Kahve ürünlerine talep %324 arttı

by Basak Oksak

Dopamin salgısını artıran, enerji veren, mineral ve vitamin zengini kahvenin yararı saymakla bitmiyor.

 Türkiye’nin lider e-ticaret platformu Hepsiburada, 1 Ekim Dünya Kahve Günü’nün ardından müşterilerinin kahve tercihlerini inceledi ve dikkat çeken veriler ortaya koydu. Trend verilerine göre, Eylül 2018’de kahve kategorisine ilgi, geçtiğimiz yıla göre yüzde 324 arttı. En çok talep hazır kahvelere gelirken, onu sırasıyla filtre ve çekirdek kahveler, Türk kahvesi, kahve kapsülleri, süt tozu ve sıcak çikolata takip etti. En çok kahve alışverişinin 36-45 yaş aralığı tarafından yapıldığını belirten Hepsiburada, kahve kategorisine erkeklerin kadınlardan yaklaşık 5 kat daha fazla ilgi gösterdiğini vurguladı. En çok kahve tüketen illerin başında İstanbul gelirken onu sırasıyla Ankara, İzmir, Kocaeli, Antalya, Bursa, Tekirdağ, Muğla takip etti.

Mineral ve vitamin deposu kahvenin faydaları

Doğru miktarlarda tüketildiğinde kahvenin insan sağlığına birçok faydası olduğunun altını çizen Hepsiburada, birbirinden avantajlı kahve fırsatlarıyla müşterilerinin yüzünü güldürüyor.

Uzmanlara göre; kahve tüketimi tip-2 diyabet, Alzheimer, Parkinson ve Demans gibi sinir sistemi hastalıkları ve siroz gibi karaciğer hastalıklarına ayrıca karaciğer ve kolorektal kanserlerine karşı koruyucu rol oynayabiliyor. Aynı zamanda, kahvenin içindeki kafein; kişinin bilişsel fonksiyonlarını artırarak daha enerjik olmasını sağlayabiliyor.

Özellikle bir fincan kahvenin, spordan ve masajdan yarım saat önce tüketimi, yağ hücrelerinin yakımını hızlandırdığı gibi egzersiz sırasındaki performansı artırarak egzersiz yapma süresini uzatıyor.
Enerji metabolizmasında rol oynayan B vitaminleri, magnezyum, potasyum ve manganez gibi birçok vitamin ve mineralden zengin olmasından dolayı antioksidan özelliğiyle hücre yaşlanmasını da önleyen kahvenin tüm çeşitlerine Hepsiburada üzerinden tek tıkla ulaşılabiliyor.

Kahveyi Doğru Tüketmek Çok Önemli

Kahvenin insan sağlığına faydalı olması için doğru tüketilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Hepsiburada, sağlıklı yetişkinlerde günde 3-4 fincan kahve tüketiminin yararlı etkileri olduğunu belirtirken, uzmanların maksimum kafein alımının günde 400 miligramı yani 3 tatlı kaşığı kahveyi geçmemesi gerektiğini ifade ettiklerine de dikkat çekiyor.

Uzmanlara göre yaşlı bireylerde kafeinin tolere edilme derecesi daha düşük olabileceğinden, kafein tüketiminin 2 fincan, yani 1 tatlı kaşığı kahve ile sınırlı tutulması öneriliyor. Yemekle içilen kahvenin, besinlerin içerisindeki vitamin ve minerallerin emilimini azaltması olasılığına karşı, kahvenin  kahvaltıdan ya da yemeklerden bir saat sonra tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange