Noktaları

by selenay

Dünya üzerinde en çok sevilen ve tüketilen gıda ürünlerinin başında makarna geliyor. Doyurucu, ekonomik ve lezzetli! Öyle ki, sosuna isteğimiz malzemeleri koyarak bambaşka lezzetler ve aromalar yakalayabileceğimiz muhteşem bir ürün.

Makarna dendi mi akla hemen İtaya gelir. Kendilerine has çeşit çeşit şekilleri ve soslarıyla her makarna bambaşka bir yemeğe dönüşür! Makarna yapmak çok basit gibi görünse de, küçük püf noktalarına dikkat edilmezse o arzu ettiğimiz lezzetli makarnaya ulaşmamız imkansız olur! İşte İtalyanlar gibi makarna yapmanın  püf noktaları…

*Makarnayı yapacağınız tencerenin uygun büyüklükte olması gerekir. 500 gramlık 1 paket makarnayı haşlamak için ortalama 5 litre iyi su kullanılmalıdır.

*Makarna bol tuzlu suda, İtalyanların ifadesine göre deniz suyu kadar tuzlu olan suda haşlayın. Tuzu, makarnanın suyu kaynadıktan sonra atın. Tuzun erimesine fırsat verdikten sonra makarnanın hepsini aynı anda suya atın.

*Haşlama suyuna yağ koymak yanlıştır. Haşlama esnasında yağ, makarnanın etrafında koruyucu tabaka oluşturur ve makarnanın sos tutuşunu azaltır.

*Makarnayı daima fokur fokur kaynamakta olan suya atın.

*Makarnaları suya atınca birbirine yapışmaması için kaşıkla sık sık karıştırın.

*Makarna kesinlikle yüksek ateşte ocağın altı hiç kısmadan ve tencerenin kapağını kapatmadan haşlayın.

*Lezzetli bir sos için makarnayı haşladığınız sudan, makarnayı süzmeden önce bir miktar ayırın. Nişasta içeren bu su makarna sosuna kıvam ve lezzet verir.

*Makarnanın ideal pişirme süresi paketlerinin üzerinde yazar. Bu süre makarnanın şekline göre değişir. Al Dente” kıvamında yani dışı yumuşak içi dişe gelir kıvamda olması için tadına bakmalısınız. Pişirme sırasında paket üzerinde yazan süreden 2 dakika önceden makarnanın tadına bakın. Çok pişirilen makarna sosu yeterince tutamaz.

*Makarna pişer pişmez bekletmeden bir süzgeçle süzün. İri delikli süzgeçler pişirme suyunun hemen boşalıp makarnaların birbirine yapışmasına neden olur. Oysa makarna biraz nemli kalırsa sosunu iyice özümser.

*Haşlanmış makarnayı asla soğuk su altında tutmayın. Besin değerinin büyük bir kısmını kaybedersiniz. Süresine uygun pişirirseniz, makarna birbirine yapışmaz.

*Makarnayı süzgeçte bekletmeyin. Süzülür süzülmez hemen içinde sıcak sos ile buluşturun.

*Makarnayı servis edeceğiniz tabağı 1 dakika önce ya kaynar suya tutun ya da mikrodalga fırına konarak sıcak olması sağlayın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange