Yemekleri lezzetlendiren taze ve kuru baharatlar, tohumlar

by Basak Oksak

Adaçayı

Tarih boyunca şifalı bitki olarak pek çok hastalıktan korunmak ve tedavi olmak amacıyla herkesin bahçesinde yetiştirdiği, her derde deva kabul edilen mucizevi bitkilerden. Yıllardır baharat, çay, yağ olarak hazırlanarak tüketilmeye devam ediyor. Aromatik kokusu yüzünden parfüm ve sabun yapımında da kullanılan bitkinin yapraklarından ilaç yapımında da faydalanılıyor. Birçok vitaminin yanı sıra bakır, çinko, demir, kalsiyum, manganez ve potasyum mineralleri bakımından da zengin olan adaçayı az miktarda kalori, yağ, lif ve protein de içeriyor.

Biberiye

Biberiye yaygın olarak tüketilen geleneksel ağrı dindirici ve iltihap giderici şifalı bir bitki ve baharat. Hafızayı güçlendirici etkisi olan biberiye pek çok nörolojik ve sinirsel sorunun giderilmesi için kullanılıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, eklem rahatsızlıklarına, kalp sağlığına ve kas spazmlarına karşı etki gösteriyor. Baharat olarak çok yaygın kullanılan biberiyenin yağı ve çayından da şifa amacıyla yararlanılıyor.

Defne yaprağı

Vücudumuzun toksinlerden arınmasını sağlayarak hastalıklara olan direncini güçlendiren defne yaprağı, uyku verimini ve kalitesini artırıyor.  Hazımsızlığa iyi geliyor, mide rahatsızlıklarının önüne geçerek rahatlatıyor. Mide ekşimesi ve şişkinlik gibi sindirim bozukluklarında rahatlık sağlıyor.

Maydanoz

Bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı maydanoz, içerdiği esansiyel yağ sayesinde aşırı uyarılmış bağışıklık yanıtını baskılıyor.  Vücutta kolajen üretimini destekliyor ve cildin daha parlak görünmesini sağlıyor. Ciltteki yara izlerinin ve lekelerin geçmesinde etkili. Yağ üretimini dengeliyor ve sivilce oluşumunu engelliyor.

Kişniş tohumu

Kan şekerini düzenleyen, kalp ve damar sağlığını koruyan kişnişin iştah açıcı özelliği de var.

Vücuttaki şişkinliğini önlüyor, ağız kokusunun ve uykusuzluğun önüne geçiyor. İçerdiği B vitamini ile sinir sistemine destek sağlıyor. Uykusuzluğun dışında yorgunluk ve stres gibi sorunları da azaltmada yardımcı oluyor.

Kimyon tohumu

Yemeklerde tüketilen kimyon, metabolizmamızın daha aktif çalışmasını sağlıyor. Böylece mide problemlerini azaltıyor. İyi derecede lif içeren kimyonla kabızlık problemi yaşadığınız günlerde kısa sürede bağırsaklarınızı mutlu edebilirsiniz.

Hardal tohumu

İçeriğindeki magnezyum ve potasyum mineralleri sayesinde var olan kas ağrılarımızın iyileşmesine ve kaslarımızın rahatlamasına yardımcı oluyor. Hardal tohumunun bir diğer faydası da vücudu toksinlerden arındırması.

Bunlar da hoşunuza gidebilir

1 comment

ceylan 6 Mart 2021 - 16:34

Çok güzel,rehber niteliğinde olmuş teşekkürler…

Reply

Leave a Comment

Secured By miniOrange