Mevsimin Güzeli: Salamura Asma Yaprağı Nasıl Yapılır?

by selenay

Yaprak sarması, hazırlaması uzun süren fakat sofrada yerini aldıktan sonra dakikalar içerisinde biten bir lezzet! Türk mutfağının olmazsa olmazı yaprak sarmasının lezzeti için elbette en önemli unsur, kullanılan asma yaprağı… Haziran ayıyla beraber asma yaprağının tam zamanı gelmişken, kendi salamura asma yaprağınızı hazırlamak isterseniz tarifimize buyrun! Asma yapraklarınız çoktan hazırsa, sizi Zeytinyağlı Yaprak Sarması tarifimize alalım!

Malzemeler:

1,5 kilogram taze asma yaprağı
1 su bardağı kaya tuzu
1 çorba kaşığı limon tuzu
Yaklaşık 1.5-2 İçme suyu

Yapılışı:

1- Asma yapraklarını ayıklayıp iyice yıkayın.

2- İçme suyunu tuz ve limon tuzu ile karıştırıp kaynamaya bırakın. Tuz taneleri iyice eridikten sonra ocaktan alıp ilk sıcağının geçmesini bekleyin.

3- Asma yapraklarını önce geniş ve biraz derin bir kabın içerisine yerleştirin. Üzerine hazırladığınız tuzlu suyu dökün.

4- Ara ara yaprakların yönlerini değiştirerek tamamı sarı renk alana kadar bekletin.

5- Yaprakların rengi iyice döndükten sonra (yaklaşık 10-12 saat sürebilir) yaprakları plastik bir bidona veya cam kavanozlara hafifçe bastırarak yerleştirin.

6- Hazırladığınız tuzlu sudan yaprakların üzerine kadar gelecek şekilde dökün. Ardından kavanozun kapağını sıkıca kapatın.

7- Hazırladığınız salamura yaprakları serin ve güneş almayan bir yerde saklamaya özen gösterin. Kullanmadan önce ılık suda fazla suyunu aldıktan sonra yaprak sarmalarınızı hazırlayabilirsiniz.

Salamura Asma Yaprağı Hazırlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

1- Salamura asma yaprağı hazırlamanın en önemli püf noktası, kullanılacak olan yaprakların tazeliği ve kalitesidir. Eğer mümkünse, mevsiminde taze toplanmış yaprakları kullanmanızı öneririz.

2- Kullanacağınız yaprakların ince ve damarsız olmasına özen gösterin. Sert ve kart yapraklar piştiğinde lezzetsiz olacaktır.

3- Salamurada kullanacağınız tuzun kalitesi de çok önemlidir. Market tuzları yerine kaliteli bir kaya tuzu kullanabilirsiniz.

4- Kavanozları kapattıktan sonra havasını tamamen aldığınıza emin olun. Aksi taktirde kavanoz hava alırsa, asma yaprakları bozulacaktır.

5- Limon tuzu opsiyoneldir. Dilerseniz kullanmayabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange