Yemek yapacakları maço erkek mi? Yemek yapan romantik erkek mi? Kadınlar ne ister?

by Basak Oksak

Kimi zaman bir eylem binlerce sözcüğe bedeldir. Bir kadın için partnerinin ona yemek yapması da müthiş etkiye sahip bir eylem. Siz iyisi mi bu fırsatı değerlendirin ve mutfağa girin. Hem onu hem kendinizi mutlu edin!

Erkeklerin sürekli olarak üzerinde düşündükleri ancak yanıtını bir türlü bulamadıkları, “Kadın nasıl bir erkek ister” sorusunun yanıtı aslında çok basittir. Kadın, onu dinleyen ve anlayan, sahiplenme duygusu olan, dokunarak ve bakarak sevgisini ifade eden, anlayışlı ve nazik bir erkek ister. Kadınların kendilerinin yenilgiye uğradıklarını düşündükleri ve savaşamayacak kadar aciz kaldıkları tek an, kendilerini ‘değersiz’ hissettikleri andır. Çünkü kadınlar ‘değerli’ olduklarını hissetmek isterler. Bunu hissettirebilmek için erkek, kadının gururunu okşamalı, gözlerinin içine bakarak sadece onu dinlemeli, anladığını göstermeli, merhametli olmalı ve her zaman arkasında olduğunu hissettirmeli. Bir kadın dokunarak ve bakarak sevgisini ifade eden, sabırla dinleyen, arzulu, kararlı, net, kendine güvenen, karizmatik, güçlü, lider özellikte, kadını sahiplenen, onun değerli ve sevgiye layık olduğunu hissettiren, ona kol kanat geren, gerektiğinde “Haklısın hayatım!” diyebilen, güven ve düzen vaat eden, tabii ki son olarak da iltifat etmesini becerebilen bir erkek ister.

Hem romantik hem maço

Günümüzde kadınlar, çok daha güçlü, özgür, alımlı, zeki ve cinsel özgürlüğe sahip olsalar da duygusal yönden kendilerine ‘tanrıça’ gibi ilgi gösterilmesinden, bir ‘şövalye’ tarafından korunup gözetilmekten hoşlanıyorlar. Romantizm kadın-erkek ilişkilerinde büyük önem taşıyor. Çünkü günümüzde kadınlar genellikle erkeksi yanlarının ortaya çıkmasına neden olan geleneksel erkek işlerinde çalışıyor. Bu nedenle kadınlar biraz olsun rahatlayabilmek ve gevşeyebilmek için dişiliklerini kazanmak konusunda eşlerinin yardımına gereksinim duyuyorlar. Romantizm kadınların zamanla uzaklaştıkları dişilik yanlarını yeniden keşfetmelerine, erkeklerin de daha kolay erotizm almalarına yardımcı oluyor. Özellikle duygularını açıklayıp paylaşmaktan hoşlanmayan çiftler için romantik dakikalar oldukça önemli. Çünkü romantik anlarda kadınlar erkeklerin gözlerinde özel ve değerli olduklarını, anlaşıldıklarını, oldukları gibi koşulsuzca kabul edildiklerini, sahiplenildiklerini, saygı ve destek gördüklerini hissediyorlar. Bu hisler kadınların erkeklere erotizm sunmalarını kolaylaştırıyor. Erotizm sonucu yaşanan seks, erkeklerin duygularıyla ve içlerindeki dişi yönle bağlantıya geçmelerini ve kadınlarla daha iyi iletişim kurabilmelerini sağlıyor. Bu nedenle kadınlar romantizmden, erkekler erotizmden vazgeçemiyor. Bunun sonucunda da romantizmin ve erotizmin dansı, tıpkı tutkunun dansı tango gibi oluyor ve çiftin arasındaki yakınlık güçleniyor, tutku artıyor.

Denge önemli

Yemek genellikle sevdiklerimiz için yaptığımız bir eylem. Aynı zamanda hem kendimizi hem de sevdiklerimizi fiziksel ve duygusal olarak doyurmanın yolu, sevgi ve aşkın en derin ifadesi. En çok da sevdiklerimize yemek yaparken özenir, onlar için en iyisini, en güzelini hazırlamak isteriz. Çünkü yaptığımız yemeği beğenmelerini arzularız. Bu isteğimizin iki nedeni var: Birincisi sevdiklerimizin keyif almalarını ve mutlu olmalarını istememiz, ikincisi ise onların takdirini kazanmak ve övgü almak. Böylece gurur ve değerlilik duygumuz artar, bu da özgüvenimizin artması anlamına gelir. Duygusal ilişkilerde yemek yapmanın özel bir yeri var; yemek yapmak çift ilişkilerinde Gary Chapman tarafından tanımlanan beş sevgi dilinden biri olan ‘hizmet davranışlarında bulunma’ sevgi dilini kullanma biçimlerinden biri. Hizmet davranışları, sevdiğimiz kişinin hoşuna giden şeyler yapmak demek. Bir kadın hizmet ederek, yani erkeği mutlu edecek, sevindirecek şeyler yaparak, onu ne kadar çok sevdiğini göstermek ister. Ama her şeyin bir dengesi var ve kadın da bu davranışlarının karşılığını görmek ister.

Değerli olduğunu hissettirin

Bir kadın için partnerinin ona yemek yapması müthiş etkiye sahip bir eylem. Bir kadına yemek yapan erkek, tıpkı onun için doğaçlama müzik yapan bir müzisyene benzer. Bunun farkında olan erkekler bu fırsatı değerlendirmeyi çok iyi bilir ama “Erkek adam mutfağa girmez” şeklindeki basmakalıp düşünceye takıp kalmış olan erkekler ne kaybettiklerini bilmezler. Çünkü kadın için yemek yapan erkek, ona olan özel duygularını özel bir çabayla anlatmış olur. Bu çabanın sonucunda kadınını mutlu edeceği gibi yaparken de kendisinin mutlu olacağı garantidir. Erkeğin partnerine hazırlayacağı bir yemek masası, ona düzinelerce gülle dolu bir gül bahçesi hediye etmek gibidir. Kadınların en büyük kâbusu kendilerini ‘değersiz’ hissetmeleridir ve bu kâbusu yaşamamak için partnerlerinin kendilerine verdiği değeri görmek, duymak, yaşmak ve ‘değerli’ olduklarını hissetmek isterler. Bir kadın için partnerinin ona özel bir şey yapması, verdiği değeri göstermesinin yollarından biridir. Kimi zaman bir eylem binlerce sözcüğe bedeldir. Yaradılışları gereği erkekler, konuşmayı pek fazla sevmez, konuştuklarında ise kısa ve öz bir şekilde söylemek istediklerini söyleyip konuşmaya son verirler. Kadınların yaradılışları ise erkeklerin tam tersine, konuşkandır. Bu nedenle kadınlar iletişime erkeklerden daha çok önem verirler. Erkekler ise ihtiyaçları doğrultusunda iletişim kurmaktan yanadırlar. Kadınlar için partnerleriyle konuşmak ve iletişim kurmak bir ‘doyum kaynağı’dır. Partnerine yemek yapma iletişim yolunu seçen erkek ona bu doyumu sağlamış olur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange