Kişiye özel kahve deneyimi

by Mithat Sahin

Coffeeist, nitelikli kahvenin izini süren kahve tutkunlarının İstanbul’daki vazgeçilmez adreslerinden. Kahve çeşitliliği ve demleme yöntemleri açısından da zengin seçenekler sunuyor. Size sadece sevdiğiniz kahve çekirdeğini ve istediğiniz demleme yöntemini seçip keyfini çıkarmak kalıyor.

Yazı: Birgül Kopuz

Beyoğlu Asmalımescit’te, Tünel’den Şişhane’ye inen sokaklardan birinde yer alan Drip Coffeeist, İstanbul’daki üçüncü dalga kahvecilerin en iyi temsilcilerinden. Mekânda, Güney Afrika ve Güney Amerika’dan gelen kahve çekirdekleri haftalık olarak taze taze kavruluyor, öğütülüyor, farklı demleme yöntemleriyle demlenip servis ediliyor.

Drip Coffeeist’in ilk şubesi 2013 yılında Kadıköy, Bağdat Caddesi’nde, Dünya Olgaç Eryentür ve Sinan Eryentür ile Selçuk Turunç ortaklığında açıldı. 2015’te de Asmalımescit şubesi ile Avrupa Yakası’na adım attılar. Dünya ve Sinan Eryentür yıllardır yiyecek içecek sektörünün içinde olan isimler. Kahve tutkuları ise çok daha eskilere dayanıyor… Aslında onlar üçüncü dalga kahve kültürünün İstanbul’daki ilk temsilcilerinden. Dünya Eryentür, “Nitelikli kahve eksikliğini gördük. Kaliteli kahve çekirdekleri, kendi karakteristik kavurma şeklimiz ve nitelikli demleme yöntemlerini bir araya getirerek ticari anlamda ilk uygulayan olduk” diyor.

Drip Coffeeist’te Güney Afrika ve Güney Amerika’dan gelen kahve çekirdekleri haftalık olarak kavruluyor.

Drip Coffeeist’te Güney Afrika ve Güney Amerika’dan gelen kahve çekirdekleri haftalık olarak kavruluyor.

Haftalık, taze taze kavruluyor
Drip Coffeeist aynı zamanda SCAE (Specialty Coffee Association of Europe) üyesi. Nitelikli kahve üreticisi olan çiftlikleri takip eden bir kuruluş. Nitelikli kahve denilince ne anlamalıyız, Dünya Eryentür anlatıyor: “Üreticinin kahve meyvesini yetiştirme şartları, tarlanın toprağı, nemi, meyvenin toplanması ve diğer özellikleri, yıkanması, çekirdeğin güneşte kurutulması, toplayanlara adil davranılmasına kadar tüm detaylar… Çekirdeklerimiz yüzde 100 Arabica ve kendi kavurma makinemizde her hafta kavuruyoruz. Çekirdek özelliği olarak da ‘single origine’ kullanıyoruz; yani çekirdekler bulundukları ülke, bölge ve tarlaları ile silolarımızda yer alıyorlar, karışım değiller.”

Mekânın müdavimleri arasında freelance çalışanlar, sanatçılar, öğrenciler ve yabancı turistler var.

Mekânın müdavimleri arasında freelance çalışanlar, sanatçılar, öğrenciler ve yabancı turistler var.

Kahve çeşitliliği açısından oldukça zengin bir menü ile karşı karşıyayız. Çekirdek çeşitlerini sayarken yoruluyoruz: Nikaragua – San Jose, Etiyopya – Sidamo, El Salvador – Shasta, Etiyopya – Yırgacheffe, Honduras – San Marcos, Kolombiya – Medellin Supremo, Endonezya – Sumatra Blue Batak, Peru – Chanchamayo, Kosta Rika – Tarrazu, Guatemala – Antigua Santa Rosa, Uganda – Bugisu AA, Yemen – Mocha Peaberry, Burundi, Kenya – AA, Mexico – Finca Monte Azul… Menüde Türk kahvesi de var, onu da kendileri özel kavuruyor.

Drip Coffeeist’i diğer üçüncü dalga kahvecilerden ayıran en önemli özellik ise tüm demleme yöntemlerini, kendi kavurdukları nitelikli kahve çekirdekleriyle yapmaları. Kişisel bir kahve deneyimi yaşamak için burası doğru adres. Damak zevkinize göre kendi beğendiğiniz çekirdeği seçip demleme yöntemini de kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca ‘cold brew coffee’ ve ‘nitro cold brew coffee’ de her daim menüde yer alıyor.

Workshop’lar da düzenleniyor
Kahve kalitesi ve çeşitleri Drip Coffeeist’in her iki mekânında aynı olsa da müşteri kitleleri biraz farklılık gösteriyor. Bağdat Caddesi’ndeki mekânın müdavimleri daha çok o bölgede oturan, başta dizi oyuncuları olmak üzere gençler ve beyaz yakalılar. Asmalımescit daha konsept bir mekân. Toplantı ve çalışma alanları ile özellikle freelance çalışanlar tarafından sık tercih ediliyor. Etkinlikler için de kullanılan mekânda workshop’lar düzenleniyor. Müdavimleri arasında home ofis çalışanlar dışında kreatif meslek sahipleri, sanatçılar, yabancı turistler, öğrenciler var.

Menüde bu kadar zengin kahve çeşitleri varken en çok tercih edilenler hangisi diye merak ediyoruz? Etiyopya – Yırgacheffe, Endonezya – Sumatra Blue Batak, Kolombiya – Medellin Supremo, Honduras – San Marcos ve kendi kavurdukları Türk kahvesi başı çekiyor. Dünyadaki son yenilikleri, trendleri yerinde inceleyerek tüm metotları uygulamaya çalışıyorlar.

Demleme yöntemlerine gelince… Yine uzun bir liste var karşımızda… Belgium Syphon, Japanese Syphon, V60, Chemex, Hario Sommalier, Silverton, Aeropress, NelDrip… 2018 Ocak ayından itibaren Silverton metodu ile kişiye özel demleme yapmaya başlamışlar.

Sabah 08:30 ile akşam 22:00 saatleri arasında hizmet veren mekâna gelenler bu kaliteli kahvelerin yanında Dünya Hanım’ın yaptığı ev yapımı lezzetleri de tadabiliyor. Portakallı çikolatalı kek, vegan keki, vejetaryen keki, vegan çikolata topları… Kahveler kadar bu leziz eşlikçiler için de mekâna gelenler var.

Drip Coffeeist’te, kahve tutkunlarına çekirdekler ve demleme yöntemlerini içeren eğitimler de veriliyor. Workshop’lar dönemsel olarak, 15 günlük hafta içi çarşamba ve pazar günleri yapılıyor.

Coffeeist, kahvede yeniliklere ve farklı deneyimlere açık olanlar için zengin seçenekler sunuyor. Neden her defasında farklı bir çekirdek ve demleme yöntemini denemeyesiniz ki?

Coffeeist, kahvede yeniliklere ve farklı deneyimlere açık olanlar için zengin seçenekler sunuyor. Neden her defasında farklı bir çekirdek ve demleme yöntemini denemeyesiniz ki?

“Kahve, koskoca bir dünya”
Şimdi de biraz tezgâhın arkasına geçiyor ve lezzetli kahvelerle bizi buluşturan barista Mustafa Yıldız ile sohbet ediyoruz. 9 yıllık barista kendisi. Günlük ortalama 150-200 fincan kahve hazırlıyor, hafta sonu bu sayı biraz daha artıyor: “Dışarıdan bakıldığında ‘çekirdek kahve var, öğütülüp veriliyor’ gibi basit görünse de hiç de öyle basit bir iş değil. Kahve, koskoca bir dünya. Tam her şeyi öğrendim diyorsunuz, yepyeni pencereler açılıyor önünüzde.”

Günde en az 10 fincan kahve içiyor Mustafa Yıldız. Çoğu da deneme amaçlı. Müdavimlerinin iyi ve kaliteli kahveden anlayan, gerçek kahve tutkunları olduğunu söylerken hafif gururlanıyor sanki.

Tam bu sırada mekâna bir çift geliyor ve “Her zamankinden” diyerek kahve siparişi veriyorlar. Kahveleri taze taze çekiliyor, pakete girerken mis gibi bir koku yayılıyor etrafa. Ofisleri için her hafta gelip taze taze çektiriyorlarmış. O kadar alışmışlar ki bu lezzete, başka kahve içemez olmuşlar artık.

Mekânın sahibi Dünya Eryentür ve barista Mustafa Yıldız aynı anda “Bakın işte, kendi gözünüzle gördünüz” der gibi gülümsüyorlar sanki. Ya da bize öyle geliyor, mis gibi kahve kokusu başımızı döndürmüş olabilir…

Drip Coffeeist Asmalımescit
Adres: Asmalımescit Mahallesi, General Yazgan Sokak 9/A, Beyoğlu/İstanbul
Telefon: 0212 243 75 52

Drip Coffeeist Şaşkınbakkal
Adres: Suadiye Mah., Bağdat Cad., Şaşkınbakkal Noter Sokak 17/C, Kadıköy/İstanbul
Telefon: 0216 360 35 47

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange