Dana ve koyun etinin besin değerleri ne kadar farklı?

by Basak Oksak

Dana eti, koyun etine göre daha fazla sodyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor içeriyor. Örneğin 100 gram dana etinde sırasıyla 8 mg kalsiyum, 80 mg sodyum ve 500 mg potasyum bulunurken; 100 gram koyun etinde 7 mg kalsiyum, 70 mg sodyum, 290 mg potasyum var.

Palamut boyuna göre nasıl isimlendirilir?

20 cm’ye kadar palamut vanozu,

20-30 cm arası Çingene palamutu,

31-40 cm arası palamut,

40-50 cm arası kestane palamutu,

51-60 cm arası torik,

61-65 arası sivri,

65-70 cm arası altıparmak,

70 cm’den büyük zindan delen olarak adlandırılıyor.

Torik ve toriğin büyük boyları palamuttan daha çok yağlı oluyor, bu nedenle tuzlama ve lakerdası tercih ediliyor.

Keşkek nereden geliyor?

Eski Türkler göçebe yaşam sürdüklerinden çok fazla tarımla ilgilenememiş olsalar da bazı sebze ve meyveleri yetiştirip tüketmişler. Az da olsa tarım faaliyetleri yapıldığı kazılarda çıkan bazı tarım aletleriyle ortaya çıkmış. Daha çok buğday, arpa, darı, mısır, pirinç, burçak ekerler; elma, üzüm, karpuz, kavun, dut yetiştirip tüketirlermiş.

Özellikle buğdayla birçok yemek yapar, törenlerde de keşkek pişirirlermiş.

Dondurulmuş et çözündürüldükten sonra neden tekrar dondurulmamalı?

Etler dondurulduktan sonra bir kere çözündürülmeli ve tekrar dondurulmamalı. Bunun sebebi, çözünürken etin yapısından sızan suyun, mikroorganizmaların gelişimi için oldukça uygun bir ortam oluşturması ve uzun çözünme sürelerinin de mikroorganizmaların hızla gelişimine olanak sağlaması. Mikrobiyel gelişimin bu denli arttığı et, ikinci defa çözündürdüğünüzde sağlık açısından risk almış olursunuz. Bu durum sadece et için değil, diğer gıdalar için de geçerli.

Japonya’da neden çubuklar asla pilavın içinde bırakılmaz?

Her lokmadan sonra, çubuklar bitişik olarak yan bir şekilde tabağın kenarına masaya konulur. Çubukları tabağın içinde bırakmamaya özen gösterin. Eğer çubuk koyma yeri varsa orayı kullanabilirsiniz ama yoksa bu belirtilen yerden başka bir yer Bırakmak çok farklı anlamlar doğurabilir. Japonya’daki cenaze törenlerinde, ölen kişinin pilav tabağı tabutun önüne konur ve çubukları pilava dik olarak batırılır.

Tabak içinde bırakılan çubuklar karşınızdakine ölüyü çağrıştırabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange