Armağan Portakal“Blend1601 Yalın Ve Zengin Bir Kahvedir”

by selenay

“Varoluş sebebi tasarım ve özel üretim olan Blend1601 bu konseptinden şaşmayacak.”

Armağan Hanım kısaca anlatır mısınız kahveye ilginizin kaynağı, nedeni nedir?

Hayatımın içinde bir yapıtaşı gibi duruyor kahve. Sevinçte, hüzünde, yorgunlukta, dost meclisinde, iş görüşmesinde, özlemde, kavuşmada hep var olan… Bir dost, bir sırdaş, zihin açan, hayal kurmama sebep olan, damağımı şımartan… Sade Türk kahvesi alışkanlığımdı. Son 10 yıldır filtre kahve hayatımda önemli bir yer edindi.

 Blend1601 nasıl doğdu? Bugüne değin nasıl bir yol kat etti?

Bu markanın temelinde kahve sektörüne girmekten ziyade, bizim için tasarlanmış, üretilmiş özel ürünler ortaya çıkarmaya olan ilgim vardır. Tarımla uğraştığımdan, zeytinin kadim dostları çoban ve keçinin zihinsel patikası, beni çoban Kaldi ve keçilerinin patikasına ulaştırdı. Kokusuyla, tadıyla kahve hayali 2018 yılının son günlerinde aklıma düştü. İşi ehline vermekçabasıyla dostum Alper Ulus ile ortaya çıkardık bu kahveyi. O, 30 senelik uzmanlığını damıtarak Blend1601’e aktardı. 16 Ocak 2019 tarihinde deneme blendlerden seçim yaptık. Komplike düşünmeye gerek yok, yalınlık zenginliğimizdir diyerek markayı Blend1601 koydum, 16 Ocak anısına. Önceleri Torlak Çiftliği web sayfasında hayatına başlayan Blend1601, bir buçuk sene önce kendi domain’i ile www.blend1601.com olarak e-ticaret  serüvenini geliştirdi. Satış kanalı olarak dükkân, kafe açmayı düşünmedim. Web sitemiz ana kanalımızdır. Bunun yanında ürünlerimizin satışı olan özel işbirliklerimiz var. Bunlar kendi kulvarlarında özenli, başarılı, butik işletmeler. Çikolata dükkânından müzeye, workshop studio’dan denize servis yat marketçiliğine, organik temalı bakkaldan sanat ve tasarım dükkânına farklı disiplinlerde işletmelerde ürünlerimiz hem satılıyor hem de fincan servisi yapılıyor.

Armağan Portakal ve Alper Ulus

Blend1601 ile bundan sonraki süreçte neyi amaçlıyorsunuz?

E-ticarette derinleşmeye devam edeceğiz. Bu konuda da işin ehli uzmanlarla, sektöründe değerli ekiplerle çalışıyoruz. Varoluş sebebi tasarım ve özel üretim olan Blend1601 bu konseptinden şaşmayacak. Çapı ufak ama derinliği fazla işlere yatırımlarımız ve küçükadımlarla maratonumuz devam edecek. Tasarım ve özel ürünlere olan ilgimiz hep olacak. SiMi Seramik 30 senelik, Elizi Seramik ise 20 senelik deneyimi ile seramik kupalarımızı özel tasarladı ve el emeği üretiyorlar. Özellikle Blend1601 olarak doğduğumuz zeytinlikten ilhamla ortaya çıkan bu tasarımlar bizim uğurumuz, ilk göz ağrımız ve öyle kalacak.Yaş grubuna ve cinsiyete göre tercih edilen kahve türleri değişiyor.

Hedef kitleniz kimler, neden?

Blend1601, yalın ve zengin bir kahvedir. 1500-2000 metre rakımda Shade Grown yetişmiş yani bulunduğu doğal ortamda farklı ağaçlar, bitkiler, bol çiçek, bol arıyla büyümüş, bu rayihayı içinde barındıran Arabica çekirdekleri kullanıyoruz. Tam olgunlaşmış meyveler elle tek tek toplanarak hasat ediliyor. Ve Alper Ulus tecrübesiyle özenle kavruluyor. Ortaya çıkan koku, tat, nefaset hem meyvenin kendisi, hem kavurmadaki özenden geliyor. Bu tabiatın kendi tadı. Doygun tadı olan, yumuşak içimli bu kahveyi kim severse hedef kitlemiz odur. Yalın, sade, kahvenin kendi tadıyla damağını şımartmak isteyenlere hitap ediyoruz. En başta dediğim gibi, kahve dost gibidir, hayatımızın pek çok anında yer alır. Espresso sevenler için çekirdek kahvemiz, demlemek isteyenler için öğütülmüş filtre kahvemiz var. İpeksi, pudramsı yapısı, kızıl kahve rengiyle, koyu renkli ama acı olmayan Türk kahvemiz damaklarda yerini buldu. “Başka kahve içemiyorum artık” diyen çok yorum alıyorum.

Ürün gamını genişletmek ve daha farklı kitlelere de ulaşmak istiyor musunuz?

Blend olarak tek ve özel harman devam edeceğiz. Fakat kahveseverler için single origin projemiz var. Dünyada tek bölgede, sınırlı sayıda yetişen, ufak çiftliklerin kahve çekirdeklerinden bir seçki çıkartacağım yakında. Alper Ulus’un geçmişte deneyimlediği, hikâyesini bildiği, cupping yaptığı, hatırası olan birkaç özel kahveyi kahveseverlerle buluşturacağız. Sınırlı stok olacak. Dönemsel olarak farklı ürünleri ekleyeceğiz. Damağı şımartan özel kahveler olacak.E-ticaret altyapı yatırımları süreklilik arz ediyor. Yurtdışı hedeflerimiziçin çalışmalar yapıyoruz, özellikle Avrupa’da yaşayan Türklerden çok talep alıyoruz. Kısa süre önce yeni bir yatırımla Sodexo yemek kartı sahiplerine kolaylık sunmaya başladık. Uygulama içinden sitemize geldiklerinde, online ödeme yöntemi olarak yemek kartlarını kullanabiliyorlar.Yerli ve uluslararası değerli markaların pişirme, demleme ekipmanlarından seçtiğimiz az sayıda ürün web sitemizde müşterilerimizin kahve deneyimlerini artırmak için yer alıyor. Yeni projelerimiz var, nitelikli işbirliklerimiz devamedecek. Türkiye’nin çok değerli markası Jumbo ile yollarımız kesişti. 1947 yılında faaliyetine başlayan Jumbo, yüksek ürün kalitesi yanında ‘yaşam tarzı’ konseptini marka kimliğinde toplamayı başarmış bir firma. Sahip olduğu ‘sektöründe moda yaratabilen marka’ niteliği onu çok özel kılıyor. İşbirliğimiz bu açıdan çok değerli.

Türkiye’de bilhassa son 8-10 yılda kahve tüketimi ciddi ölçüde arttı. Bir kahve üreticisi olarak Türkiyekahve pazarını nasıl görüyorsunuz?

Ülkelerin kahve ithalatı: İco.org’a göre (Uluslararası Kahve Organizasyonu – International Coffee Organisation) dünya kahve ithalatı yapan ülkeler arasında (son dört yıllık yüzdelik büyüme rakamlarına göre) ilk üç arasında Türkiye de var. Mısır % 27,7.Türkiye % 8,4.Norveç % 8,2.Kişi başına tüketim:Statista 2020 analizinde yıllık kişi başına tüketim miktarı 3 kg’ın olan 15 ülke var. Türkiye bunların arasında değil. Fakat ithalat büyüme oranına bakılırsa kısa zamanda bu sıralamaya gireceği varsayılabilir. Google Trends’in son 5 yıllık verileri de bize, özellikle pandemi başlangıcıyla birlikte Türk kahvesine olan ilginin yerini filtre kahveye bıraktığını gösteriyor. Özellikle Blend1601’in lansmanı filtre kahve trendinin arttığı döneme denk geliyor.

Türkiye’de büyük bir kesim için kahvenin sosyalleşme aracı işlevi gördüğü düşünülüyor. Buna katılıyor musunuz, neden?

Kahve, güçlü bir ürün. Tarihsel yapısı itibarıyla da sosyalleşmenin ana figürü olmayı başarmış ve korumuş. Kız istemeden iş görüşmesine, sabah kahvesi ritüelinden, kahve eşliğinde hasbıhale kadar hayatımızın içinde ve görünmeyen bir bağ. İster işyeri, ister ev, ister kafelerde…

Son olarak kahve sizin için ne anlam ifade ediyor?

Kahve dost gibidir…

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange