3 kadın, emek ve dayanışma: ‘Bi’Zeytin’

by selenay

Geleceği ve doğal kaynakları koruyarak, geleneksele bağlı ama gelişmiş teknolojiyi de kullanarak, üç kadın girişimcinin el ele vermesiyle ortaya çıkan bir zeytinyağı markası Bi’Zeytin. Yöredeki kadın istihdamına da katkıda bulunuyor, şansa değil çok çalışmaya inanıyorlar. Belki başka kadınlara da ilham verir hikâyeleri… 

Anadolu’nun bereketli topraklarında yeşeren zeytin ağacı, tarihi 6 bin yıl önceye dayanan, uzun ömürlülüğüne, birleştiriciliğine ve üretkenliğine inanılan, pek çok kültürde kutsal kabul edilmiş şifalı bir ağaç. Zeytin ağacının meyvelerinden elde edilen sağlıklı yaşamın temel taşlarından biri ve insan beslenmesindeki en sağlıklı bitkisel yağ olan zeytinyağı çoktandır soframızdaki vazgeçilmezlerimiz arasında yerini aldı. Bu talep artışı kalite arayışını ve çeşitliliği de beraberinde getiriyor. Hemen her yıl, butik zeytinyağı üreten yepyeni markalarla tanışıyoruz. 

Hasat yönteminden şişelenmesine, etiketlenmesinden paketlenmesine kadar her aşaması titizlikle elde yapılan Bi’Zeytin, yıllarca kurumsal hayatın içinde yer alan doğa ve zehirsiz gıda âşığı üç kadın girişimcinin el ele vermesiyle kurulan Konsensus Gıda Turizm ve Ticaret Ltd. Şti. bünyesinde hayat bulan bir girişim.

Emel Karaca, Ömür Tekeli, Yaprak Yapsan, doğal tarım prensiplerini benimsiyorlar. İda (Kazdağları) ve Madra Dağları ile çevrelenmiş, zeytin için en uygun klimalardan biri olan Edremit’te yetiştirilen Gemlik tipi zeytinlerden katkısız, iyi ve temiz gıda yöntemleri ile uzmanlar denetiminde butik üretim yapıyorlar.

Öncelikle sizleri biraz tanıyalım ve Bi’Zeytin’in kuruluş hikâyesini dinleyelim?

Bi’Zeytin bizler için yeni bir heyecan, yeni bir bebek… Bi’Zeytin’in ilk tohumları “Her şey Bi’Zeytin ile başladı” diyerek aile bahçemizde zeytin fidanlarının dikilmesiyle atıldı. Fidanlar büyüdü, gelişti, ağaç oldu. Hatta mahsulleri toplandı, sıkıldı ve bizler her yıl o saf zeytinyağını sevdiklerimizle birlikte afiyetle tükettik.

Biz, yıllarca kurumsal hayatın kazanımlarıyla hayatına devam eden üç kadın yol arkadaşı el ele vererek tecrübe ve birikimimizi Bi’Zeytin’e aktarmaya karar verdik.

Zeytinyağınızı diğerlerinden ayıran en önemli farklar neler?

Bi’Zeytin’in en önemli farkı, hasat yönteminden şişelenmesine, etiketlenmesinden paketlenmesine kadar her aşamasının titizlikle elde yapılıyor olması. Bi’Zeytin, doğal tarım prensipleri ile katkısız, iyi ve temiz gıda yöntemleriyle uzmanlar denetiminde butik olarak üretiliyor. Bizi diğer markalardan ayıran en hassas nokta ise zeytinlerimizin ağaçtaki gelişiminden toplanmasına, işlenmesine kadar, tüm işlemlerin nasıl yapıldığını bildiğimiz, hilesiz, olması gerektiği gibi zeytinyağı üreten üreticileri ailemize kattık. Yok olmak üzere olan taş değirmenleri bulduk ve üretimlerimizi oralarda da yaptırdık. Bu değerlerimizin yitip gitmelerine izin vermeyeceğiz.

Öte yandan eşit işe eşit maaş ilkesiyle kadın çalışanları destekliyoruz. Arazilerimizde, günlük yevmiye ile çalışanlar arasında yöremizdeki kadın istihdamında bu uygulamayı ilk olarak başlatmakla gurur duyuyoruz.

Tasarladığımız komşu bahçe konseptiyle ise yöremizdeki özellikle kadın girişimcilere ait zeytin ve zeytinyağlarını kalite standartlarımıza uygun şekilde satın alarak pazarlıyoruz.

Doğal tarım prensiplerini benimsediğinizi söylüyorsunuz. Bu konudaki yaklaşımınız nasıl, nelere dikkat ediyorsunuz?

En iyi ürünleri tüketicimizle buluşturmak üzere, her yıl eylül-ekim aylarında, planlanan zamanda erken hasat yaparak zeytinyağı içerisindeki şifalı besin öğelerinden en yüksek oranda faydalanılması için zeytinlerimizi ağaçlarımızın dallarına zarar vermeden, sırıklarla dövmeden, özel aletlerle sarsarak, yere serilen ağların üzerine düşürerek teker teker elle topluyoruz.

Toplanan Bi’Zeytin’leri kasalara koyarak, hızlıca anlaşmalı zeytinyağı fabrikasına naklediyor ve vakit geçirmeden, zeytinyağının yüksek kalitesini ve düşük asit oranını korumak için aynı gün sıkılmalarını sağlıyoruz.

Son teknoloji kontinü tesislerde, hiçbir katkı maddesi kullanılmadan 25 derecenin altında, ‘soğuk sıkım’ teknikleri kullanarak zeytinlerimizi zeytinyağına dönüştürüyor, bu şekilde ısı ile bozulan faydalı bileşenlerin bir kayba uğramadan zeytinyağı içerisinde kalmasını sağlıyoruz. Ayrıca bir filtreleme işlemi yapmadan, yağın kendine has aromasını koruyoruz.

Hikâyemizin başladığı gibi hem ailemiz hem de tüketicimizle doğalı buluşturmak istiyoruz. Geleneksel değerlerimizi ön plana alarak gelişmiş teknolojik üretimi de ihmal etmeyerek ürünlerimizi tüketicimizle buluşturuyoruz. Çevremize karşı sorumluluklarımızı unutmayarak, geleceği ve doğal kaynaklarımızı koruyarak, üstün düzey çevre bilinci ile hareket ediyoruz.

Neden özellikle Edremit bölgesini seçtiniz?

Yaklaşık 15-20 yıl öncesinde, aile bahçemizde zeytin fidanlarının bizler tarafından dikilmesiyle hikâyemiz başladı. Bi’Zeytin için İda Dağı (Kazdağları), Madra Dağları ve Edremit Körfezi ile çevrelenmiş, sizlerin de bildiği gibi, zeytin yetiştiriciliği için en uygun klimalardan biri olan Edremit bölgesini seçtik. Bu noktada bir aile bahçemizin de olması etken oldu. Bugün hem kendi bahçemizde hem de komşu bahçelerden toplanan kaliteli zeytinleri alarak butik zeytinyağı üretimimizi gerçekleştirmekteyiz.

Üretim rakamlarınız hakkında bilgi verir misiniz? Yıllık üretim miktarınız nedir ve daha çok kimlerden talep geliyor?

Bi’Zeytin olarak 12.000 lt üretim hacmi ile bahçelerimizde zeytinyağımızı üretiyoruz. Bizim Bahçe ismini verdiğimiz konseptimiz ile 200 dönüm arazide 12.000 zeytin ağacıyla Bi’Zeytin Bizim Bahçe Zeytinyağı’nı üretmekteyiz. Zeytinlerimizin üretimini gerçekleştirirken İspanyol tipi tarım, iyi tarım uygulamaları, zehirsiz çözümler, sadakat programımız çerçevesinde bağlı müşteri kitlesi yaratma hedefimiz ile ilk 6 ayda 500 aboneye ulaştık. “Aileye özel zeytinyağı”, “Evinizin lezzet tedarikçisi” konseptleriyle sürdürülebilir bir şekilde hizmet yönetimi yapmaya devam ediyoruz. 

Zeytinyağı tüketiminin artırılması için neler yapılması gerekiyor sizce?

Diğer bitkisel yağlara oranla daha fazla yüksek değer taşıyan zeytinyağı, üstün değerler, fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip. Pandemi dönemiyle beraber sağlıklı beslenmeye ve doğal ürünlere yönelim oldukça arttı. Zeytinyağı bir nevi sağlık üretmek demek. Bu nedenle, zeytinyağı üretimini artırmak için zeytinin içerisinde yer alan bileşenler değerini kaybetmeden toplanarak, soğuk sıkım tekniği ile hijyenik, teknolojik, teknik donanım ve ekipmanların üst düzeyi ile bir araya getirerek çevreye duyarlı ürünlerin üretilmesi sağlanmalı. Bu koşullar doğrultusunda doğal ve güvenilir lezzeti arayan tüketici artarak zeytinyağına yönelimini artıracaktır.

Türkiye’de üretilen zeytinyağlarının dünya pazarında yeterli ilgiyi gördüğünü düşünüyor musunuz? Bunun için neler yapılabilir?

Zeytinyağı, soframızdaki gıdalardan sağlık ürünlerine kadar geniş bir yelpazede kendisine yer buluyor. Birçok hastalığa karşı kalkan görevi görmesi, zeytinyağını sağlığımız için vazgeçilmez besinlerden biri haline getiriyor. Zeytin açısından oldukça zengin bir coğrafyada yaşıyor olmak da zeytinyağından faydalanmak için büyük avantaj sağlıyor. Bir önceki soruda da bahsettiğimiz gibi, tüm dünya olarak, pandemi dönemi sağlıkla çok ilgilendiğimiz, sağlığı önceliğimize aldığımız bir süreç oldu. Hem ülkemizde hem de dünyada doğal ürünlere yöneliş artarken Bi’Zeytin olarak bizler de ilerleyen dönemde dünya pazarına açılarak ülkemizin zeytin ve zeytinyağı lezzetlerini tanıtmak istiyoruz. Ayrıca kullanıcılardan gelen taleplere göre ürün gamımızı çeşitlendirmeyi de hedefliyoruz. Bu doğrultuda girişimlerimizi de başlattık. Konsensus Gıda bünyesinde arı ve tarım ürünlerini de bünyemize dahil edeceğiz.

Zeytinyağına merak saran, marka yaratmak isteyen özellikle sizin gibi kadın girişimcilere neler önerirsiniz?

Girişimci olmak isteyen kadınlara en önemli tavsiyemiz, kararlı olmak, kararlı olmak ve çok çalışmak… Sonraki adım kendilerine ve yapabileceklerine inanmaları, çalışkan olmaları ve çoklu düşünme becerisi ile iyi bir network çalışmasını kendilerine düstur edinmeleri diyebiliriz naçizane. Çünkü biz şansa değil, çalışmaya inanan girişimciler olarak “Haydi, daha yolun çok başı, sizi çok çalışmak kurtarır” diyoruz; tüm kadın girişimcilere de öneriyoruz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange