Aşık Olunacak Bir Renk Ve Lezzet: Lavantalı Chia Puding

by selenay

Chia tohumları bir zamanlar Aztek savaşçıları tarafından, savaş alanında enerji ve dayanıklılık vermesi için kullanılırmış. Bugünün modern insanlarına ise, sıkı bir spor sonrası ya da yoğun bir iş gününün başlangıcında enerji veriyor. 

Chia tohumları harika bir lif, antioksidanlar, mineraller, protein ve omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Chia ayrıca sıvıya eklendiğinde bir jel oluşturur ve ağırlıklarının on katına kadar suyu absorbe edebilir. Bu jel aynı zamanda vücudun kan şekeri seviyelerini dengeler ve uzun süreli enerji yaratır.

Bu Lavantalı Chia Tohumlu Puding, lila renginin en güzel tonuna ve en inanılmaz lezzetine sahip! Lavantanın yumuşak, narin tadı, yaban mersininin tatlı ve ekşi lezzetini tamamlar ve ortaya sadece yarım saat içinde hazırlayıp tüketebileceğiniz sağlık ve enerji deposu Lavantalı Chia Puding çıkar!

Malzemeler

2 su bardağı badem sütü (veya sade süt)

6 yemek kaşığı chia tohumu

2 tatlı kaşığı kuru lavanta çiçeği

50 gr yabanmersini

3 yemek kaşığı bal

1 çay kaşığı vanilya özütü

Üzerini süslemek için:

Dilediğiniz meyve ve yemişler

Hazırlanışı

1.Minik bir tencereye sütü ve lavantayı alın. Süt ısınıp, lavanta süte rengini verdiğinde, sütü süzüp soğumaya bırakın.

2.Bir kabın içerisine soğumuş lavantalı süt ile chia tohumlarını ekleyip karıştırın. Kabın ağzını hava almayacak şekilde kapatıp karışımı yarım saat kadar ara ara karıştırarak buzdolabında bekletin. Yarım saatin sonunda chia tohumlarının sütü içine çektiğini, karışımın jel kıvamına geldiğini göreceksiniz.

3.Kıvam alan bu karışımı dolaptan çıkardıktan sonra içine vanilya özütünü, balı ve yabanmersinini ekleyip karıştırın.

4.Hazır olan karışımı servis bardaklarına eşit şekilde pay edin ve üzerini dilediğiniz meyve ve yemişlerle süsleyin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange