En iyi 10 kebapçı 2019

by Basak Oksak

Gastrofests jürisi tarafından seçilen

En iyi 10 kebapçı

Lezzet tutkunlarından oluşan Gastrofests jürisi, köşe bucak geziyor, ‘en iyi’leri sizler için seçiyor. Mekânlara habersiz gidiyor, tarafsız değerlendiriyor. Bu yüzden de isimleri bizde saklı. İlk durağımız kebapçılar… İşte jürimizin seçtiği Türkiye’nin en iyi 10 kebapçısı.

ADANA OCAKBAŞI

Kurtuluş, İSTANBUL

Yıllardır değişmeyen menü

1965’te iki kardeşin Taksim Balo Sokak’taki ilk kebapçılık deneyiminin hemen ardından, ağabey Erkan Bey bugün Pangaltı’da bulunan ‘Kurtuluş, Adana Ocakbaşı’nı kuruyor. Bu uzun soluklu kebapçılık serüveninin ustası ise ilk günden beri Doğan Usta. Menü yıllardır hiç değişmiyor. Kıyma satır kıyması, etler Balıkesir Gönen’den geliyor. Menüde lezzetli kebapların yanı sıra ezme, cacık, yoğurtlu patlıcan salatası ve uykuluk, dalak, ciğer gibi sakatatlar da mevcut.

Adres: Şişli, Ergenekon Caddesi, Bay Sungur Sokak, No: 8, Pangaltı – İstanbul

Tel: 0212 247 01 43

ÖZ KİLİS

Fatih, İSTANBUL

Başka yerde şubesi yok

Öz Kilis, Fatih’te Yavuz Selim’de küçük bir lokanta. Biraz salaş ve başka yerde şubesi yok. Kebaplarının mahareti ustasından kaynaklanan mekâna zamanında gelmezseniz yer bulamazsınız. Lahmacun, karışık kebap ve Kilis tavayı yemenizi öneririz. Kilis tipi lahmacun soğanlı, Antep olanı ise sarımsaklı. Kilis tava, alışılmış şiş kebap anlayışınıza ters  ama bir o kadar da lezzetli. Patlıcan üzerine kıymayı kebap olarak tava içerisinde tadımlıyorsunuz. Gavurdağı salatası ve yoğurtlu közlenmiş patlıcan ezme gibi garnitürler eşliğinde gelen karışık kebabı çok lezzetli. Et şiş kıvamında, sosu, tadı, terbiyesi ile küşlemesi de mükemmel.

Adres: Hırka-ı Şerif Caddesi, Bedrettin Simavi Sokak, No: 5, Yavuz Selim,
Fatih – İstanbul (Kız Öğrenci Yurdu Karşısı)

Tel: 0212 523 44 57 – 523 74 11

KEBAPÇI HALİL USTA

GAZİANTEP

Küşlemesi ile ünlü

Kebapçı Halil Usta, 1972’de Gaziantep’te işe başlamış ve “En iyi kebap, koyunun erkek etinden olur” diyerek müşterilerine en iyi kebabı servis etmeyi amaçlamış. Gaziantep’in simge mekânlarından birisi ve küşlemesi ile ün yapmış. Ayrıca simit kebabı, kuşbaşı ve salatası da oldukça lezzetli. Ekibin diğer üyesi İbrahim Halil Kör (Halil Usta’nın oğlu) çocukluğundan beri babası Halil Usta ile birlikte çalışıyor.

Adres: Karşıyaka Tekel Caddesi, Öcükoğlu Sokak, No: 6,
Şehitkamil – Gaziantep

Tel: 0342 323 16 16

MABEYİN

Kısıklı, İSTANBUL

İstanbul’da Gaziantep mutfağı

Gaziantep mutfağını temsil eden ey iyi mekânlardan birisi de İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki Mabeyin. Küşleme, soğan kebabı, domates ezmeli kebap ve fıstık kebabının tadına mutlaka bakın. En az kebapları kadar lezzetli mezelerden ise kuru patlıcan dolması, içli köfte, yuvalama, gavurdağı salatası tadılmalı. Tatlı olarak da künefe ve havuç dilimi favorilerimiz.

Adres: Burhaniye Mahallesi, Eski Kısıklı Caddesi,   No. 7, Kısıklı – İstanbul

Tel: 0216 422 55 80

ŞEYHMUZ KEBAP

Çemberlitaş, İSTANBUL

MekÂna adını veren kebap

Kapalıçarşı’nın Kürkçüler Kapısı’ndan da gidilebilen Şeyhmuz Kebap; küçük, salaş  görünümlü ve ağırlıklı olarak Mardin yöresinin lezzetlerini sunan bir işletme. Mekânın favorisi ise ‘Şeyhmuz kebap’. Yuvarlak, hamburger gibi çekilen bu kebabın içinde bolca kıyılmış yeşil biber, biber salçası, küçük küçük doğranmış domates parçaları yer alıyor. Fındık lahmacunu, kuzu şişi, yine kuzudan yapılan patlıcan kebabı ve manda-koyun karışımı sütten yapılan yoğurdunu tatmanızı öneriyoruz.

Adres: Mollafenari Mahallesi, Atik Alipaşa Medresesi Sokak, No: 4/A,  Fatih – İstanbul

Tel: 0212 526 16 13

DEVELİ KEBAP

Samatya, İSTANBUL

Fıstıklı kebabın mucidi

Develi, halen işin başında olan Arif Develi’nin dedesi tarafından 1912 yılında Gaziantep’te kurulmuş. Altı yaşında dedesi ve babasının yanında çalışmaya başlayan Arif Develi, 1966 yılında İstanbul’a gelip Samatya’daki Develi Restoran’ı açmış. Antep mutfağına özgün kebap çeşitlerinin yanı sıra Arif Develi’nin buluşu fıstıklı kebap da menüsünün lezzetli yiyecekleri arasında. Mekân, Zagat Survey tarafından 2002 yılında ‘İstanbul’un En İyi 5. Restoranı’ seçildi. Develi Samatya, İngiltere’nin The Observer gazetesi tarafından seçilen dünyadaki ‘En İyi 100 Lokanta’ arasında yer alıyor.

Adres: Gümüşyüzük Sokak, No: 7, Samatya – İstanbul

Tel: 0212 529 08 33 – 34

GAZİANTEP BURÇ OCAKBAŞI

Kapalıçarşı, İSTANBUL

Özel soslu dana şiş enfes

1957 yılında Gaziantep‘te başlayan kebapçılık serüveni, 1987’de önce İstanbul Maltepe ve sonrasında da Kapalıçarşı’da devam ediyor. Hacı Ökkeş ve kardeşi Süleyman Bey sürekli işlerinin başında olan iki usta. Hazırladıkları özel soslu ‘dana şiş’ mekânın spesiyali.  Antep usulü lahmacun, kuru patlıcan ve  biber dolmasını da mutlaka tadın.

Adres: Yağlıkçılar Caddesi Parçacılar Sokak No:12 Kapalıçarşı – Eminönü – İstanbul
Tel: 0212 527 15 16

HAMDİ RESTORAN

İSTANBUL

Kebap da şahane manzara da

Urfa Birecikli Hamdi Arpacı, 1960’lı yılların sonuna doğru İstanbul’a gelir ve Eminönü Yeni Camii’nin yanında bulunan otoparkın köşesinde ilk tezgâhını açar. Bir küçük ızgara ve seyyar tezgâhı ile 7 yıl boyunca esnafa ve gelen müşterilere leziz kebap çeşitlerini sunar. Gün geçtikçe müşteri sayısı artan Hamdi Usta, aynı otoparkın köşesinde Hamdi Et Lokantası’nı kurar. 18 yıl boyunca hizmet veren bu mekânda, Güneydoğu Bölgesi’nin benzersiz lezzetteki kebapları otantik özellikleri ve hazırlanış biçimleri korunarak müşteriye sunulur. Restoranın bulunduğu yerin önce üç katını sonra diğer katlarını da alarak, bugünkü beş katlı mekânı oluşturur. Mekânın etkileyici tasarımı, 320 kişilik konuk ağırlama kapasitesi ve 105 çalışanı ile Hamdi Restoran; Güneydoğu sofrasının özgün yemeklerini sunuyor. Fıstıklı kebap ve Urfa usulü lahmacunu özellikle öneriyoruz.

Adres: Tahmis Caddesi, Kalçın Sokak, No. 11, Eminönü – İstanbul

Tel: 0212 528 03 90

ELEM

ADANA

Favori  lezzet kuyruk altı

Lezzetten ve temizlikten ödün vermeyen Elem’in kebaplarının hepsi çok lezzetli. Ama kuyruk altının yeri başka. Bu kebap hayvanın kuyruğu ile pirzolası arasında kalan 1,5 karışlık bir bölümden elde edilen etle yapılıyor. İki gün dinlendirilen et, şişe geçirilip, mangalda pişiriliyor. Elem, kebaplarında koç eti kullanıyor. 1979’da Adana Karataş yolu üzerinde Zeki – Yüksel Tiniz ve Celal Geçgeldi tarafından kurulan mekânı bugün Salih Tiniz, Mutlu-Miliç Geçgeldi işletiyor.

Adres: Karataş Caddesi, Havutlu Mahallesi, No: 527/A, Yüreğir- Adana

Tel: 0322 336 44 00

CERCİS MURAT KONAĞI

MARDİN

Geleneksel Mardin mutfağı

Geleneksel Mardin mutfağının en iyi örneklerinin sunulduğu, mistik havasıyla, etkileyici 19. yüzyıl motifli taş işlemeleriyle Cercis Murat Konağı, görenleri kendine hayran bırakan bir yapı. Mardin’deki sivil mimari eserler ile bütünleşen ve mimar Lole tarafından yapılan konak, 2001 yılından itibaren Ebru Baybara Demir tarafından yeni bir anlayış ve otantik değerleri korunarak düzenlendi. Mardin mutfağını ve yörenin egzotik lezzetlerinin ününü önce bölgenin, sonra Türkiye’nin sınırları dışına taşıdı. Tarçın, kişniş, mahlep, zencefil, yeni bahar, sumak, pul biber ve badem gibi malzemelerin kullanıldığı, bilinen Güneydoğu mutfağından farklı zengin Mardin mutfağını tanımak isteyenlerin mutlaka görmeleri ve lezzetlerini tatmaları gereken bir mekân.

Adres: Birinci Cadde, No: 517, Mardin

Tel: 0482 213 68 41  –  0482 213 75 17

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange