Taş Fırından, Az Ama Öz Lezzetler: Naif

by selenay

Haftanın 7 günü ve günün her saati kahvaltı yapabileceğiniz bir mekân. Serpme kahvaltıdan sıkıldıysanız taş fırından çıkan enfes İtalyan pizzalarından birini ya da Fransız soğan çorbasını denersiniz belki! Naif’te kafa karıştıran uzun listeler değil, sadelik ve lezzet var…

İstanbul’un çekim merkezlerinden Karaköy, pek çok farklı mekânına ev sahipliği yapıyor. Özellikle hafta sonları günün her saatinde bu mekânlar dolup taşıyor. Semtin popüler mekânlarından biri olan Naif de eskiden beri meyhaneler sokağı olarak bilinen Mumhane Caddesi’nde yer alıyor. Karaköy’ün Tophane’ye yakın tarafında. Sabah kahvaltısı, öğle veya akşam yemeği için tercih edilen restoranın en üst katında ise yeni nesil meyhane konseptiyle hizmet veren Ajda var. Aynı bina, aynı işletme, aynı personel ama iki farklı konsept bir arada. Doya doya eğlenmek isteyenler soluğu Ajda’da alıyor ama bizim konumuz kahvaltı, o yüzden Naif’te kalalım ve kahvaltı seçeneklerine bir göz atalım… Naif’in işletmecisi Savaş Sekme’den mekân hakkında bilgi alıyoruz. Uzun süre Hollanda’da yaşayan, Avrupa’da pek çok ülkeyi gezen Savaş Bey’in gittiği kafe ve restoranlarda dikkatini çeken bir nokta olmuş: “Çok iyi bir mekâna gidiyorsunuz, menüye bir bakıyorsunuz ki en fazla 10 çeşit var. Az ama öz. Ama Türkiye’de durum tam tersi. Ünlü bir mekâna gidiyorsunuz, menüyü elinize alıyorsunuz, çevir çevir bitmiyor. Biz öyle olsun istemedik, menümüzde çeşidi az ama çok özel lezzetlere yer verdik.” Naif’in mutfak danışmanı şu anda İsveç Sarayı’nın şefi Nusret Altundağ. Dedesinin dedesi Atatürk’ün aşçısıymış. Savaş Sekme’nin de arkadaşı. Onun profesyonel desteğini almışlar, menüyü birlikte oluşturmuşlar.

İTALYAN PİZZASI DA VAR, FRANSIZ SOĞAN ÇORBASI DA

Gelelim kahvaltı menüsüne… Öncelikle kahvaltı tabağı ve serpme kahvaltı seçenekleri var. Kahvaltı tabağı; peynir çeşitleri, pankek, simit, domates, salatalık, reçeller, tereyağı, zeytin çeşitleri, nutella ve sahanda yumurtadan oluşuyor. Fiyatı 60 lira. Serpme kahvaltıda ise çok daha fazla ürün var: Peynir tabağı, şarküteri tabağı, bal, kaymak, zeytin çeşitleri, reçel çeşitleri, acuka, pankek, simit, kuru meyveler, nutella, kajun baharatlı patates, domates, salatalık, sahanda göz yumurta, tereyağı, mevsim meyveleri ve sınırsız çay… İki kişilik serpme kahvaltı 130 lira. Menemen ve omlet çeşitleri, sahanda sucuk istenirse ekstra olarak masaya geliyor. Klasik kahvaltıdan sıkılanlar için mekânın özel lezzetlerinden ‘Calzone pizza’ tavsiye edilebilir. İtalyan klasiklerinden bu enfes pizza; sucuk, mantar, kapya biber, köy biberi, mozzarella peyniri ve fesleğenli domates sosla hazırlanıyor, taş fırında pişiriliyor. Taş fırından bahsetmişken menüdeki hamur işi ve ekmeklerin burada piştiğini de hemen ekleyelim. Menüde sadelikten yana olduklarını Savaş Bey belirtmişti zaten. Sadece iki çeşit pizza oluşu da bunu kanıtlıyor. Calzone pizzanın dışında bir de ‘Pesto di Pomodori Secchi’ var ve tabii ki o da bir İtalyan lezzeti. Keçi peyniri, mozzarella, baby ıspanak, kurutulmuş domates, pesto sos ve sarımsaklı yağın muhteşem uyumuyla ortaya çıkıyor. Naif’te çorba sevenler için de çok özel bir lezzet var: Fransız soğan çorbası. Dilerseniz kahvaltı niyetine güne bu leziz çorbayla da başlangıç yapabilirsiniz.

GÜNÜN HER SAATi KAHVALTI

Naif’te kahvaltı yapmak için rezervasyon gerekmiyor ama hafta sonları kalabalık oluyor. Önümüzdeki günlerde kahvaltı menüsünde yeniliklerin ve sürprizlerin olacağını da müjdeliyor Savaş Bey. Personel çok ilgili, güler yüzlü. Mutfak şefi Mustafa Aşkan ile birlikte mutfakta ve serviste 25 kişi çalışıyor. Hani bazı mekânlar vardır, öğlen ya da öğleden sonra gidersiniz ama kahvaltı yapmamışsınızdır ve canınız fena halde kahvaltı ister. Ama yok derler, kahvaltı servisleri bitmiştir. İşte Naif o mekânlardan değil. Günün hangi saatinde giderseniz gidin kahvaltıya kavuşabilirsiniz. “Haftanın yedi günü ve istediğiniz saat kahvaltı var, çay ve ilgimiz sınırsız. Üstelik beğenmeyip yemedikleri bir ürün olursa parasını almayız misafirlerimizden” diyor Savaş Sekme.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange