2022’DE SAĞLIKLI KİLO VERME REHBERİ

by efe

Bahar geldi, yaz kapıda… Kışın alınan fazla kilolardan kurtulma vakti . Ama bunu yaparken elbette sağlığımızı da korumak şartıyla. Peki ama nasıl? Bu sayımızda konunun uzmanlarına danıştık, sağlıklı kilo vermenin püf
noktalarını onlardan öğrendik. İyisimi sizde onlara kulak verin ve kendiniz için en doğru adımı bir an önce atın … Yaza harika bir giriş yapmak için ilkbaharda hafiflemeye başlayın.

SÜRDÜRÜLEBİLİR DİYETİN PÜF NOKTALARI

Bahar aylarının merhaba demesiyle fazla kilolardan kurtulmak için acil çözüm yolları aramaya başladık. Ama dikkat! Acıbadem Bodrum Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, sürdürülebilir olmayan, sağlığa ciddi zararlar verebilen şok diyetler yerine; hem sürdürülebilir olan hemde sağlıklı kilo vermeyi sağlayan, ‘parmak izi’ gibi kişiye özel diyetler uygulanması gerektiğini vurguluyor.

Amacınız ideal kilonuza kavuşmaya çalışırken, hayatınızda doğru ve kalıcı beslenme davranışı geliştirebilmek olsun. Bazı kurallara dikkat ederek bunu gerçekleştirmek mümkün. Bir davranış yaptıkça kalıcı hale gelir. Diyetisyeninizle size özel doğru yöntemi bulup, keyifle beslenip sağlıklı kilo vermek zor değil. İşte, diyetinizin pazartesi başlayıp salı bitmemesi, hem kilo kaybınızı sağlayıp hem de sürdürülebilir olması için, diyete başlarken dikkat etmeniz gereken kurallar… Kilo verme hedefinize adım adım ilerleyin. Eğer 10 kilo verme hedefiniz varsa, öncelikli olarak 3 kilo vermeyi deneyin. Hedefinizi yavaş yavaş artırın. Bu sayede ilk hedefinize ulaşmanız hem daha kolay olacak hem de bu durum sizi motive edip ikinci hedefiniz için yola devam edeceksiniz. Ama yola “10 kilo vermem lazım” diye başlarsanız, ilk hafta verdiğiniz 1 kilo sizi motive etmeyebilir. Çünkü hedefinizi hâlâ çok uzak gibi düşüneceksiniz.

ŞOK DİYETLERDEN UZAK DURUN
Çevrenizde diyet yapmış ve çok iyi kilo vermiş hatta nasıl kilo verdiğini anlatan kişiler mutlaka vardır. Son dönem sıkça dile getirilen 2 öğün beslenme, protein diyeti, sebze diyeti vb. liste uzar ve gider. Yapacağınız şey çok basit; bir diyetisyenle görüşüp beslenme şeklinizi, yaşamınızı, çalışma saatlerinizi detaylı konuşup size en uygun, sağlıklı kilo verme yöntemini bulmak. Hızlı kilo vermeyi vaat eden, şok diyetlerden uzak durun. Kilo verme hızınızı da kimseyle karşılaştırmayın. Parmak iziniz gibi beslenmeniz de size özel planlanmalı. Herkes ara öğün yapmak zorunda değil veya herkes 2 öğün beslenmek zorunda değil. Öğün sayısı, zamanı, içeriği size özel ve tüketebileceğiniz, uygulayabileceğiniz şekilde olmalı. Sevdiğiniz, sevmediğiniz besinleri, yapabileceklerinizi ve yapamayacaklarınızı diyetisyeninizle paylaşın. Kilo vermeye karar verdiğinizde önce kendinize hazır olup olmadığınızı sorun. Yakın zamanda taşınma, önemli bir toplantı, seyahat, tatil planı gibi süreçleriniz varsa ve bu tarz yaşam değişikliklerinden etkilenen biriyseniz, sürecin 1-2 gün de olsa aksaması sizi daha çok strese sokuyorsa, daha sakin bir dönemi bekleyebilirsiniz. Doğru yöntem ile beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilir ve sağlıkla kilo verebilirsiniz. Hatta böyle yoğun bir dönemde kendinizle de ilgilenmek size çok iyi gelebilir.

ÖDÜL VE CEZA YOK!
Diyete başlangıç için kendinize haftalık hedefler koyun. Örneğin günlük içmem gereken kadar su içiyorum; her gün en az 7 saat uyuyorum; tatlı, şekerli, hamur işi gibi kilo almama sebep olan her ne varsa miktarını yarıya düşürüyorum ve haftada en az 3 saat mutlaka yürüyorum. Sadece bu 4 maddeyi değiştirmeye başladığınızda bile karşınızda büyük bir mesele haline gelen kilo verme süreciniz kolaylaşıyor. “Bu hafta çok güzel kilo vermişim, o zaman kendimi ödüllendireyim.” Ya da “Hiç kilo veremedim. Bu hafta hiç kaçamak yapmamalıyım” türünde ödül ve ceza yöntemlerinden kaçının. Bu, sizi uzun vadede mutsuz edip motivasyonunu azaltır ve kilo olarak geri döner. Bunun önüne geçmek için ödül, ceza sisteminden çıkıp porsiyon kontrolü ile tanışabilirsiniz. Hangi besin ne yerine geçer? İçerik planlamasını nasıl yapmalıyım vb. konularda diyetisyeninizden destek alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange