Ustasından En Güzel Hamburger Köftesi Tarifi

by selenay

Steakhouse konseptinin öncü markalarından biri olan Etçi Mehmet’in kurucuları Mehmet&Mustafa Dağ kardeşler, evde hamburger köftesi pişirmenin püf noktalarını Gastrofests okurlarıyla paylaştı!

Evde Hamburger Köftesi Pişirmenin Püf Noktaları

1- Tuzu kesinlik yoğurma aşamasında değil, köfteyi tavaya yerleştirmeden hemen önce ekleyin ve pişmekte olan köftenizi özgür bırakın.

2- Köftenin her yüzü yalnızca bir kere sıcak tavayı görmeli ve köfte üzerinde kesinlikle baskı yaratılmamalı. Bu iki püf noktasını dikkate alarak dünyanın en kıymetli hamburger köftelerini kendi mutfağınızda hazırlayabilirsiniz.

Hamburger Köftesi Tarifi

Malzemeler:

300 gram dana döş kıyma

200 gram kuzu kıyma (Eğer kuzu etinin tadını sevmiyorsanız, 500 gram dana döş kıyma kullanabilirsiniz. Ancak bu şekilde denenmesi şiddetle tavsiye edilir) 

1 çay kaşığı kimyon 

1 çay kaşığı karabiber 

Damak zevkinize göre tuz 

Tava yüzeyini kayganlaştıracak kadar sıvı yağ (1-2 yemek kaşığı) 

Yapılışı:

1- Hamburger köftesinin porsiyonunu artırmak istiyorsanız kuzu ve dana etinin oranını her zaman sabit tutun. Kuzu ve dana etini baharatları da katarak yoğurun. 

2- Yoğurma işlemine etler birbirini tutana kadar devam edin. Orta kısmından başlayarak kıymaya köfte şekli verin, köftenin ortasında hafif bir çöküntü bulunmalı. 

3- Uygun kıvama getirilen kıyma karışımını dinlenmek üzere buzdolabına yerleştirin. Hamburger köftesini 1-2 saat kadar buzdolabında dinlendirdikten sonra dışarı çıkartın ve köftenin ısısının oda sıcaklığına eşitlenmesini bekleyin. 

Hamburger köftesi yapımı için döküm tava kullanarak çok kıymetli bir lezzet yaratabilirsiniz. Ancak döküm tava bulunmuyorsa pişirme işlemi klasik tavalarla da gerçekleştirilebilir. 

4- Pişirme işlemine başlamadan önce tava yüksek ateşte ısıtılır. Tuz, pişirme işleminden hemen önce köftenin pişirilecek olan yüzüne serpilir. Tuz şekillendirme esnasında eklenirse köftenin yapısını bozar ve pişirme esnasında köftenin suyunun salınmasına neden olur. 

5- Tavaya hamburger köftesinin yapışmasını önleyecek kadar sıvı yağ dökülür ve sonrasında hamburger köftesi de tavaya yerleştirilir. Köftenin tavaya yerleştirilen yüzü yaklaşık 4 ila 5 dakika kadar pişmeye bırakılır. Bu süre bittiğinde köfte çevrilir. 

6- Köftenin çok fazla çevrilmemesi gerekir, çok fazla çevrilen hamburger köftesi suyunu salar. Hamburger içerisinde soğan kullanılacaksa pişirme işlemi esnasında soğanlar hamburger köftesinin üzerine yerleştirilir. Böylece soğanın aroması köfteye de geçer. Köftenin iki yüzü de eşit derecede piştiğinde köfte tavadan alınır ve tavada kalan yağa hamburger ekmekleri basılır. 

Hamburger Sunumu İçin Öneriler

Hamburger köftesini sunuma hazırlarken, hamburgerin içerisinde peynir kullanmayı düşünüyorsanız, peyniri köfteniz tavadayken üzerine yerleştirin. Böylece peynir köfte ile adeta bir bütün olarak çok kıymetli bir aroma yaratır. Soğan seviyorsanız, hamburgerinizde mutlaka karamelize soğan kullanmayı deneyin. Karamelize soğan; tuzlu olan köfteyi, kaşarı ve turşuyu dengeleyerek kusursuz bir lezzet dinginliği sağlar. Tabii ki etkili bir hamburger sunumu için patates kızartmasını da unutmayın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange