Bağdat Caddesi’nde Bir Fransız Pastanesi:“Petit Pain”

by selenay

Pasta ve pastacılık tarihine baktığımızda kaynaklar bize Fransa’yı gösteriyor. Dolayısıyla pastane kültürü de Fransa üzerinden dünyaya yayılmış. Ülkemizde de pastane kültürü dünden bugüne hala devam ederken, kimi gelenekli pastanelerden birkaçı her şeye rağmen yıllara meydan okurcasına ayakta kalmaya çalışırken kimi yeni pastaneler de birçok pastane arasından fark yaratarak gastronomi açısından önemli lezzetlere imza atıyor. Fark yaratan bu pastanelerden biri de Caddebostan’da Bağdat Caddesi üzerindeki Petit Pain.

FRANSIZ BİR GELENEKTEN GELEN PASTANE

Petit Pain’nin kurucularından Tolga Bilgiç, Frankofon bir gelenekten geliyor. İstanbul’daki Pierre Loti Fransız Lisesi’nden mezun olan Tolga Bey, sonrasında Fransa’nın Nice şehrinde de gastronomi üzerine eğitim aldı. Türkiye’ye döner dönmez eşi Birsel Bilgiç ve kardeşi Mithat Bilgiç’le birlikte 2007 yılında Kavacık’ta bir imalathane olarak Petit Pain markasını kurdular. 2010 yılındaysa bugün hala Caddebostan Bağdat Caddesi üzerinde bulunan ilk şubelerini açtılar.

FRANSIZ PASTANELERİNİN TÜM LEZZETLERİ

Petit Pain, Fransızca “küçük ekmek” anlamına geliyor. Bir Fransız pastanesi olarak kurulan Petit Pain’deki ürünlerin reçetelerinde Tolga Bilgiç’in imzası var. Yeni yaratcı lezzetlerde de Birsel Bilgiç’in katkıları bulunuyor. Fransızların dünyaya yaydıkları özel tatlı-tuzlu gastronomik ürünlerin yer aldığı Petit Pain’de başrolleri milföy pastası, turta ve kiş çeşitleri paylaşıyor. Turta çeşitlerinde vişneli, elmalı ve elmalı bademli turtalar; kiş çeşitlerinde de ıspanaklı, peynirli, kabaklı ve karışık sebzeli kişler yer alıyor. Ürünlerin malzemelerinde genellikle yerel üreticileri tercih eden Petit Pain, yağ olarak da tereyağı kullanıyor.

TEKLİ VE BÜTÜN PASTALAR; CHEESECAKE’LER VE KEKLER…

Ekşi Mayalı Ekmek

Petit Pain, pasta çeşitlerinde de fark yaratan bir marka.  Mevsimine göre malzemelerden yapılan pasta çeşitleri arasında Petit Pain chocolat, krokan chocolat, frambuazlı pasta, Alman pastası, kestaneli pasta, charlotte choco vanille, mudcake gibi tekli ve bütün pastalar yer alıyor. Bu birinden leziz pasta çeşitlerine de tiramisu, Fransız mozaik pasta ve ekler ile havuçlu, ananasılı, cevizli kek ve cup cake’ler eşlik ediyor. Cheesecake de bulunan pastanede sade, limonlu, frambuzalı, çikolatalı, çilekli cheesecake’ler yer alıyor.  Petit Pain’de bir diğer önemli lezzet de buram buram tereyağ kokan mekikler. İstanbul’da yiyebileceğiniz en iyi mekikler Petit Pain’de bulunuyor dersek yanılmış olmayız.

TEREYAĞINDAN YAPILAN KURABİYELER

Petit Pain’de, tereyağının kendini fazlasıyla hissettirdiği lezzetler arasında kurabiyeler ön plana çıkıyor. Tarçınlı diamond, tuiles bademli/çikolatalı ve de chocolate chip cookie, kahve yanında asla vazgeçmeyeceğiniz kurabiyeler. Pastanede aynı zamanda unsuz ve yağsız yağsız olarak da kurabiyeler yapılıyor: Çikolatalı fındık ezmeli kurabiye, fındız ezmeli kurabiye, bademli kurabiye, portakallı bademli kurabiye ve beze.

KLASİK BİR KRUVASAN ÖZLEYENLER İÇİN

Son yıllarda İstanbul’da yeme-içme mekanların menüsünde olmazsa olmaz lezzetlerden bir olan kruvasan, klasik çeşitlerinden uzaklaşarak içine konan malzemelerle çizgisinden çıkmış durumdayken Petit Pain’deki kruvasan çeşitleri; ebatları ve sunumuyla eski klasik kruvasan lezzetini özleyenler ve Fransız’daki damak tadını arayanlar için önemli bir durak.

13 YILLIK EKŞİ MAYADAN EKMEKLER

Petit Pain, 13 yıllık ekşi mayasıyla başlı başına bir değer olan ekşi mayalı ekmeklere de imza atıyor: Tam buğdaydan köy ekmeğine, cevizli üzümlüden zeytinliye, 6 tahıllıdan siyah rustiğe, ciabatta’dan baget ekmeğine kadar sağlıklı ve doyurucu ekşi mayalı ekmekler.

BAĞDAT CADDESİ VE İSTANBUL’DA MÜDAVİMİ OLAN BİR PASTANE

Bağdat Caddesi bölgesinde yeni nesil mantığıyla birçok yeme-içme mekânı açılmış olsa da Petit Pain, klasik bir pastane çizgisini Fransız reçeteleriyle harmanlayan bir pastane olarak hatrı sayılır bir müdavim kitlesi oluşturmuş. Pastane, gel-al paket hizmetinin yanısı alt katta bulunan bahçeli dükkanıyla kahvenizi de içebileceğiniz bir alana sahip. Ayrıca Petit Pain, Kavacık’daki imalathanesiyle İstanbul’un birçok kalburüstü otelinin pastane ürünlerini de hazırlıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange