Badem Sütünün 7 Faydası

by selenay

Badem sütü, çok popüler hale gelen besleyici, düşük kalorili bir içecektir.

Bademlerin öğütülmesi, suyla karıştırılması ve ardından karışımın süzülerek süte çok benzeyen ve cevizli bir tada sahip bir ürün elde edilmesiyle yapılır.

Birçok markaya ait çeşidi mevcut olsa da  badem sütünü evde yapmak da oldukça kolaydır. İnek sütü içemeyen veya içmemeyi tercih edenler ve sadece tadı harika bir seçimdir.

Bu yazımızda, badem sütünün en önemli 7 sağlık yararına daha yakından bakıyoruz!

1. Düşük Kalori

Badem sütünün kalorisi inek sütünden çok daha düşüktür.

Bademlerin kalori ve yağ bakımından yüksek olduğu bilindiği için bazı insanlar bunu kafa karıştırıcı bulur. Bununla birlikte, badem sütünün işlenme şekli nedeniyle, bitmiş üründe sadece çok küçük bir badem kısmı bulunur. Bu, kalorileri azaltmak ve kilo vermek isteyenler için harikadır.

Bir fincan (240 ml) şekersiz badem sütü yaklaşık 30-50 kalori içerirken, aynı miktarda tam yağlı süt 146 kalori içerir. Bu, badem sütünün %65-80 daha az kalori içerdiği anlamına gelir.

Kilo vermeye çalışıyorsanız, günlük iki veya üç porsiyon süt ürününü badem sütü ile değiştirmek, günlük kaloriyi 348 kaloriye kadar azaltacaktır.

2. Düşük Şeker

Şekersiz badem sütünün şeker oranı çok düşüktür.

Birçok ticari badem sütü çeşidinin ilave şekerlerle tatlandırıldığını belirtmek önemlidir. Bu çeşitler fincan başına (240 ml) yaklaşık 5-17 gram şeker içerebilir. Bununla birlikte, şekersiz badem sütü, şeker alımını kısıtlamaya çalışanlara yardımcı olabilir.

Örneğin, diyabetli kişilerin genellikle günlük karbonhidrat alımını sınırlamaları gerekir. Süt sütünü badem sütü ile değiştirmek bunu başarmanın iyi bir yolu olabilir.

3. E Vitamini Yüksek

Badem doğal olarak yüksek E vitamini içerir ve 28 gramda günlük E vitamini ihtiyacının %37’sini sağlar. Bu nedenle badem sütü aynı zamanda doğal bir E vitamini kaynağıdır.

Bir fincan badem sütü (240 ml), markasına bağlı olarak günlük E vitamini ihtiyacınızın %20-50’sini karşılar. 

E Vitamini vücuttaki iltihaplanma ve stresle mücadele eden güçlü bir antioksidandır. Kalp hastalığı ve kansere karşı korunmaya yardımcı olur ve ayrıca kemik ve göz sağlığı üzerinde de faydalı etkileri olabilir.

4. Doğal Olarak Laktozsuz

Laktoz intoleransı, insanların sütteki şeker olan laktozu sindiremedikleri bir durumdur. Laktozu daha sindirilebilir bir forma parçalamaktan sorumlu enzim olan laktazdaki bir eksiklikten kaynaklanır. Bu eksikliğe genetik, yaşlanma veya bazı tıbbi durumlar neden olabilir. Mide ağrısı, şişkinlik ve gaz gibi çeşitli rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

Badem sütü doğal olarak laktoz içermediği için laktoz intoleransı olan kişiler için uygun bir alternatiftir.

5. Vegan

Bazı insanlar dini, sağlık, çevre veya yaşam tarzı seçimi nedeniyle süt ve süt ürünleri tüketmekten kaçınabilir. Badem sütü tamamen bitki bazlı olduğu için tüm bu gruplar için uygundur ve tek başına veya herhangi bir tarifte süt sütü yerine kullanılabilir.

Ek olarak, badem sütü yetişkinlerin %0.5’ine kadar süt alerjisine neden olan proteinleri içermez.

6. Düşük Fosfor, Orta Düzeyde Potasyum

Kronik böbrek hastalığı olan kişiler, yüksek fosfor ve potasyum seviyeleri nedeniyle genellikle sütten kaçınırlar. Böbrekleri bu besinleri gerektiği gibi temizleyemediği için kanda birikme riski vardır. Kanda çok fazla fosfor kalp hastalığı, hiperparatiroidizm ve kemik hastalığı riskini artırır. 

İnek sütü fincan başına (240 mi) 233 mg fosfor ve 366 mg potasyum içerirken, aynı miktarda badem sütü sadece 20 mg fosfor ve 160 mg potasyum içerir.

Badem sütü, böbrek hastalığı nedeniyle potasyum ve fosfor alımını azaltmaya çalışan kişiler için uygun bir alternatif olabilir.

7. Diyetinize Eklemek Çok Kolay

Badem sütü, diğer tüm sütlerin kullanılabileceği herhangi bir şekilde kullanılabilir.

Aşağıda, onu diyetinize nasıl dahil edeceğinize dair bazı fikirler bulunmaktadır:

  • Besleyici, ferahlatıcı bir içecek olarak
  • Kahvaltıda mısır gevreği, müsli veya yulafta
  • Çayınızda, kahvenizde veya sıcak çikolatanızda
  • Smoothie’lerde
  • Kek ve krep tarifleri gibi pişirme ve fırınlamada
  • Çorbalarda, soslarda
  • Kendi ev yapımı dondurmanızda
  • Ev yapımı yoğurtta

BADEM SÜTÜ NASIL YAPILIR?

Evde 1 su bardağı (240 ml) badem sütü yapmak için yarım su bardağı ıslatılmış kabuksuz bademi 1 su bardağı (240 ml) su ile karıştırın. Daha sonra karışımdaki katıları süzmek için bir tülbent kullanın.

Su miktarını ayarlayarak daha kalın veya daha ince bir süt yapabilirsiniz. Badem sütü buzdolabında iki güne kadar saklanabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange