Yazın Kahvesiz Kalmayın!

by selenay

Yaz aylarının içinde bulunduğumuz yeni sayımızda, sizlere önemli kahve rotaları sunmaya devam ediyoruz. Yazın ister İstanbul’da isterse yazlık mekânlarda; günübirlik ya da süreli tatil planlarınızda kahvesiz kalmanızı istemiyoruz. Yolu Burgazada, Alaçatı, Cunda ve Fethiye’ye düşenler ya da düşecek olanlar için yazımızdaki kahve dükkânları hem damaklarınıza hem de ruhunuza hitap edecek; yazın kahvesiz kalmayacaksınız.

Yazı: REHA KADAK

MAMALOUKA / ALAÇATI

Yaz tatili dendiğinde, Ege’nin tüm kıyıları tatilcilere birçok alternatif sunar. Ama Çeşme Alaçatı dendiğinde akan sular durur.

Alaçatı son zamanlarda Ege’nin önemli gastronomi noktalarından biri oldu. Ardı ardına açılan mekânlar, yaz tatilcilerinin hem ruhuna hem de damağına hitap ediyor. Özellikle kahve söz konusu olunca çok yakın zamanda açılan Mamalouka, daha yaz başlamadan adından söz ettirmişti. Bu günlerde ise kendi müdavim kitlesini yaratarak yaz aylarına damgasını vuruyor.

Mamalouka, yurtdışında ve yurtiçinde önemli yeme-içme işletmelerinin, şef restoranlarının başında yönetici olarak bulunmuş Eyal Bigago tarafından kurulan yeni nesil bir konsept kahve dükkânı. Mekânın kahve danışmanlığını ise sektörün önemli kahve ve barista eğitmenlerinden Nisan Ağca üstlenmiş. Bu iki önemli ismin bir araya gelmesi sonucu da iyi kahve ve iyi kahve yanı lezzetler menüde yer almış. Espresso’da kullanılan kahve çekirdeği, aromatik bir yapıya sahip ve Güney Amerika’nın en iyi kahve üreticilerinden özenle seçilmiş. En çok tüketilen kahvelerinin başında ise yeni nesil kahve demleme yöntemlerinden V60 ve 48 saate yakın özel olarak demlenen cold brew geliyor. Aynı zamanda cortado’dan filtre kahve ve freddo espresso’ya kadar farklı kahveler de menüde yer alıyor. Kahveye alternatif olarak menüde Mamalouka yapımı iced tea çeşitleri de bulunuyor.

Mekânda bu güzel kahvelere brioche hamurundan baget simit, özel sandviçler, cinnamon roll, babka, Belçika çikolatalı ekler, cookie, biscot ve kruvasan gibi farklı tatlı-tuzlu lezzetler de eşlik ediyor.

Mamalouka, üst katında iki odası bulunan bir konaklamaya da sahip. Yaz tatili planı yapan kahveseverler, kahveden konaklamaya kadar aynı çatıda olmak isterlerse Mamalouka, yaz tatilinizde kahveden fazlasını verecek bir yer.

Adres: 12001 Sokak, No: 58, Hacımemiş, Alaçatı / İzmir

FOUR LETTER WORD COFFEE / BURGAZADA

Yaz tatili bir yana, öncesi ve sonrasında tüm yaz sezonunu İstanbul’da geçirecek; yaz aylarının keyfini günübirlik çıkaracaklara, şehir alternatif rotalar sunuyor. Bu rotalardan biri de hiç kuşkusuz Adalar. Adalar bölgesi içinde bir ada var ki ruhuyla, kitlesiyle diğer adalardan açık ara önde: Burgazada. Burgazada’ya gidecek olan kahveseverleri de adada bir sürpriz bekliyor: Four Letter Word Coffee.

Four Letter Word Coffee, yeni nesil kahveciliğin ülkemize adım attığı yıllarda sektöre giriş yapan ilk markalardan. Mekân, gücünü kadın dayanışmasından alan bir işletme. 2013 yılında Eylem Özkaya ve çocukluk arkadaşı Ria Neri ile tarafından bir micro roastery-coffee shop olarak açıldı. 2015 yılında Chicago’da Plant adında sıfır atık ve kendi enerjisini üreten bir yapı içinde ‘coffee roastery’ olarak hizmet vermeye başladıktan sonra 2018 yılında Chicago’da da bir şubesi açıldı. 2019 yılında ise bir Türk firması olarak Amerika’da en iyi 100 mekân arasına girdi.

Four Letter Word Coffee Burgazada’nın kavurma ayağında Eylem Özkaya’nın eşi Ersel Gürpınar yer alıyor. Aynı zamanda Burgazadalı olan çift, kahve dükkânında müşteri ile birebir sıcak temas içinde. Genel itibarıyla bahar aylarından yaz ve sonbahar aylarına kadar her gün açık olan mekân, kış aylarında da belli zamanlar faaliyet gösteriyor.

Four Letter Word Coffee’nin yaz aylarına damgasını vuran iki özel soğuk içeceği var: Iced latte ve cold brew. Mekânın iced latte’si benim gibi kahve ve süt birlikteliğinden pek hoşlanmayanları bile lezzetiyle kendine çekiyor. Yine cold brew de dönemine göre gelen nitelikli kahve çekirdeklerinden yapılıyor. Ayrıca bu güzel içeceklere Eylem Özkaya tarafından yapılan farklı kahve yanı lezzetler de eşlik ediyor.  Keyifli bir vapur yolculuğu sonunda varılan Four Letter Word Coffee, nitelikli kahve çeşitleri, kahve yanı lezzetleri, Burgazada’da motorlu taşıtlardan uzak sokak konseptiyle İstanbul’da yaz aylarında müdavimi olacağınız bir nokta.

Adres: Takımağa Meydanı Sokak, No: 3, Burgazada, Adalar / İstanbul

NONA CUNDA / CUNDA ADASI

Yaz tatillerini adalarda geçirmek isteyenlerin en önemli duraklarından biri de Ayvalık’taki Cunda Adası. Rumlardan kalma ada, son yıllarda tatilcilere yemeden içmeye farklı rotalar sunuyor. Kahve dükkânlarına da ev sahipliği yapan Cunda, yakın zamanda açılan, kahve ve kahve yanı lezzetleriyle adından söz ettiren Nona Cunda’nın da adresi.

Nona Cunda, İstanbullu iki kız kardeş Ecem Kalabak ve Sinem Kalabak tarafından kurulan bir işletme. Uzun zamandır yemeğe ve kahve içmeye ilgi duyan Kalabak kardeşler, üniversiteyi bitirdikten sonra aileleriyle birlikte yolu Cunda’ya düşenlerden. Yıllardır müşteri olarak deneyimledikleri yeme-içme mekânı kültürlerini, mütevazı ve ruhu olan bir işletme açma fikriyle Cunda’da gerçekleştirmişler. Nona, Arnavutça ‘babaanne’ anlamına geliyor. Kalabak kardeşler, çok sevdikleri babaannelerine ithafen ‘Nona’ adını mekânlarına vermişler. Nona, Cunda merkezde kahve ve kahve yanı lezzetleriyle bilinen bir durak. Kahvelerini İstanbul’daki önemli kahve kavurucularından temin ediyorlar. Ayrıca yeni nesil kahveciliğin sıcak-soğuk tüm çeşitlerinin yer aldığı Nona, Cunda’da güne leziz bir kahveyle başlamak isteyenler için kaçınılmaz bir yer.

Mekânda kahvenin yanına birbirinden leziz tatlar eşlik ediyor. Menüde tamamen Nona yapımı olan limonlu cheesecake, cup cake, tart çeşitleri ile glutensiz ve vegan ürünler yer alırken, işletmenin mutfağında mevsim dışı ve paketlenmiş ürün bulunmuyor. Tüm ürünlerde kullanılan malzemeler de Ayvalık pazarından ve çevre mandıralardan temin ediliyor.

Cunda’nın tarih ve mimari kokan sokaklarında keyiflenirken, temiz ve sağlıklı yiyeceklerin, iyi bir kahveyle buluştuğu Nona’ya uğramayı da unutmayın.

Adres: Mithatpaşa Mahallesi, Bahar Sokak, No: 31,
Cunda Adası / Ayvalık

NO 48 / FETHİYE

Sırt çantasını takıp güneye doğru ineceklerin rotalarının başında koyları, plajları, kanyonları ve Ölüdeniz’iyle Fethiye gelir. Fethiye, deniz ve doğasıyla olduğu kadar, iyi kahvenin adresi olan N0 48’le de sizi kahvesiz bırakmayacak.

NO 48, 1 Ocak 2020’de, tamamen bir ihtiyaçtan dolayı açıldı. Bu ihtiyaç elbette kahve. İbrahim Erşad Polat tarafından açılan ve tek başına işletilen mekân, Fethiye’de nitelikli kahve alanında açılmış ilk kahve dükkânı olma özelliğini taşıyor. Fethiye’de sektördeki yeniliklere, yeni lezzetlere kapalı olan, henüz nitelikli kahvenin farkına varmamış kişilere nitelikli kahveyi tattırmak mottosuyla yola çıkan No 48, bu hayalini kısa sürede müdavim kitlesi yaratarak başarmış.

Multi roastery coffee shop altyapısıyla hizmet veren No 48’de, dönemsel olarak ülkemizin önemli kahve kavurucularının çekirdekleri yer alıyor. Müşteri kitlesinin de barın arkasına girip demlemeler yaptığı mekânda, yeni nesil kahve çeşitlerinden espresso bazlı kahvelere kadar birçok sıcak-soğuk çeşit bulunuyor. Kahvenin dışında taze meyve ve sebzelerle hazırlanan smoothie çeşitleri de içecek menüsünde yer alıyor. Kahve yanında ise atıştırmalık çörek ve tatlılar mevcut.

Fethiye’nin güzellikleri içinde No 48’de nitelikli kahvenin tadına varın.

Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Atatürk Caddesi, No: 18/C, Fethiye / Muğla

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange