Dünyadan 2018 yeme içme trendleri

by Ladin Hidiroglu

Sardalyanın adını daha fazla duyacağız, keçi eti ve sütüne alışacağız, mantar kahvesiyle tanışacağız, çiçek ve bitkileri yemeklere katacağız. İşte 2018 yılına damga vuracak gastronomi trendleri…

1 – Etiyle Sütüyle Keçi
Dünya nüfusunun yüzde 63’ünün keçiyle beslenmesinin elbette haklı nedenleri var. Keçi eti düşük kalorili, az yağlı, baharatlar için ideal. Uzmanlar keçi sütü, yoğurdu ve peynirinin de inek ve koyuna göre daha sağlıklı olduğunu söylüyor. Aynı zamanda keçi yetiştirmenin maliyeti büyükbaş hayvanlara göre çok daha düşük ve ekolojik olarak sürdürülebilir. 2018’de de bu eğilim devam edecek.

2 – Sardalyanın Yükselişi
Sardalya, Türk mutfağında hak ettiği ilgiyi göremese de Portekiz, Malta, İspanya ve Sicilya gibi ülkelerde oldukça değerli bir balık olarak öne çıkıyor. Lezzetli ve özellikle omega 3 yağ asitleri açısından zengin bir balık. Uzmanlar mevsiminde bol bol tüketilmesini öneriyor. Sadece 85 gr sardalyada 23 gr protein bulunuyor. B12, D vitamini, kalsiyum ve selenyum açısından da çok zengin olan sardalyanın dünya mutfaklarındaki yükselişi, Türk mutfağında da hak ettiği ilgiye kavuşmasına yol açacak gibi görünüyor.

3 – Ortadoğu Yemekleri
Ortadoğu yemekleri denilince aklınıza falafelden başka bir şey gelmiyorsa 2018’de çok daha fazlasını duymaya hazır olun. Çünkü önümüzdeki yıl İran, İsrail, Fas, Suriye ve özellikle Lübnan yemekleri ile daha içli dışlı olacağız. Geçtiğimiz yıllar boyunca Ortadoğu mutfağının etkilerini yavaş yavaş Avrupa mutfağı üzerinde hissetmeye başlamıştık. 2018’de bu mutfak adeta ana akım haline gelecek. Dilerseniz bu sayımızda yer verdiğimiz Lübnan mutfağının yemeklerine bir göz atarak başlayın.

4 – Taco Devrimi
Geleneksel Meksika yemeği olan taco’nun yapımında et, kıyma, peynir, tortilla ve çeşitli sebzeler kullanılıyor. Özellikle Latin Amerika’da çok sevilen taco, şimdi de kendi trendini yaratıyor. Klasik taco’lardan vazgeçilmiyor ama malzemelere gösterilen özen ve farklı kabuk sarma yöntemleri 2018’de taco’ları yeni bir noktaya taşıyacak gibi görünüyor.

5 – Hafif Atıştırmalıklar
2018’de muhtemelen patlamış, şişmiş, kurutulmuş ve saklanmış atıştırmalıkları bolca tüketeceğiz. Ayrıca bu yıldan itibaren artık atıştırmalıklarımıza daha fazla havuç ve maydanoz eklemeye başlayacağız gibi görünüyor. Yani yılların favorisi çıtır atıştırmalıklar teknolojik devrimler gerçekleştirmeye ve mutfaklardaki yerlerini sağlamlaştırmaya devam ediyor.

6 – Filipin Mutfağı
Araştırmalar, dünyada damak tatlarının yavaş yavaş daha sofistike hale geldiğini ortaya koyuyor. Aynı zamanda kompleks aromalara da uyum sağlamaya başladık. Bu durum da Filipin mutfağının acı ve ekşi tatlarının yükselmesini sağlıyor. Şimdi beef siopao, chicken adobo, sinigang na isda gibi Filipin mutfağının özel lezzetleriyle tanışma zamanı.

7 – Mutfakta İsrafa Son!
Artık karpuz kabuklarının tamamı çöpe atılmayacak; çünkü meyve ve sebzelerin az tüketilen bölümleri ön plana çıkmaya başlıyor. 2018’de şefler daha yaratıcı eğilimler göstererek kökten sapa pişirme teknikleriyle yiyecek atıklarını azaltmaya başlayacaklar. Maydanoz sapları, havuç ve kabak kabukları değerlenecek. Devir tasarruf devri yani.

8 – Sağlık İçin Şeffaflık
Artık tüketiciler, aldıkları her ürünün sofralarına hangi yollardan geçerek geldiğini en şeffaf haliyle öğrenebilmek istiyor. 2018’de buna dair eğilim daha da artacak. GDO’suz ve organik ürünler her zamankinden daha fazla ön plana çıkacak. Bu yıl etiketleme konusunda da dünya çapında, düzenleyici, tüketiciyi memnun edecek hamleler yaşanabilir.

9 – Çiçek ve Bitkilerin Saltanatı
Yemek sektörü epeydir yenilebilir çiçekleri kucaklamış durumda ancak nihayet çiçekler mutfaklardaki yerlerini tam anlamıyla almaya hazırlanıyorlar. Bu trend hem yiyeceklere hem de içeceklere tatlı bir lezzet ve taze aroma getirecek. Örneğin gül aroması bu yıl sık karşımıza çıkacak. Lavanta, ebegümeci ve özellikle mürver çiçeği içeceklere bol bol aroma katacak.

10 – Mantara Doyacağız
İçine girdiği yemeği lezzetlendiren mantar, garnitür olarak da oldukça iştah açıcı bir besin. Trüf ve porçini başta olmak üzere ülkemizde de değerli mantarlar yetişiyor. Ama 2018’de mantarlar sadece yiyeceklerde değil, içeceklerde de karşımıza çıkıyor. Artık mantarlı smoothie, çay ve kahvelere hazır olun. Örneğin bir fincan mantar kahvesine ne dersiniz?

Derleyen: Ladin Hıdıroğlu

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange