Türkiye genelinde günde içilen Türk kahvesi ortalaması bir fincan

by Basak Oksak

Kahve Dünyası’nın 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü nedeniyle Türkiye genelinde yaptığı araştırmadan dikkat çekici sonuçlar çıktı. Buna göre, her 100 kişiden 63’ü için Türk kahvesi ‘karşılıklı sohbet’ anlamına geliyor, kız isteme törenlerinin vazgeçilmezi tuzlu kahve geleneği Anadolu’da devam ediyor…

Türkiye’nin yedi bölgesini kapsayan araştırma için, nüfusun en kalabalık olduğu ilk 26 ilde, 18 yaş ve üzeri 1615 kişiyle görüşme yapıldı.

Katılımcıların en çok tercih ettiği kahve çeşidi yüzde 77 ile Türk kahvesi olurken, her 100 kişiden 95’i Türk kahvesini sevdiğini söyledi.

Genel katılımcılar içinde en çok Türk kahvesi içenler yüzde 80 ile Marmaralılar. Son sırada ise yüzde 12 ile Güneydoğu Anadolu yer alıyor.

Türkiye genelinde günde içilen Türk kahvesi ortalaması bir fincan.

Her 100 katılımcıdan 60’ı Türk kahvesini, tadını sevdiği için içtiğini belirtiyor. Türk kahvesinin tadını en çok seven yüzde 80 ile Marmaralılar olurken, onu yüzde 77 ile Egeliler izliyor. İç Anadolu Bölgesi’ndeki katılımcılar ise tadından ziyade keyifli bir mola vermek için Türk kahvesi içtiklerini ifade ediyor.

Türkiye genelinde her 100 kişiden 63’ü Türk kahvesinin kendileri için ne ifade ettiği sorusuna ‘karşılıklı sohbet’ cevabını verdi. Güneydoğu Anadolu’daki katılımcıların ise yüzde 100’ü Türk kahvesi denildiğinde akıllarına karşılıklı sohbetin geldiğini söyledi.

Akdeniz ve Karadeniz’de misafirliği ifade eden Türk kahvesi, Ege’de dost meclisini çağrıştırıyor. Kadınların Türk kahvesinde ilk tercihi de karşılıklı sohbet olurken, erkekler yemeklerden sonra içmeyi sevdiklerini belirtiyor.

Araştırma, kız isteme merasiminin vazgeçilmezlerinden biri olan tuzlu kahve geleneğinin de devam ettiğini ortaya koyuyor. Araştırmaya katılan her 100 evli kadından 58’i tuzlu kahve yaptığını söylerken, evli erkeklerin yüzde 47’si tuzlu kahve içtiğini ifade ediyor. Tuzlu kahveyi en çok içen erkekler yüzde 84 ile Doğu Anadolu’dan çıkarken, onu yüzde 83 ile Güneydoğu Anadolu takip ediyor. Marmara yüzde 14, Akdeniz ise yüzde 37 ile tuzlu kahvenin en az içildiği bölgeler.

Her 100 kişiden 73’ü Türk kahvesini ‘köpüklü’ tercih ediyor.

Türk kahvesinin yanında en sevilen lezzet yüzde 42 ile çikolata.

Türk kahvesi yüzde 55 gibi bir oranla orta şekerli seviliyor.

Gün boyunca yemeklerden sonra tercih edilen Türk kahvesi, en çok akşam saatlerinde içiliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange