Bağışıklık sisteminizi peynirle sağlama alın!

by Basak Oksak

Vücudunuzu güçlendirmenin ve hastalıklarla baş edebilmenin formülü bağışıklığınızı güçlendirmekten geçiyor. Beslenme ile bağışıklık sistemi ve enfeksiyonlar arasında doğrudan bir ilişki bulunduğuna dikkat çeken Çocuk Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, bağışıklık sistemini güçlendirmek için önerilerde bulunuyor.

Bağışıklık sistemimiz adeta bir kalkan gibi vücudumuzu hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korumamızı sağlıyor. Bağışıklık sistemi uygun çalıştığında, nezleden kansere kadar pek çok hastalığı önlüyor, hastalıkların seyrini iyileştiriyor ve süresini kısaltıyor. Beslenme, bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde ve hastalıklardan korunmada kilit rol oynuyor. Yetersiz beslenme bağışıklık sistemini baskılayıp vücudu enfeksiyonlara açık hale getiriyor. Yani, güçlü bir bağışıklık sistemi için yeterli ve sağlıklı beslenmek gerekiyor.

Sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemi için bir ilaç, bir vitamin ya da bir besin takviyesi yok. Kırılgan bir dönem olan kış aylarında, farklı türden ve yeterli miktarda besinlerin tüketildiği bir beslenme alışkanlığını uygulamamız gerekiyor. Mevsimine uygun koyu yeşil yapraklı sebzeler, renkli meyveler, kuru baklagiller, balık, fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden…

D vitamini hayati öneme sahip

D vitamini bağışıklık sistemimizin güçlü bir düzenleyicisi. Bağışıklık sisteminin birçok hücresi, D vitamini alıcıları ile taşınıyor. D vitamini vücuttaki yabancı maddelerin yok edilmesinde önemli rol oynayan hücrelerin sayısını artırarak doğal bağışıklığı olumlu yönde etkiliyor. Bu nedenle bağışıklık sistemimizin iyileştirilmesi ve güçlendirilmesi için D vitamini dışarıdan alınması zorunlu bir madde.

Plazma vitamin D düzeyinin düşük olması, grip ve soğuk algınlığına yakalanma riskimizi artırıyor. Benzer şekilde bağışıklık sistemiyle bağlantılı obezite, Multipl Skleroz, romatizmal eklem iltihabı, tip 1 diyabet, bunama ve bazı kanser türlerinin risklerini de artırıyor.

Besinlerde çok az bulunan D vitaminini  ancak güneş ışınlarının cildimize yansıması ile vücudumuza alabiliyoruz. Bu nedenle güneşlenmeye özen göstermeliyiz. Aksi halde D vitamini desteği almalı ya da D vitamini ile zenginleştirilmiş peynirlerden tüketmeliyiz.

Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu – Çocuk Beslenme Uzmanı

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange