Kek Atölye’den kahve yanı vegan tatlar

by Basak Oksak

Kahve, aynı zamanda bir vegan içecek, tabii içerisine süt konmadığı takdirde. Vegan beslenenler için bu sayımızda, yıllardır yeme içme sektöründe önemli markalarla çalıştıktan sonra kuruculuğunu üstlendiği, ekibiyle birlikte fark yaratan lezzetlere imza atarak birçok önemli kahve mekânının tatlı-tuzlu ürünlerini yapan Kek Atölye’den Sedat Gümüş’ün dergimiz için hazırladığı iki vegan tatlıya yer veriyoruz.

Antep fıstıklı ve ahududulu enerji bar 

Malzemeler:

Alt taban:

200 gr antepfıstığı tozu

100 gr maple şurup veya elma şurubu

Üst taban:

225 gr badem tozu

50 gr eritilmiş hindistancevizi yağı

100 gr maple şurup veya elma şurubu

80 gr ahududu çektirmesi

(Ahududu çektirmesi: 380 gr donmuş veya taze ahududu, saplı bir tencerede kaynamaya koyulur. Ahududular parçalandıktan sonra ince bir elekten geçirilir, çekirdek ve posasından ayrılır. Kalan sıvı tekrar tencereye koyulur ve yaklaşık 10 dakika kadar kısık ateşte çektirilir. 80 gr çektirme üst tabana konulur. Kalan çektirme üstüne koymak üzere saklanır.)

Tarçınlı karamel dolgu:

300 gr esmer şeker

125 gr erimiş hindistancevizi kreması

80 gr maple şurup

2-3 tatlı kaşığı tarçın

125 gr ceviz

Yapılışı:

Ahududu çektirmesi: 380 gr donmuş veya taze ahududu, saplı bir tencerede kaynamaya koyulur. Ahududular parçalandıktan sonra ince bir elekten geçirilir, çekirdek ve posasından ayrılır. Kalan sıvı tekrar tencereye koyulur ve yaklaşık 10 dakika kadar kısık ateşte çektirilir. 80 gr çektirme üst tabana konulur. Kalan çektirme üstüne konmak üzere saklanır.

Antepfıstığı tozu ve şurup homojen oluncaya kadar karıştırılır. Altı ve yanları yağlı kâğıt ile kaplanmış 20×10 cm genişliğinde bir kalıba basılır. Donması için dondurucuya konulur. Üst taban için badem tozu, eritilmiş hindistancevizi yağı, şurup, ahududu çektirmesi bir kapta karıştırılır ve fıstıklı taban üzerine basılır. Dolapta 4-6 saat bekledikten sonra istenilen şekilde kesilip üzerine ahududu çektirmesi ve file fıstık ile servis edilir.

Vegan sticky cinnamon bun 

Malzemeler:

Vegan brioche hamuru:

7 gr kuru maya

60 gr toz şeker

210 gr ılık bitkisel süt

170 gr hindistancevizi kreması

30 gr erimiş hindistancevizi yağı

550 gr un

1 fiske tuz

Tarçınlı karamel dolgu:

300 gr esmer şeker

125 gr erimiş hindistancevizi kreması

80 gr maple şurup

2-3 tatlı kaşığı tarçın

125 gr ceviz

Yapılışı:

Tarçınlı karamel dolgu yapılarak işleme başlanır. Esmer şeker, erimiş hindistancevizi, maple şurup ve tarçın bir kapta şeker eriyene kadar karıştırılır. Şeker eridikten sonra kıvamının yoğunlaşması için dolaba konulur. Ilık bitkisel süt, maya ve şeker, bir hamur kabında karıştırılır. Yaklaşık 10 dakika mayanın aktive olması yani karışımın köpüklenmesi beklenir. Maya hazır olduktan sonra diğer malzemeler eklenir. Elle veya mikser yardımı ile yaklaşık 7-8 dakika yoğurulur. Mayalanması için bir kaba alınır, üstü temiz bir mutfak bezi ile örtülür. Yaklaşık 45-60 dakika mayalanması için beklenir. Hamurun hacmi 2-2,5 katı olduktan sonra hamur az un ile merdaneyle dikdörtgen ve 2 cm kalınlığında olacak şekilde açılır. Karamel karışımın yarısı 24×34 cm genişliğinde bir dikdörtgen kalıba dökülür. Üstüne cevizler serpilir. Karamelin kalan yarısı açılan hamurun üstüne dökülür. Uzun kenardan rulo yapılır. 12 parça olacak şekilde keskin bir bıçak ile rulo kesilir. Kesilen parçalar spiral yüzey üstte veya altta olacak şekilde dizilir. Üstüne temiz bir mutfak bezi örtülerek iki katı kabarıncaya kadar mayalanmaya bırakılır. 170 derece fırında yaklaşık 40 dakika kadar üstü kızarana kadar pişirilir. Sıcakken başka bir tepsiye ters çevrilir. Tercihen sıcak servis edilir.

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange