Yazın kokusu ve tadı bu içeceklerde

by Basak Oksak

Bakkallardan marketlere kadar her yer raflarını zihnimize enerji verecek ve vücudumuzu güçlendirecek sağlıklı içeceklerle doldurdu. Henüz tanıştığımız kombucha çayları, yüksek fiyatlı detoks ve bilumum rengârenk meyve suları… Market rafları bir yana, biz biraz köklerimize geri dönelim ve çocukluğumuzdaki anıları bir bardağa dolduralım dedik. Sabah kahvaltımıza bir bardak portakal suyu yerine, yazın kokusunu, tadını davet edelim diye…

Fesleğen tezgâhları doldurdu. Karadutlar da ellerimizi boyamışken ikisini birleştirelim dedik. Güneydoğu’da yapılan taze kar üzerine meyve şerbetini Toros eteklerinde yaşamadığımız için biraz değiştirdik.

Fesleğenli ve Karadutlu Karsambaç

Malzemeler

25 gr taze fesleğen

125 gr içme suyu

125 gr süt

50 gr çiçek balı

250 gr karadut

Hazırlanışı

Fesleğenleri tuzlu kaynar suda şoklayıp buzlu suyun içerisine koyun. Soğuk sütü, suyu ve balı, suyunu sıktığınız fesleğenlerle ev robotunda tamamen karıştırın. Karışımı bir kaba alıp dondurun. Karadutları püre haline getirin. Donmuş fesleğenli sütü çatal yardımıyla parçalayıp bardaklara doldurun. Üzerine karadut püresini gezdirin.

Baharın habercisi ve Istanbul’un sembolü… Her gün gördüğümüz erguvanlar aslında karoten, mineral ve vitamin açısından çok yüksek… Osmanlı salatasından eksik etmemiş, biz de çayını yapalım dedik!

Erguvanlı Soğuk Çay

Malzemeler

2 avuç erguvan çiçeği

1 lt içme suyu

150 gr çiçek balı

½ limonun suyu

Hazırlanışı

Güneşte kurutulmuş ya da taze olarak kullanılabilir. Taze ise erguvan çiçeklerini sirkeli suda yıkayın. Duruladıktan sonra kaynar suyu ve balı üzerine koyup soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra aromasının geçmesi için 1 saat bekletin. Süzdükten sonra da buz ve limon ile servis edin.

Kimileri der uçkun, kimileri ışkın… Doğuda ise yayla muzu olarak bilinen bu otsu bitkiyle bizim yollarımız sokakta kesişti. Mayıs ayında kavuştuğumuz ışkınla sizin de yollarınız buluşur diye buraya bir tarif ekleyelim dedik.

Tatlı Işkınlı Ayran

Malzemeler

300 gr süzme yoğurt

150 gr bal

600 gr ışkın

Bir tutam şeker

Kırık buz

Hazırlanışı

Işkının kabuklarını soyup rondodan geçirin. Üzerine çok az şeker serpiştirip 2-3 saat dolapta suyunu salmasını bekleyin. Tülbent yardımı ile süzdüğünüz suyu, balı ve yoğurdu kırık buz ile blender’dan geçirin. Bir dal ışkın otu ile servis edin.

Yazı ve fotoğraf: Nesrin Eren-Kübra Durmaz

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange