Türk kahvesinde dönüşümü başlatan; Telve

by Basak Oksak

Türk kahvesinde dönüşümü başlatan Telve’nin hikâyesini Arçelik Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Tüfekçi ile konuştuk.

Arçelik’i dünyada ilk Türk Kahvesi makinesini yapmaya yönelten düşünce neydi?

Türk kahvesi bir içecekten fazlası, kültürümüzün ve mutfağımızın önemli bir parçası, paylaşılan bir sohbet demek. Biz de Arçelik olarak kültürümüzün önemli bir mirası olan Türk kahvesini sahiplenebilmek için büyük yatırımlar yaptık. Türk kahvesinin pişirilmesi; köpüğü ve telvesi ile bir uzmanlık gerektiriyor. Müşterilerimize mükemmel Türk kahvesi deneyimini yaşatmak, kahvelerini her fincanda aynı lezzette keyifle içmelerini sağlamak için Telve’yi geliştirdik. Arçelik’in köklü Ar-Ge’si ile kültürümüzün önemli bir mirasını Telve’de bir araya getirdik.

Ne kadar süren bir Ar-Ge çalışması sonucunda ilk prototip ortaya çıktı? Bu süreçte Arçelik’in olmazsa olmazları nelerdi?

Ar-Ge’miz Telve üzerine çalışmalarına Ocak 2002’de başladı. Dokuz ay gibi kısa bir sürede ilk prototipi geliştirdik. 2003 yılında Telve’nin tasarımını tamamladık ve 2004 yılında Arçelik Telve’yi pazara sunduk. Arçelik’in Türk kahvesi makinesi ile ilgili olarak bugüne kadar 26’sı tescilli olmak üzere 60’a yakın patent başvurusu bulunuyor.

Türk kahvesi makinesi piyasaya çıktığında Arçelik’in beklentisi neydi ve hangi tüketici kitleyi hedefliyordu?

Türk kahvesini içmeyi bir ritüel olarak gören, her fincanda aynı kahve lezzetini ve köpüğünü arayan, kahve içme keyfini her yudumda hissetmek isteyen, yenilikçi tüketicilere erişmeyi hedefledik.

Telve’yi Türk kahve tüketicisi nasıl karşıladı?

Müşterilerimiz Telve’yi çok sevdi. Arçelik Telve bugün kendini sürekli geliştirerek kategori liderliğini sürdürüyor.

Telve ilk çıktığı günden bugüne nasıl bir değişim gösterdi?

2004 yılında Cooksense® teknolojisi ile bol köpüklü, gerçek Türk kahvesi lezzetini sunan ‘Çiftli Telve’ modelimizi pazara sunduktan sonra, 2006 yılında ‘Mini Telve’ modelini, sonraki yıllarda ise değişen tüketici ihtiyaçları ve trendleri doğrultusunda renkli versiyonlarını müşterilerimizle buluşturduk. ‘Kapsüllü Türk Kahvesi Makinesi’ni geliştirdik. 2017 yılında ise otel, restoran, kafe, işyerleri için profesyonel kullanıma uygun indüksiyon teknolojisine sahip ‘Telve Pro’yu pazara sunduk. 2019 yılında ise yepyeni bir tasarımla cezveyi her yönden ısıtan indüksiyon teknolojisine sahip ‘Yeni Telve’yi müşterilerimizin beğenisine sunduk. Kahvenin en ideal süre ve sıcaklıkta pişmesini sağlayan ‘Yeni Telve’, her fincanda közde pişmiş geleneksel Türk kahvesi lezzetini sunuyor.

Telve’nin fiyat politikası nedir, neden?

Farklı ihtiyaç ve bütçelere uygun Telve modellerimiz mevcut. Fiyat aralığı 589-1.899 TL arasında değişiyor.

Çıkardığınız Telve Pro ile profesyonel işletmeleri hedefliyorsunuz. Pazarda Türk kahvesinin diğer kahvelere oranla şansını nasıl görüyorsunuz?

Aynı anda 9 fincan kahveyi

3 farklı pişirme biçiminde hazırlama imkânı sağlayan Telve Pro, pazarın önemli ihtiyacını karşıladı. Türkiye’de kültürel olarak ağırlıklı çay tüketiliyor. Türk kahvesi, kültürümüzün ve kullanıcı alışkanlıklarımızın ikinci sırasında geliyor. Kahve zincirlerinin artması, değişik aromalı kahve seçenekleri genç kuşağın Türk kahvesi dışındaki kahvelere ilgisini artırdı. Ancak Türk kahvesi hâlâ Türkiye’de en yaygın tercih edilen kahve çeşididir.

Telve’den sonra piyasaya çıkan diğer markalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Arçelik Telve ile bir ilke imza atarak, Türk kahvesi tarihinde bir dönüşüm başlattık. Yeni bir pazar oluşturduk ve sektörü peşimizden sürükledik. Diğer markalara öncü olduk, mutluyuz.

Kahve makineleri, Türk kahvesi tüketiminde ciddi bir değişime neden oldu. Pazar nereden nereye geldi ve sizce doyuma ulaştı mı?

Kahve makinesi pazarı son yıllarda sürekli büyüyor. Pazarın büyüklüğü 2019 sonu itibarıyla 1,6 milyon adete ulaştı ve daha da büyüme potansiyeli taşıyor.

Telve’nin geleceğe yönelik politikası nedir? Türk kahvesi ile birlikte bir dünya markasına dönüşebilir mi?

Türk kahvesi makinesini Yunanistan, Balkan coğrafyası, Ortadoğu ve Amerika gibi global pazarlarda satıyoruz. Toplam Telve satışlarının içinde yaklaşık yüzde 16’sını global satışlarımız oluşturuyor. Telve ile Türk kahvesi kültürüne sahip çıkıyor, Avrupa pazarı başta olmak üzere tüm dünyada yayılmasını amaçlıyoruz.

Teşekkürler…

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange