5. ALTIN KAŞIK GASTRONOMİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

by zeynep

kuruluşu Mutfak Dostları Derneği tarafından organize edilen 5. Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri 17 Ocak 2024’te düzenlenen törende sahipleri ile buluştu.

17 Ocak 2024’te gerçekleşen 5. Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri gecesinde on üç kategorideki ödüllerin kazananları açıklandı. Ödül gecesi; Türk gastronomi dünyasının önde gelen isimleri, basın mensupları ve kanaat önderlerinin de aralarında bulunduğu davetlilerin katılımı ile gerçekleşti.

Mutfak Dostları Derneği’nin 2018 yılında onur ödülü vererek başlattığı Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri, küresel pandemi sebebiyle gastronomi sektörünün olağanüstü bir dönemden geçtiği 2020 ve 2021 yıllarında Altın Kaşık Pandemi Dönemi Özel Ödülleri ile yoluna devam etmiş, geçtiğimiz yıldan bu yana ise on bir ana kategori ve iki özel ödül ile sürmüştü.

 5. Altın Kaşık Gastronomi Ödülleri gecesinde açıklanan ödüllerin kategorileri ve kazananları şöyle:

Yılın Türk Şefi:                                            Pınar Taşdemir, Araka           
Yılın Yabancı Şefi:                                      Rudolf Van Nunen, Şans Restoran                      
Yılın Genç Şefi:                                            Ulaş Durmaz, The Red Balloon
Yılın Pasta Şefi:                                           Feray Aydoğdu
Yılın Geleneksel Lokantası:                       Seraf
Yılın Yabancı Konsept Lokantası:             Çok Çok Thai
Yılın Tek Ürün Geleneksel Lokantası:       Aşçı Bacaksız
Yılın Pastanesi veya Tatlı Evi:                    Baylan
Yılın Ürün Satış Noktası:                            Cankurtaran Gıda
Yılın Gastronomi Kitabı:                             Buyurun Ziyafete (Yazar: Vedat Milor, Yayına Hazırlayan Besim Hatinoğlu – İletişim Yayınları)
Yılın Dijital Yayını:                                     Yedik İçtik Podcast (Hülya Ekşigil, Deniz Alphan)

Gecede; Tuğrul Şavkay Başarı Ödülünü ülkemizdeki gastronomi kültürünün önemli unsurlarından baklavanın önde gelen temsilcisi Nadir Güllü aldı. Güllü, baklavanın kültürel bir miras olarak gelecek nesillere aktarılması ve ülkemizle özdeşleşerek uluslararası bilinirliğinin artmasındaki katkılarını uzun yıllardır sürdürüyor. 

Jüri Özel Ödülü ise, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından hızla harekete geçerek; depremden etkilenen bölgelerdeki gıda krizinin çözümü için seferber olan ve dünyada eşine zor rastlanacak dayanışma örneklerinden birini sergileyen, yüzlerce şef ve gönüllünün katkılarıyla bir araya gelen Acil Gıda Kolektifi’ne verildi. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir

Leave a Comment

Secured By miniOrange