Konya’dan Meşhur Bir Lezzet: “Etli Ekmek”

by selenay

Her yörenin ayrı bir güzelliği ve ayrı ayrı lezzetleri olduğu bir gerçek. Öyle ki, yolculuklara çıkmadan önce yakın çevremizden tavsiyeler alırız; “Şurayı görmeden dönme, şunu yemeden gelme… ” gibi Konya’nın da öyle meşhur lezzetleri var ki damak zevkini zirveye çıkarıyor. Bunlardan en başında da “Etli ekmek” geliyor.

Konya’da hemen hemen her restoranda etli ekmek ve türleri var. Fakat ben etli ekmekte mastır yapmış ustaların elinden yemek için Nalçacı caddesinde etli ekmeğiyle meşhur “Cemo“yu tercih ettim.

İçerden gelen mis gibi fırın kokusunu takip ederek mutfağa ulaştım ve mesleklerine yıllarını adamış Hasan usta ve Osman ustayla etli ekmek hakkında sohbete başladım. Hasan Usta 27 yıldır Cemo’da etli ekmek yapıyor. Kendi elleriyle malzemeleri yoğuruyor, yerleştiriyor ve kürekle odun fırınına göndermek için Osman ustaya teslim ediyor. Osman usta ise 16 yıldır fırında mesleğini sürdürüyor.

Kuzu eti ve hamurun birleşmesinden oluşan lezzete, soğan, domates ve biber de eklendikten sonra bütün tatların harmanlanması için sıcacık fırına veriliyor. Etli ekmek, fırından çıkışta önce göze sonra damağa hitap eden nefis bir lezzet yayıyor.

Etli ekmek kimilerine göre pide ile karıştırabilir fakat pideden lezzet olarak farklıdır. Örneğin; pide malzemeleri arasında çekilmiş kıyma vardır fakat etli ekmek bıçakla incecik doğranmış etten yapılır ve etli ekmeğin hamuru da pideden daha ince açılır. 

Cemo’da ustalarımızla sohbetimizi tamamladıktan sonra sıra etli ekmeğimizin tadına bakmaya geldiğinde, Soğumasını beklerken saniyelerce kokusunu içime çekerek kendimi yemeye hazırladım. Lezzetine gelince, zirve de bir etli ekmek deneyimi yaşadım. Yanında ikram edilen salata ve maydanozla birlikte çok iyi bir takım oldular ve etli ekmeğin lezzetine doyum olmadı.

Yazı: Gizem Artış

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange